224 obserwujących
2245 notek
4013k odsłon
  1253   3

Boże Ciało. Monstrancja z Toledo.

image

Katedra w Toledo

Dziś bardzo ważne święto, czyli Corpus Christi lub swojsko brzmiące Boże Ciało, a jeszcze inaczej Święto Eucharystii. Nieodzownym elementem celebrowania tego święta jest oczywiście naczynie liturgiczne zwane monstrancją służącą do pokazywania hostii. Stąd i łaciński źródłosłów. W czasie kiedy święto weszło do chrześcijańskiego, liturgicznego kalendarza i w nim okrzepło, jako monstrancji używano po prostu krzyża. Potem pojawia się logiczna przesłanka : skoro kościół jest domem bożym, to miejsce w którym przebywa Chrystus również powinno mieć kształt świątyni. Tak rozwinęła się sztuka wyrobu monstrancji, które coraz bardziej upodabniały się do gotyckich katedr. Obecnie stosowane, znane nam monstrancje przypominające Słońce, pochodzą z okresu baroku, bądź są replikami monstrancji barokowych.

Słoneczkowy kształt też ma swoją symbolikę, wiara ma nam rozświetlić nasze wnętrze, a że przy okazji poruszy drzemiące w człowieku poczucie piękna ? Nic w tym złego. Czym byłoby chrześcijaństwo bez katedr i tego co w nich na przestrzeni ponad 2000 lat zgromadzono. Dziś taką monstrancją, która olśni zachodnich turystów ( dobre i to ) będzie monstrancja z Toledo.

image


image


Toledo - miasto El Greco, miasto kowali i płatnerzy produkujących najdoskonalszy oręż średniowiecznej Europy. Tradycje płatnerskie w Toledo są nadal żywe, bo takich scyzoryków jak w Toledo nie dostaniemy nawet na dworcu w Kielcach.

image

Toledo to również heroiczna obrona alkazaru, więc katolickiej Hiszpanii przed bolszewickim barbarzyństwem przysłanym z Moskwy podczas wojny domowej. 

image

Toledo. Alkazar

Monstrancja z katedry w Toledo to dzieło absolutnie wyjątkowe, szczytowe osiągnięcie europejskiej sztuki złotniczej. 2,5 metrową  tzw. monstrancję  procesyjną  wykonał w latach 1517 - 1524, pochodzący z Niemiec złotnik  Enrique de Arfe ( Heinrich von Harff ) Ten majstersztyk niemieckiego złotnika  wziął się z ambicji kardynała Cisnerosa, który chciał mieć większą monstrancję niż Izabela Katolicka ... i miał.

image

Monstrancja to 2,5 metrowa replika gotyckiej wieży, mieszcząca wewnątrz właściwą monstrancję. Wykonana z 5600 elementów połączonych 12500 śrub z dodatkiem - bagatela - 250 figur pokrytych emalią, część figur wykonano ze srebra i złota. Uważa się, że do wykonania monstrancji użyto pierwszego złota przywiezionego z Ameryki Południowej przez Krzysztofa Kolumba. W 1600 roku dodano monstrancji diamentową koronę, a w XVIII wieku barokowy piedestał ufundowany przez kardynała Luisa Antonio de Borbon.

image

Monstrancja opuszcza skarbiec katedralny raz do roku, podczas procesji Bożego Ciała. Prawdopodobnie właśnie dziś wyniesiono ją z katedralnego skarbca. Z niezdrowych ambicji i rywalizacji powstają czasem rzeczy piękne i niezwykłe.

image

image

Dom El Greco w Toledo 

image

Tag w Toledo 

image

Parlament Kastylii - La Mancha 


Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale