10 obserwujących
272 notki
117k odsłon
176 odsłon

Chłodnym okiem

Wykop Skomentuj13

Fajny film widziałem. Co prawda, nie wczoraj, tylko jakieś 50 lat temu.

Film Haskella Wexlera „Medium Cool” (Chłodnym okiem) miał swoją premierę w 1969 roku. W Polsce pokazano go podczas festiwalu filmowego „Konfrontacje” w 1969 lub 1970 roku.

Po ponad 50 latach chyba tylko zyskał na aktualności. Tym bardziej, że sytuacja w USA zaczyna swoją temperaturą i dynamiką dorównywać „gorącemu latu `68” w Chicago, podczas którego rozgrywa się akcja filmu. Koncentruje się na paradokumentalnie ukazanych epizodach z życia i pracy telewizyjnego reportera, który kręci materiały z wypadków i zajść ulicznych, a rozgrywa w czasie poprzedzającym i podczas sławetnej Konwencji Partii Demokratycznej w sierpniu 1968 roku.

Film zaczyna się widokiem ofiar wypadku samochodowego, który filmuje główny bohater, a kończy się jego wypadkiem samochodowym, który uwieczniają przypadkowi świadkowie.  

https://www.youtube.com/watch?v=T5aE70IP0I0

https://www.youtube.com/watch?v=vdyjbxii93Y

A w środku jest życie, praca, rodząca się miłość, kluby psychodeliczne, demonstracje uliczne, intrygi policyjne w stacji telewizyjnej...

Ludzie pozostają tacy sami. Obojętni wobec siebie, choć zaangażowani w rozmaite aktywności. Różnica polega na tym, że w 1968 w użyciu były ciężkie i kamery i polaroidy, a w 2020 wszechobecne telefony komórkowe. Medium pozostaje chłodne...  

A my wróciliśmy do średniowiecza. Wróciliśmy do średniowiecza za sprawą postępu. Zawartość współczesnych mediów to nasza biblia pauperum. 


Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale