Siukum Balala Siukum Balala
819
BLOG

Cetniewo. Aleja Gwiazd Sportu

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

image

Ostatni czas jest dość mocno naszpikowany wydarzeniami sportowymi. Grają nasze siatkarki w Mistrzostwach Europy. Ech ! Ta Stysiak jak walnie z tych swoich 203 cm wzrostu to aż miło patrzeć. Korneluk też niezła. Grają siatkarki w Meksyku, reprezentacja U21. Memoriał Wagnera, niedawny Tour de Pologne.

image

Pasmo sukcesów Świątek i Hurkacza. Gdzieś tam na wyżyny futbolu próbuje gramolić się Raków Częstochowa. No i spora impreza w Budapeszcie.

image

To wszystko cieszy. Mało kogo z nas nie cieszy Mazurek Dąbrowskiego, oznaczający sukcesy naszych rodaków. To buduje tożsamość. Chyba, że ktoś jest zwolennikiem " trzaskizmu " i powiada - po cóż nam Legia Warszawa, kiedy mamy Hertę Berlin. Sport to emocje, łzy, kołatanie serca, czasem złorzeczenia. Trudno sobie dziś wyobrazić lepszy instrument do zagospodarowywania społecznych emocji. W czasach PRL sport miał również wymiar polityczny. Nie było lepszego plastra na serce i duszę Polaka niż obita ruska morda, podczas dwumeczu bokserskiego.

image

Bo o radzieckim sporcie należało pisać tylko dobrze z podkreśleniem, że sukcesy radzieckich sportowców to pochodna komunizmu. Sport w NRD był wręcz dziedziną gospodarki narodowej, a laboratorium w Lipsku opracowywało takie mikstury, że enerdowskie lekkoatletki miały zarost jak Richard Nixon i musiały się dwa razy dziennie golić. Ze sportem nie było żartów, a kto źle pisał ten dostawał od systemu po pysku. Leopold Tyrmand za źle " skrojoną " relacje z meczu bokserskiego Polska - ZSRR i za krytykę sędziów został wyrzucony z pracy.

image

Dwóch chudokieszeniowych, znanych polskich aktorów przed sklepem w Nowym Jorku -

- Ależ tu mają bokserskie ceny 

- Dlaczego bokserskie ? 

- Drogosz

Choć mówiono, że wyrzucono go z roboty bo był jedynym w loży prasowej, który klaskał na widok Mikołajczyka, kiedy ten wszedł do loży, zaraz po Bierucie. Dla młodszego pokolenia czytelników wyjaśnię, że Mikołajczyk był ówczesnym odpowiednikiem Kaczyńskiego i służył do straszenia dzieci oraz osób starszych o nie skrystalizowanych poglądach na komunizm. A powiada jeden bloger z Krakowa, że przeżył Bieruta i takich niegodziwości jak dziś nie widział. Znaczy g***o widział i g***o wie.

image

Przepraszam za te około sportowe dygresje, ale one bywają konieczne byśmy wiedzieli jak było i jak jest. Skoro z powyższego wynika, że sport dostarcza nam emocji, radości, czasem wzrusza to tych dzięki którym to przeżywamy powinniśmy w jakiś sposób uczcić, uhonorować. Mają aktorzy swoje aleje gwiazd i odciski dłoni od Hollywood po Międzyzdroje, bo się im to należy, bo wzruszają, bo dostarczają emocji, bawią, wypełniają nam czas. Sportowcy również to robią, czasem lepiej niż cała rodzina Stuhrów i Damięckich na czele z Maciejem, znanym również z roli TW " Bliźniaka " Zatem sportowcom należy się szacunek i honor. I bardzo słusznie, i bardzo to dobry był pomysł by najwybitniejszych polskich sportowców, trenerów, działaczy sportowych, a nawet legendarnych sportowych dziennikarzy uhonorować gwiazdą w Alei Gwiazd Sportu w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie, gdzie byłem, a mając ze sobą aparat Zorki 5, wykonałem kilka zdjęć. I oczywiście najważniejsza była idea, by taką aleje wzorem Hollywoodu stworzyć. 

image

Polskim himalaistom 

image


image


image

- Panie Kazimierzu, jak pan sądzi, kto wygra dzisiejszy mecz ?

- Ten kto strzeli więcej bramek

image

Niechaj pierwszy rzuci kamieniem, kto nie malował na koszulce nieporadnej " 10 " By być takim jak Włodzimierz Lubański. 

image

Ryszard Szurkowski. Kapsel z białoczerwoną wkładką z nazwiskiem Szurkowski. Ten kapsel wygrywał wszystko. Nie było innej opcji. Kiedy ma się 10 - lat, wszystko jest do wygrania. 

image


image


image


image

Niezły bokser, dwukrotny olimpijski medalista. Niestety syn śpiewajacy w Sejmie tym dyszkancikiem w duecie z posłanką Muchą, to już nie ta forma.  

image

Zofia Klepacka - windsurferka. Niesamowite czucie wiatru. Słynna i z tego, że dowiodła podczas głośnego  incydentu przed komisją wyborczą, że Kinga Rusin to praczka, ubierająca się jedynie z większą elegancją 

image

Szkoda słów 

image

Arbiter elegantiarum. Ma jeszcze swoją gwiazdę lubiany red.Szaranowicz. Nie ma TW " Sprawozdawcy " 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości