5 obserwujących
191 notek
85k odsłon
175 odsłon

Wojna to zbyt poważna sprawa...

Wykop Skomentuj6

Człowiek, który dwukrotnie był premierem Francji powiedział podobno, że wojna jest sprawą zbyt poważną, aby powierzać ją wojskowym.

Inny człowiek, który dwukrotnie był premierem Australii, jakby mimochodem zaprzeczył tej tezie.  

Kevin Rudd, bo to o nim mowa, w 2013 roku wycofał się z polityki. Przez co należy rozumieć, że przestał kandydować i pełnić rozmaite funkcje polityczne w swojej ojczyźnie. Pozostał jednak wpływową postacią w wielu różnych organizacjach międzynarodowych i instytucjach edukacyjnych oraz cieszącym się prestiżem komentatorem międzynarodowych mediów.  

Na początku sierpnia br. Rudd opublikował na łamach „Foreign Affairs” artykuł pod tytułem „Beware the Guns of August—in Asia. How to Keep U.S.-Chinese Tensions From Sparking a War”. To ciekawy i oryginalny, a także bardzo niepokojący tekst odnoszący się do rosnących napięć pomiędzy Chinami a USA na Dalekim Wschodzie.  

Rudd przytacza w swoim tekście przykład gry strategicznej zorganizowanej niedawno przez bliżej niesprecyzowaną instytucję (think tank, instytut międzynarodowy lub placówka naukowa?), poświęconej właśnie tej problematyce. Rozegrano ją w dwóch grupach uczestników. Pierwszą stanowili (emerytowani?) politycy stron, drugą – emerytowani wojskowi.  

I cóż się okazało?  

Wynikiem gry realizowanej przez polityków była bezkompromisowa eskalacja napięć, prowadząca do otwartego konfliktu zbrojnego, natomiast wojskowi skutecznie deeskalowali konflikt i wypracowywali kompromisy, nie dopuszczając w efekcie do wojny.  

Oczywiście zachowanie daleko idącej anonimowości organizatorów i uczestników opisywanej gry strategicznej może posłużyć do podważania zarówno samego faktu jej przeprowadzenia, jak i jej rezultatów i płynących z nich wniosków. Ale czy człowiek o uznanej pozycji i autorytecie, adresujący swoją publicystykę także do lepiej i najlepiej poinformowanych osobistości światowej polityki ryzykowałby tak prymitywną manipulację?  

Tak, czy inaczej, bardzo ciekawi mnie jak na publikację Rudda zareagowałby francuski Stary Tygrys? Czy globalni wojownicy rzeczywiście stali się mądrzejsi i ostrożniejsi od globalnych polityków?     

https://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Rudd#International_roles

https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2020-08-03/beware-guns-august-asia * 

https://wpolityce.pl/swiat/512763-bpremier-australii-przestrzega-przed-sierpniowymi-salwami  

*niestety, dostęp do całości tekstu jest odpłatny

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka