Siukum Balala Siukum Balala
2146
BLOG

Do Ciebie Człowieku co wszystko gubisz...

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 61

image

Jeśli ktoś coś zgubił w ostatnim tygodniu, może kluczyki od auta ? może portfel, bądź przyjaciela podczas sobotniego crawlingu po pubach, to to jest notka dla niego. Niech przeczyta z uwagą, może da się sytuację odwrócić. Mam dość pisania o Francji jako o kraju Armagedonu. Świat nie jest jednowymiarowy. Świat jest rozmaity w swoim pięknie i w swojej brzydocie, rozmaity w tym co złe i w tym co nieograniczenie dobre. Od nas zależy co sobie z tego świata weźmiemy, co uznamy za nasze, a co odrzucimy. Mnie w niedzielę udało się spotkać Francję inną niż ta z ekranów telewizora z płonącymi koszami, samochodami i pałującą policją. Spotkałem Francję wspólnotową, mądlącą się, wspierającą się. Francję, której po mszy nie chciało iść się do domu, tylko rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać. Sanktuarium Świętego Antoniego w Brive - la - Gaillarde może, w laickiej do cna Francji, zaskoczyć każdego. Tym bardziej, że dzieli podwórko z miejscowym liceum, a świeczki do zapalania w najrozmaitszych intencjach można nabyć w " kanciapie " szkolnego woźnego za " co łaska " Tego nie spodziewałbyś się człowieku co wszystko gubisz, a potem wzywasz na pomoc Świętego Antoniego. 

image

Liceum Bahuet

...i żeby nie było. Bo jak zwykle miałem, ze sobą aparat " Zorki 5 " gdzie zrobiłem kilka zdjęć. Jak to ktoś kiedyś celnie powiedział: jeden obraz i za 1000 słów wystarczy.

image

Kościół pw. Świetego Antoniego konsekrowany 13 czerwca 1895 roku - w dzień patrona - przez biskupa z Tulle Henri Denechau w obecności siedmiu biskupów, 300 księży i 20 tysięcy wiernych. 

image


image


image


image


image

Posąg Archanioła Świętego Michał zabijającego smoka odsłonięty 8 maja 1898 rWedług tradycji jest symbolem nieustannej walki Dobra ze Złem.  Umieszczony przy wejściu na terenie " Jaskiń Świetego Antoniego " zaprasza wszystkich pielgrzymów do walki ze złem we wszystkich jego postaciach, które odczłowiecza i poniża człowieka. To jest walka, którą św. Antoni prowadził przez całe swoje życie, również kontynuował modlitwą w sercu tych dzikich jaskiń.

Z inskrypcji pod posągiem Świętego Michała


image


image


image


image


image

Dom Pielgrzyma 

image


image


image

Święty Franciszek z Asyżu

Franciszek urodził się w Asyżu we Włoszech w 1181 roku. Syn bogatego handlarza sukiennicami, w wieku 24 lat został poruszony obliczem Chrystusa w małym kościółku św. Damiana. Wyrzeka się wszystkiego, co posiada i zostaje pustelnikiem, dzieląc swój czas między poszukiwanie Boga w modlitwie i służbę trędowatym. Kilku mężczyzn z Asyżu, uwiedzionych jego sposobem życia w zgodzie z Ewangelią, zapisało się do jego szkoły. Narodziła się rodzina franciszkańska.

Dziesięć lat później jest już pięć tysięcy braci, którzy przemierzają wszystkie drogi Europy, głosząc Dobrą Nowinę o pokoju Chrystusowym lub dzieląc życie z najuboższymi. Odarty ze wszystkiego, wolny i pełen wewnętrznej radości, nieustannie wychwalają swego Stwórcę i podziwiają dary stworzenia. W 1224 roku na górze Alverne, Franciszek otrzymuje stygmaty Mękipp Pańskiej. Chory, prawie ślepy, skomponował swoją Pieśń o stworzeniach. Zmarł wyczerpany w wieku 44 lat 3 października 1226 r. Przez osiem wieków bracia starali się iść jego śladami, w tym św. Antoni, który w 1220 roku w Portugalii został uczniem św. Franciszka.

Nadal służą temu miejscu bracia św. Franciszka.

„Chwalcie i błogosławcie mego Pana, dziękujcie Mu i służcie Mu z całą pokorą”>p

image


image

Anioł Rafał i Tobiasz

Ta rzeźba, poświęcona 13 czerwca 1899 r. przywołuje na myśl anioła Rafała

( po hebrajsku „Bóg uzdrawia " ) który prowadzi młodego Tobiasza podczas jego długiej podróży po obcym kraju. To znak Bożej czujności, zawsze dyskretnie obecny u naszego boku, aby wskazać nam właściwą drogę, która po śmierci prowadzi nas do Niego. 

Anioł Rafał odpowiedział: „Będę podróżował z twoim synem. Nie bój się śmiać.

Nasz wyjazd przebiegnie pomyślnie i nasz powrót też, bo ze mną droga jest bezpieczna..." Ojciec Tobiego przemówił wówczas do syna i rzekł do niego: niech jego anioł towarzyszy ci w swej opiece, moje dziecko"

„Bóg, który jest w niebie, niech cię strzeże…

Księga Tobiasza: 5, 16-17)

image


Życie świętego Antoniego

1195 - Narodziny Fernando (Antoine) w Lizbonie

1210 - Fernando wstępuje do klasztoru augustianów Sao Vincente

1212 - Zostaje przeniesiony do klasztoru w Coimbrze, gdzie studiuje teologię i Pismo Święte.

1215 - Przybycie pierwszych uczniów św. Franciszka do Portugalii - Antoine, poruszony miłością i wiarą pięciu franciszkanów umęczonych w Maroku, wstępuje do ich wspólnoty, gdzie przyjmuje imię Antoine. Wyjazd do Maroka, który musi opuścić, chory. Burza po powrocie zatrzymała go na Sycylii, gdzie wstąpił do włoskich franciszkanów

1221 - Oddaje się modlitwie, w ciszy pustelni w Montepaolo

1222/24 - Pierwszy okres głoszenia w północnych Włoszech. Św. Franciszek powierza mu nauczanie teologiidla braci.

1224/27 - Drugi okres działalności kaznodziejskiej we Francji: Montpellier. Tuluza, Puy-en Velay, Bourges, Limoges i... Brive, gdzie przybył latem 1226 r

Tu założył pierwszy klasztor franciszkanów w Corrèze. To właśnie podczas tego pobytu przychodził spędzać długie noce na adoracji w tej małej grocie, którą później powiększano. -

1227/31 - Trzeci okres głoszenia we Włoszech

1231 - Kanonizacja św. Franciszka - Śmierć św. Antoniego.

Natychmiast czyni wiele cudów w różnych miejscach, w których mieszkał, szczególnie tutaj, w tej jaskini.

To będzie początek pielgrzymki, która trwa do dziś.

1232  - Kanonizacja Świętego Antoniego.

image
Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości