Biskupi zawierzyli naród Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i przeprosili za pedofilię

podczas mszy świętej w 100-lecie Aktu Oddania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, fot. PAP/Łukasz Gągulski
podczas mszy świętej w 100-lecie Aktu Oddania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Biskupi dokonali aktu ponownego zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jego częścią tego było przeproszenie za popełnione grzechy. Duchowni przeprosili m.in. za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Akt zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Uroczystość z udziałem polskich biskupów odbyła się w bazylice oo. Jezuitów w Krakowie. Treść aktu odczytał w imieniu Kościoła i narodu polskiego abp Gądecki.

"Podobnie jak nasi przodkowie u progu niepodległości, tak i my polecamy Ci dzisiaj Kościół i Ojczyznę, dziękując za dar wolności. Oddając się Twojemu Najświętszemu Sercu, prosimy: Przyjdź królestwo Twoje! A w ślad za św. Janem Pawłem II wołamy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" – mówił abp Gądecki.

Polecamy:

Za co przeprosili biskupi

"Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki. Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii" – odczytał przewodniczący KEP.

Biskupi prosili o łaskę nawrócenia i pokuty. "Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści i pogardy, od ducha niezgody i raniących podziałów. Daj nam światłe oczy serca, abyśmy przestali dostrzegać w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska" – napisano w akcie.

image
Uczestnicy mszy świętej w 100-lecie Aktu Oddania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, fot. PAP/Łukasz Gągulski.

O co proszą duchowni

"W trudnym czasie pandemii poprowadź nas ku chorym i starszym oraz tym, którzy opłakują swoich zmarłych. Otwórz nasze serca na tych, którzy zostali boleśnie zranieni we wspólnocie Kościoła, aby dzięki Twojej łasce ich rany się zagoiły i aby ponownie zaznali pokoju" – podkreślono.

W akcie duchowni proszą także o jedność i odnowę polskich rodzin, "aby były ogniskami miłości i pokoju, wolnymi od zdrady, agresji i przemocy, otwartymi na przyjęcie nowego życia oraz zdolnymi do przekazu wiary nowym pokoleniom" i o otwarcie serc młodych ludzi, by ich entuzjazm i wiara odnawiały Kościół.

"Powierzamy Ci całe nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne, które pragniemy oprzeć na trwałych zasadach Ewangelii" – podkreślili biskupi.

image
Uczestnicy mszy świętej w 100-lecie Aktu Oddania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zniesienie dyspens podczas pandemii

Biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i w święta nakazane z dniem 20 czerwca.

Dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których obowiązywały w związku z pandemią COVID-19.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W związku z obowiązującymi dotąd limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo