5 obserwujących
143 notki
259k odsłon
14377 odsłon

"Deutschland" - nowy klip zespołu Rammstein wywołał skandal. Protestują Żydzi w Niemczech

Kadr z teledysku Rammstein, fot. YouTube
Kadr z teledysku Rammstein, fot. YouTube
Wykop Skomentuj124

Niemiecki zespół Rammstein w maju wydaje nową płytę. Grupa opublikowała zapowiedź nowego teledysku "Deutschland", w którym członkowie zespołu ucharakteryzowali się na więźniów - ofiary Holokaustu. Klip wywołał oburzenie środowisk żydowskich w Niemczech.

Wideo trwa zaledwie 35 sekund. Widać na nim czterech muzyków Rammstein ubranych w obozowe pasiaki i czekających na powieszenie. Jeden z nich ma przypiętą żółtą gwiazdę - tak oznaczani byli Żydzi w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. To właśnie wywołało największe kontrowersje.

- Taka inscenizacja jako skazanych na śmierć więźniów obozu koncentracyjnego jest przekroczeniem czerwonej linii – powiedział dziennikowi „Bild” pełnomocnik rządu ds. walki z antysemityzmem Felix Klein. - Jeśli ma to tylko napędzić sprzedaż, jest to „niesmacznym wykorzystaniem wolności artystycznej – dodał.

Charlotte Knobloch, ocalała z Holokaustu i była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech, powiedziała „Bildowi”, że „instrumentalizacja i trywializacja Holokaustu, jak w przypadku tego wideo, jest nieodpowiedzialna. Rammstein wykorzystuje w celach rozrywkowych cierpienie i mord milionów ludzi, co jest lekkomyślne i obrzydliwe” – stwierdziła.

Rzeczniczka Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie zaapelowała o odpowiedzialne podejście do pamięci o zamordowanych Żydach. Yad Vashem „nie krytykuje generalnie prac artystycznych przypominających o Holokauście” – zaznaczyła Iris Rosenberg w rozmowie z „Bildem”. Pełen szacunku sposób prezentacji może być uzasadniony. Prezentacja nie może jednak obrażać, dyskredytować ani bezcześcić pamięci o Holokauście i nie być tylko „zwykłym narzędziem” wykorzystanym do przyciągnięcia uwagi.

Dyrektor Fundacji Bawarskie Miejsca Pamięci Karl Freller zaprosił członków zespołu Rammstein do odwiedzenia Miejsca Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Dodał, że „nie wolno wykorzystywać cierpienia i nieludzkości Holokaustu dla celów reklamowych czy efektów mających na celu popularyzację produktów niezależnie od ich rodzaju".

Klip wyreżyserował słynny niemiecki twórca teledysków Specter Berlin. W czwartek po południu opublikowano jego pełną wersję.


Zespół Rammstein istnieje od 1994 roku.  Największe przeboje kapeli to "Engel", "Du hast", "Links 2-3-4", "Amerika" czy "Pussy". Nazwa zespołu pochodzi od amerykańskiej bazy lotniczej Ramstein Air Base w Niemczech. Nazwa zespołu była wymyślona prześmiewczo i ze względu na niewiedzę omyłkowo zapisana przez dwa "m". Na nowy album, który ukaże się 17 maja muzycy kazali czekać aż 10 lat. Ma zostać do niego nakręconych 5 teledysków.

Rammstein słynie ze skandali. Kontrowersyjne albumy zespołu dotyczyły wcześniej m.in. sadomasochizmu, homoseksualizmu, kazirodztwa, nekrofilii, piromanii, kanibalizmu czy przemocy seksualnej. Album "Love is for all there" został w 2009 r. wycofany ze sprzedaży po interwencji Federalnego Biura ds. Mediów Szkodliwych dla Małoletnich.

Rammstein 24 lipca w ramach trasy koncertowej promującej wydawnictwo zagra w Polsce na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.

ja


Wykop Skomentuj124
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura