Blog
Salonowcy
echo24
echo24 dr Krzysztof Pasierbiewicz
148 obserwujących 1479 notek 2981464 odsłony
echo24, 10 sierpnia 2017 r.

Tylko nie mówcie, że się czepiam i znów jątrzę!

1374 86 2 A A A


Obejrzałem dziś w TVP Info uroczystość mianowania 165-ciu absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na pierwszy stopień oficerski, która odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Ceremonia promocyjna rozpoczęła się od powitania oficjeli zebranych na trybunie honorowej przez generała „nowej generacji”, który z przyniesionej ściągi wyczytywał nazwiska i funkcje zaproszonych gości, a ta wyliczanka zdawała się nie mieć końca i trwała tak długo, iż można było odnieść wrażenie, że tych dostojników państwowych jest znacznie więcej niż nowo promowanych oficerów. Naprawdę nie ściemniam. Uroczystość była transmitowana przez telewizję, więc są miliony świadków, że tłum na trybunie honorowej był nad wyraz gęsty i jako żywo przypominał czasy pierwszomajowych pochodów.

A szkoda. Bo ta feeryczna akademia mogła być nieskazitelnie podniosła, gdyż miała wspaniałą oprawę i aż serce rosło na widok strojnej parady młodych oficerów w galowych mundurach. Niestety rozwlekłe i dęte ogłaszanie do publicznej wiadomości nazwisk zaproszonych notabli nową władzę reprezentujących sprawiało wrażenie, że to dla tych dostojników i dowódców urządzono tę uroczystość, a nie dla mianowanych na oficera absolwentów, o których pan generał łaskawie wspomniał na samym końcu.

Więc, sorry, ale nie byłbym sobą, gdybym nie nadmienił, iż pod względem agendy oficjalnych uroczystości wojskowych tylko twarze się zmieniły, a poza tym wszystko jest, jak było, podług starego, para-feudalnego porządku, a tego wrażenia nie zatrze nawet choćby nie wiem, jak płomienne przemówienie okolicznościowego ministra.

No cóż, nie na darmo Oscar Wilde zwykł mawiać, że: „habit is a second nature”.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)


 


Opublikowano: 10.08.2017 17:01.
Autor: echo24
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @BartekEM    "Panie Krzysztofie i na co Panu było takie napinanie się we wcześniejszych...
  • @kmiotek   "Boże strzeż nas przed fałszywymi przyjaciółmi Przed jawnymi wrogami...
  • @syzyf    "widocznie Partii Iedynie Słusznej to odpowiada..."   ------------------   Nie...

Tematy w dziale Społeczeństwo