Blog
Gryzmoły
Siukum Balala
Siukum Balala Jestem człowiekiem
148 obserwujących 1705 notek 2521182 odsłony
Siukum Balala, 7 lutego 2019 r.

Koloseum

1358 70 0 A A A

image

Koloseum, jedna z najwspanialszych budowli starożytnego Rzymu. Wybudowane w czasach cesarza Wespazjana w rekordowym czasie 10 lat. Budowę rozpoczęto w roku 72 n.e. Pełniło rolę dzisiejszego stadionu i chyba jest wzorem dla większości dzisiejszych tego typu obiektów. Ja miałem wrażenie, że jestem na stadionie Manchester United.

image

Geniusze architektury sportowej, wybudować w tamtych czasach obiekt mogący pomieścić 55 tysięcy widzów ? Genialne. O Koloseum napisano w zasadzie wszystko, nic tu po mnie. Może tylko ciekawostka z zakresu starożytnej mizoginii. Do Koloseum wchodziło się za okazaniem biletu. Istotna była hierarchia przy wchodzeniu. Pierwszy oczywiście cesarz i cesarska rodzina, potem rzymska arystokracja, następnie bogaci obywatele Rzymu, potem plebs, następnie niewolnicy i cudzoziemcy... i na samym końcu kobiety, które mogły siedzieć jedynie na najwyższych trybunach, w największej odległości od areny.

image

Kobiety zawsze miały pod górkę... naprawdę nie rozumiem Agnieszki Holland. Dlaczego ona chce żeby było jak dawniej ? Nie pojmuję tego. Znowu chcą mieć przechlapane i za niewolnikami oraz cudzoziemcami dreptać ?

image


image


image


image


image


image


image


image

Łuk Konstantyna Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Map

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Sowiniec ... Mocne bez filtra. Lubiłem się tym zaciągnąć
  • @Gapiszon2 To chrześcijanka, chrzest w sierpniu w macierzystej parafii w Polsce. Dzieki i...
  • @noo Już nie. Dziecie urodzilo sie o 6:30 i jest dziewczynką. 

Tematy w dziale Kultura