3 obserwujących
171 notek
72k odsłony
194 odsłony

Z dziejów cenzury: PRL i III RP

Wykop Skomentuj14

Ilość ujawnionych ostatnio ekspertów od cenzury nie dziwi, biorąc pod uwagę, że mamy równie wielu domorosłych wirusologów i konstytucjonalistów.

Warto jednak owym ekspertom przypomnieć postać innego, prawdziwego specjalisty w tej materii.  

Otóż dawno, dawno temu w Krakowie żył sobie pewien szary człowiek, który zaczął romansować z panią Cenzurą. Romans trwał półtora roku, a jego owocem była „Czarna księga cenzury w PRL”, wydana po raz pierwszy przez ANEKS w 1977 roku. 

Dla tych, którzy w końcówce lat `70 ub. wieku w PRL mieli okazję zapoznać się z tą księgą był przewrót niemal kopernikański ;-)!  

Dzisiaj z czystym sumieniem polecam tę lekturę domorosłym ekspertom. Dowiecie się z niej o cenzurze nieco więcej niż dowiedzieliście się z tzw. afery Kazika. Choć nie sądzę niestety, aby wpłynęło to w jakikolwiek sposób na używane przez Was obecnie argumenty. 

Na zakończenie anegdota historyczna: W 2009 roku Narodowe Centrum Kultury (instytucja państwowa podległa MKiDN) planowało wydanie nowej, poprawionej i uzupełnionej wersji „Czernej Księgi Cenzury PRL”. Książka była gotowa do druku, jednak decydentom zdecydowanie nie spodobała się przedmowa autorstwa Tomasz Strzyżewskiego. Druk książki został odwołany. Tomasz Strzyżewski to był ten facet, który w 1977 wywiózł z Polski do Szwecji zebrane przez siebie materiały cenzury PRL, opracował je i podał do publicznej wiadomości.  

Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego III RP był w 2009 roku niejaki Bogdan Zdrojewski.  

I to by było na tyle. 


Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura