Siukum Balala Siukum Balala
931
BLOG

Llanfair­pwllgwyn­gyllgo­gery­chwyrn­drobwll­llanty­silio­gogo­g

Siukum Balala Siukum Balala Kultura Obserwuj notkę 65

 

Podróżowanie do celu jest ciekawsze niż jego osiagnięcie.

Z tymi słowami Roberta Louisa Stephensona, pisarza, podróżnika, reprtażysty ja się zgadzam, choć nie zawsze. Przybycie do walijskiego miasteczka Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, na wyspie Anglesey też może być ciekawe. Choćby dlatego, że jest to najdłuższa nazwa miejscowości w Wielkiej Brytanii, licząca aż 58 liter ( nie liczyłem ) Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch nie zawsze nazywało się Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, wcześniej nazywało się po prostu Llanfairpwll. Wiek XIX to rozwój kolei żelaznych, konsekwencją czego była łatwość podróżowania, więc ludzie postanowili jeździć sobie bez konkretnego celu, i tak narodziła się turystyka. W 1826 roku inżynier Tomasz Telford zakończył budowę największego, w swoim czasie, mostu wiszącego łączącego wyspę Anglesey z Walią. W 1850 roku Robert Stephenson buduje most kolejowy Britannia umożliwiający połączenie miejscowości Holyhead - na wyspie Anglesey - z Londynem. Walia i Anglesey stają się łatwym i popularnym celem turystycznych wyjazdów. Turystyka to biznes, jak więc uatrakcyjnić pobyt turystom i jak sprawić by spośrod wszystkich walijskich miasteczek, nazywających się - pozornie - tak samo, wybrali właśnie nasze miasteczko ? Byłem we wszystkich tych Llandudno, Llanerchymedd, Llanberis, Llanfrog, Llangefni, Llandona, Llanfaifechan, poza Llandudno i Llanberis nie wiem, które jest które ? Wiem jedynie które nazywa się Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch i jak wygląda. Zapamietałem to miasteczko oczywiście nie dlatego, że było własnością markiza Anglesey, bohatera spod Waterloo... i to wszystko za sprawą sprytnego krawca mieszkającego nieopodal mostu Telforda. Chcąc by ludzie zapamiętali Llanfairpwll, spośród innych walijskich miast, pomajstrował przy nazwie i okazało się że " Bingo " tym razem nazywa Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.
Zdarzają się na świecie lepsi spece od pijaru niż cała ekipa pana premiera. No, ale nie od dziś wiadomo, że mierność zawsze karmi się miernością. Poźniej pojawili się naśladowcy chcący powtorzyć sukces krawca, ale nazwy Gorsafawddachaidraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion oraz Llanhyfryddawelllehynafolybarcudprindanfygythiadtrienusyrhafnauole niestety nie przyjęły się, może były za długie, a Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch jest w sam raz. Dzięki krawcowi do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch każdego dnia przyjeżdżają wycieczki, nawet z Japończykami, a pewna pani z jakiejś nieznanej mi telewizji kwadrans ćwiczyła wymowę Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch zanim uruchomiono kamerę. Ja dla bezpieczeństwa zamieszkałem w miejscowości Cemaes, bałem się, że jak zadzwonią z pracy z pytaniem gdzie jestem i kiedy wracam to sobie nie poradzę ze spelowaniem. A Cemaes  jest takie prościutkie : Charlie, Echo, Mike, Alpha, Echo, Sierra.

Zobacz galerię zdjęć:

Tu można podstemplować paszport pamiątkową pieczątką/ jest długa / Pani Pochanke ? Cemaes. Widok z okna na zatokę Walia Elektrownia atomowa w Cemaes Okolice Cemaes Cieśnina Menai. Most Telforda Miasteczko małe, ale na mapie zajmuje całkiem sporo miejsca

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura