Blog
Pokazuję woj. Podlaskie
woj. Podlaskie
woj. Podlaskie Pokazuje nieznane strony Podlaskiego
0 obserwujących 44 notki 79319 odsłon
woj. Podlaskie, 20 lipca 2010 r.

Biegun zimna

876 2 0 A A A

 Biegun zimna

zima

Nasze województwo słynie z zimnych zim, z stąd jest nazywane biegunem zimna. Kontrastuje to z bardziej ciepłym niż w reszcie kraju latem lecz jest warte opisania. 

Nasz biegun zimna

W całym województwie żartuje się że w Suwałkach jest najzimniej, w Suwałkach żartuje się z położonych w jeszcze chłodniejszym zakątku Wiżajn. Jednak prawda jest taka że tak naprawdę to całe województwo z perspektywy kraju ma po prostu mroźne zimy. Rozmawiając o pogodzie z mieszkańcami innych regionów Polski można usłyszeć pytania o białe niedźwiedzie. Stąd dziś chciał bym opisać jak wygląda nasza zima. 

Różnice

Długa mroźna zima oznacza, krótszy okres wegetacyjny rośli, co oznacza że później niż w reszcie kraju na drzewach pojawiają się liście czy też owoce. Oznacza to także cięższe warunki dla rolnictwa. Oczywiście trochę inaczej się też buduje, ostra zima „stulecia” jest wpisana w sposób budowy domów, ocieplenia, instalacji grzewczych. Jako ciekawostkę powiem że kilka lat temu kiedy w Polsce ogłoszono "zimę stulecia" ze względu na rekordowo niskie temperatury, autobusy bezawaryjnie ruszyły w Suwałkach. Mimo iż w cały kraju były liczne awarie, często odowływano całe kursy ze względu na niedostosowanie autobusów do tak mroźnych warunków, w Suwałkach nikt nie udawał zaskoczonego.

Zimowy krajobraz

Oczywiście nasz region kojarzący się powszechnie z letnią rekreacją zimą zamienia się diametralnie. Przy największych mrozach mamy często jasno błękitne niebo, siarczysty mróz i suche powietrze. 

zima

s

Generalnie zima jest też niezłym okresem na tropienie i podglądanie zwierząt. Pośladach łatwo jest znaleźć w lesie ścieżki po jakich poruszają się zwierzęta. Poza tym zwierzyna szuka porzywienia, które w tym okresie się cięższe do zdobycia, przez co można łatwiej wytypować miejsca skąd jest prawdopodobieństwo zobaczenia głodnego zwierza. 

Wpływ na ludzi 

Ostatnio czytałem na internecie analizy o tym dlaczego ludzie północy w tak wielu aspektach są w czołówce światowej jeśli chodzi o wiele aspektów związanych z cywilizacją. Był tam wskazany argument że w przeciwieństwie do ludzi z ciepłych krajów musieli oni zawsze myśleć o zapasach na zimę, schronieniu na ten ciężki okres, ogrzaniu lokum, maksymalnie efektywnie wykorzystać sprzyjające warunki latem. Ten kto nie pomyślał o drastycznie ciężkich warunkach zimą często później umierał. W przeciwieństwie do krajów gdzie lekka zima pozwalała przetrwać lekkoduchom. Nie wiem ile jest prawdy w tych opowieściach lecz mi się podoba ta teoria. Jestem zdania że to właśnie ciężkie zimy zahartowały ludzi z naszego województwa i ukształtowały tak wiele wybitnych osób jakie  stąd pochodzą.  

Myśląc o tym słucham sobie piosenki, której klimat dokładnie oddaje zasady jakie panowały zawsze w miejscach z mroźną zimą w tym w naszym województwie. 

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Pochodzę z woj. podlaskiego. Jeśli ktoś zobaczy opublikowane swoje zdjęcia i mu przeszkadza taka promocja regionu to proszę o kontakt - zdjęcia zdejmę podlasie1@o2.pl

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Wojciech Sokołowski Jak na debiut w pucharach było ok, uważam że chyba nikt nie żałuje...
  • @petrus33 Na marginesie pana wypowiedzi mówiąc do wszystkich czytelników to sporo zależy od...
  • @amelka222 Nie ma za co :) pozdrawiam

Tematy w dziale Rozmaitości