170 obserwujących
1809 notek
2826k odsłon
1394 odsłony

Koloseum

Wykop Skomentuj70

image

Koloseum, jedna z najwspanialszych budowli starożytnego Rzymu. Wybudowane w czasach cesarza Wespazjana w rekordowym czasie 10 lat. Budowę rozpoczęto w roku 72 n.e. Pełniło rolę dzisiejszego stadionu i chyba jest wzorem dla większości dzisiejszych tego typu obiektów. Ja miałem wrażenie, że jestem na stadionie Manchester United.

image

Geniusze architektury sportowej, wybudować w tamtych czasach obiekt mogący pomieścić 55 tysięcy widzów ? Genialne. O Koloseum napisano w zasadzie wszystko, nic tu po mnie. Może tylko ciekawostka z zakresu starożytnej mizoginii. Do Koloseum wchodziło się za okazaniem biletu. Istotna była hierarchia przy wchodzeniu. Pierwszy oczywiście cesarz i cesarska rodzina, potem rzymska arystokracja, następnie bogaci obywatele Rzymu, potem plebs, następnie niewolnicy i cudzoziemcy... i na samym końcu kobiety, które mogły siedzieć jedynie na najwyższych trybunach, w największej odległości od areny.

image

Kobiety zawsze miały pod górkę... naprawdę nie rozumiem Agnieszki Holland. Dlaczego ona chce żeby było jak dawniej ? Nie pojmuję tego. Znowu chcą mieć przechlapane i za niewolnikami oraz cudzoziemcami dreptać ?

image


image


image


image


image


image


image


image

Łuk Konstantyna Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura