178 obserwujących
1932 notki
3144k odsłony
1663 odsłony

Nightingale Hospital

Wykop Skomentuj40

image

Dziś zgodnie z obietnicą notka poświęcona Nightingale Hospital, notka będzie bardzo długa ponieważ temat jest bardzo obszerny, a nie chcę go już szatkować, bo czas goni. Nightingale Hospital to jest top temat w brytyjskich gazetach z początku tygodnia. Taki szpital na 4000 łóżek uruchomiono w Londynie, w tym tygodniu ruszył montaż takiego szpitala na 1000 łóżek w Manchesterze i Brimingham i zgodnie z zapowiedzią sekretarza zdrowia, Nightingale Hospital będą uruchamiane wszędzie tam gdzie wystąpi taka potrzeba. Dobra wiadomość dla fanów motoryzacji : holding Rolls - Royce wygrał rządowy przetarg na wykonanie 10 tysięcy respiratorów. Oczywiście nikomu nie życzę, aby przy jego łóżku stał produkt z legendarnym znakiem firmowym " RR " to tylko tytułem informacji, że jest pełna mobilizacja w walce z wirusem.

image

Mobilizacja na taką skalę, że uziemiony personel EasyJeta i Virgin Atlantic zdobył dodatkową profesję do zapisania w CV : monter szpitali polowych. Obie firmy oddelegowały swoich pracowników do pomocy wojsku. Wszystko czym się posługujemy, z czego korzystamy musiało wcześniej zostać wymyślone. Najbardziej prozaiczne rzeczy musiały zostać wykoncypowane i stworzone pod wpływem potrzeb. Nie inaczej było ze szpitalami polowymi.

image

Matką owej potrzeby w przypadku Nightingale Hospital była wojna krymska. Konflikt pomiędzy Rosją, a Turcją i sprzymierzoną z Turcją, Francją i Wielką Brytanią wybuchł w połowie XIX wieku. Konflikt położył tamę rosyjskiej ekspansji w kierunku Morza Śródziemnego, które z oczywistych powodów było obszarem zainteresowania obu państw sprzymierzonych z Turcją. Polityka nie bawi się w sentymenty, są tylko interesy, kto tego nie rozumie, przegrywa. Choć konflikt zakończył się zwycięstwem Anglii i Francji, ratując przy okazji upadającą Turcję to początki konfliktu takiego sukcesu nie zapowiadały. Wojna z użyciem techniki bardziej zaawansowanej od tej używanej w czasie wojen napoleońskich okazała się bardzo krwawa, popełniono wszystkie błędy, które popełniono 60 lat później, w przeddzień wybuchu I wojny światowej. Krwawe żniwo wojny krymskiej było tak samo szokujące dla ówczesnej Europy, jak to co przeszło do historii jako I wojna światowa i wszystkie późniejsze konflikty. Zwycięstwo sprzymierzonych w wojnie z Rosją było możliwe tylko dlatego, że w polu spotkały się dwie całkowicie nieudolnie dowodzone armie, z których jedna dowodzona była jeszcze gorzej. Triumfy, zwycięstwa militarne, sukcesy nie tylko wojskowe, usypiają. Usypiają, obniżają czujność także sukcesy w nauce, technice, osiąganie coraz wyższych pułapów cywilizacyjnych bywa zabójcze. Ba, nawet sztuka tego doświadcza, sztuka bez dopływu swieżej " krwi " bez dopływu nowych idei więdnie, obumiera, staje się wtórna i przewidywalna. 

image

Właśnie w taki okres weszliśmy. W nauce i technice osiągnęliśmy wszystko, wiemy wszystko, mamy potężne mikroskopy i teleskopy. Możemy zaglądać w najbardziej mikroskopijne obszary świata, możemy penetrować najgłębsze rejony kosmosu. Nasz poziom życia jest typu : brać pełnymi garściami i cieszyć się z życia jak się da i gdzie się da. Nagle przytrafia się kataklizm w postaci drobiny o wielkości milionowych części milimetra i jesteśmy bezradni. I nie chodzi tu wcale o globalne ocieplenie, ani o drobiny CO2, które podobno widzi w powietrzu " błogosławiona " Greta Szwedzka. Zachowujemy się jak ogarnięci paniką mieszkańcy średniowiecznego miasta na wieść o dżumie. Kompletna bezradność, strach, panika, każdy chwyta, swoje, każdy dba o swoje, każdy pierzcha gdzie pieprz rośnie. Byle dalej od zagrożenia, mnie to nie dotyczy, ratuj się kto może. Pielęgniarki i pielęgniarze w Hiszpanii porzucają łóżka przy których mieli czuwać i nieść czasem ostatnie wsparcie, dać ostatnią otuchę, dać drobny, pozornie mało znaczący przykład człowieczeństwa. Jakiego świata doczekaliśmy ? Tak to miało wyglądać ? Nihilizm, pycha, wszystko wolno, wszystko ma służyć zabawie tu i teraz ? A tu taka niespodzianka. Tak to dobrobyt, poczucie omnipotencji zabiło miłosierdzie, tak kończy się niebezpieczna zabawa z rugowaniem religii i duchowości z życia człowieka. Najzabawniejsze jest to, że ci konkwistadorzy, wojownicy nowego porządku kiedy przychodzi potrzeba założenia pampersów 3XLarge, wołają o spowiednika, proszą o właściwe opatrzenie ich na nową, nieznaną drogę. Choć wszystkie drogi już poznali, tej jednej nie znają. Bezradność. Jedyne co budujące w całej tej panice to fakt, że w UK jeszcze nie całe miłosierdzie zabito, jeszcze są ludzie gotowi podjąć walkę i służyć tym w najpilniejszych potrzebach. W Wielkiej Brytanii na rzecz wspólnego dobra pracuje ponad 20 mln wolontariuszy skupionych w klubach, towarzystwach i organizacjach charytatywnych, a na apel ministerstwa zdrowia o zgłaszanie się wolontariuszy - według potrzeb chodziło o 250 tys. - odpowiedziało ponad 750 tys. ludzi. To jest jakaś szansa, to pozwala na optymizm. 

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura