162 obserwujących
1751 notek
2661k odsłon
2709 odsłon

O skutkach posiadania nudnej żony

Wykop Skomentuj72

image

Kartusz herbowy Elżbiety Krystyny Pruskiej von Braunschweig - Wolfenbuttel und Bavern

Tematy powoli na wykończeniu. Wiosna Biedronia w żaden sposób nie przybliża nas do wiosny. Biedroń nie daje satysfakcji, przynajmniej mnie, co tylko potwierdza mądrość porzekadeł : Jedna wiosna jaskółki nie czyni. Nowo powołana partia Fair Play jest czymś tak wtórnym, że nikt na ten niezwykły akt polityczny uwagi nie zwrócił. Najlepszym według mnie rozwiązaniem byłoby, aby te wszystkie Teraz, Razem, Nowoczesne, SLD, PSL, Fair Play etc. zjednoczyły się i przyjęły wspólną nazwę Go Away ! Szkoda pióra i atramentu. Było kilka pięknych dni podczas ferii, teraz znowu plucha i niskie chmury.

Dlatego w trzeciej dekadzie marca redakcja tego bloga - w poszukiwaniu wiosny - przeniesie się do Portugalii, a teraz polecimy kilka tematów - związanych z NRD - w monochromatycznych kolorach. Bo NRD wbrew pozorom wcale kolorowe nie było mimo istnienia ORWO. Dziś fotograficzny urobek styczniowego pobytu w byłej stolicy NRD. Starsi blogerzy pamiętają twór pod nazwą NRD, nie każdy jednak pamięta, a może nawet nie wie, że rząd NRD, w pierwszym okresie istnienia nazywano na Zachodzie reżimem pankowskim. Co oczywiście nie znaczy, że członkowie KC SED byli punkami i nosili irokezy. Określenie wzięło się od nazwy Pankow, dzielnicy w północno - wschodniej części Berlina, gdzie znajdowała się siedziba pierwszego prezydenta, pierwszej niemieckiej republiki robotników i chłopów oraz domy wszystkich enerdowskich oficjeli.

image


image

Willa pierwszego prezydenta NRD Wilhelma Piecka, wówczas i dziś. 

image

Dom gen. Kotikowa, komendanta sowieckiej strefy okupacyjnej w Berlinie. Później dom pierwszego premiera NRD, Otto Grotewohla

image

Dom Johannesa Bechera, pisarza, ministra kultury NRD. Autora hymnu NRD 

image

Walter Ulbricht, Willi Stoph i Erich Honecker przed komisją wyborczą przy Majakowskiring 2, w dniu demokratycznych wyborów w Niemieckiej Republice Demokratycznej. 

image

Starsi panowie trzej w domu Wilhelma Piecka. Pierwszy z lewej Wilhelm Pieck, Nikita ( w środku ) i Walter Ulbricht. Socjalizm dobra rzecz, ale francuski szampan jeszcze lepszy. 

image

Ehrenwache przed Pałacem Schonehausen 

image

Majakowskiring 2, dom gościnny rządu NRD 

image

Pankow. Instytut Badań Historycznych PAN, była rezydencja polskiego ambasadora w Berlinie. 

Być może nazwy reżim pankowski używano by do końca istnienia NRD, gdyby nie rewolucja węgierska, która napędziła niezłego stracha enerdowskim towarzyszom. Wyprowadzili się, więc z Berlina, stosując się do rady Bertolda Brechta : jak się wam naród nie podoba, to zmieńcie sobie naród. Dzięki stworzeniu, w 1958 roku, Waldsiedlung Wandlitz, o którym było na tym blogu w ubiegłym roku, reprezentanci robotników i chłopów odizolowali się od potencjalnie niebezpiecznych robotników i chłopów.

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/847165,oboz-wandlitz-w-naszym-bylym-obozie

Pankow z racji położenia był pierwszą dzielnicą zajętą przez Armię Czerwoną, nie był zniszczony, co najważniejsze znajdował się tu uroczy Schönhausen Palace, była rezydencja żony Fryderyka Wielkiego, Elżbiety Krystyny Pruskiej von Braunschweig - Wolfenbuttel und Bavern. Piękne, długie nazwisko, na listy KE z ramienia PO jak znalazł. Prawie jak europosłanka Róża ... und so weiter.

image

Schönehausen Palace to przykład jak mężowie wykonujący zawód króla traktują nudne małżonki. Dają im pałac, a sami - tak jak Fryderyk Wielki - ruszają w bój krzewić wiosnę i oświeceniowe nowinki w Europie. Do dziś nie rozstrzygnięty spór, czy Fryderyk Wielki był żoną znudzony rzeczywiście, czy też wolał towarzystwo dragonów w obcisłych portkach. Skutkiem wzajemnych, skomplikowanych relacji małżeńskich Fryderyk - Krystyna Niemcy mają bardzo ważne historyczne miejsce.

image


image


image

Federalny Instytut Bezpieczeństwa Państwa 

Byłą siedzibę sowieckiego klubu oficerskiego, siedzibę pierwszego i ostatniego prezydenta NRD, potem siedzibę Rady Państwa NRD, na koniec oficjalną, gościnną rezydencją głów państw i rządów odwiedzających NRD. Wreszcie stał się enerdowską " magdalenką " bo tu miał miejsce enerdowski " okrągły stół " Na koniec odegrał rolę w zjednoczeniu Niemiec, tu odbywała się jedna z konferencji 4 + 2. Dziś w oficynach dobudowanych w czasach NRD - pod patronatem byłej członkini FDJ, kanclerza Niemiec Angeli Merkel - znajduje się Federalny Instytut Bezpieczeństwa Państwa. A dookoła cudowne okoliczności przyrody i rezydencje byłych władców NRD przy Majakowskiring 2, w stanie jakby to było wczoraj. Zlikwidowano jedynie mur, bowiem osiedle Pankow było kolejnym po Karlshorst miastem za murem w mieście za murem. 

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/926791,b

image


image

Najwłaściwsze przeznaczenie spośród wszystkich rezydencji byłych funkcjonariuszy aparatu partyjnego NRD znalazł dom Ericha Honeckera. W dawnej willi ambasadora sowieckiego Puszkina, potem rezydencji Ericha, a na końcu domu specjalnego przeznaczenia STASI, znajduje się dziś osiedlowy dom kultury dla młodzieży. Być może stało się tak dlatego, że Erich Honecker znał się na młodzieży jak mało kto, skoro w wieku młodzieńczym 43 lat był sekretarzem FDJ, więc któż od niego łapał lepszy kontakt z młodzieżą NRD ? 

image

Erich ! Otwieraj ! 

image

Margot ? 

image

Willa Honeckera i małżonki jego Margot. 

Wykop Skomentuj72
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości