Blog
Pokazuję woj. Podlaskie
woj. Podlaskie
woj. Podlaskie Pokazuje nieznane strony Podlaskiego
0 obserwujących 44 notki 79319 odsłon
woj. Podlaskie, 21 lipca 2010 r.

Ekologia, powrót strzech a nasz region

857 3 0 A A A

Ekologia, powrót strzech a nasz region

 

 

trzcina

Jak dobrze wiemy, w ostatnich czasach następuje moda na ekologię i energooszczędność. Coraz częściej ludzie często bardzo zamożni budują domy w sposób aby jak najbardziej oszczędzały energię. Można wyróżnić tu kilka trendów, część osób idzie w najnowsze rozwiązania techniczne, sterowane komputerem domy, pompy ciepła itd. a drugi trend polega na powrocie do tradycyjnych technologii, które jak się okazuje często biją na głowę najnowsze rozwiązania techniczne. Oczywiście są rozwiązania pośrednie, łączące nowe rozwiązania ze starymi ale idąc w kierunku meritum mojego wpisu chciał bym przejść do powrotu popularności strzech, w szczególności z trzciny.

Dachy z trzciny

Jakiś czas temu naukowcy dowiedli że najbardziej izolacyjnym dachem jest właśnie dach z trzciny, oprócz swoich właściwości izolacyjnych na jego korzyść działają również aspekty ekologiczne, gdyż przy jego produkcji nie zanieczyszcza się środowiska.

W naszym regionie (choć nie tylko w naszym), pozostało parę osób, które potrafiły wykonać dach z trzciny w stary sprawdzony sposób. Naglę pojawiły się zamówienia z całej europy, od bogatych ludzi chcących mieć taki dach.  Generalnie trzeba powiedzieć że wiele osób zaczęło wieść o wiele bardziej komfortowe życie dzięki znajomości techniki kładzenia tego typu dachów.

Dom pokryty strzechą trzciną ma wiele zalet, gdyż zimą jest on ciepły a latem chłodny. Jest on przyjazny dla środowiska i energooszczędny. Poza tym w pewnym sensie w swoim retro jest awangardowy.

 

PRL i kult eternitu

Swoją drogą jak się teraz myśli o tym jak w PRL zrywano strzechy z dachów i kładziono na nie eternit, będący symbolem postępu … to się łezka w oku kręci. Wymieniano lepszą technologię na gorszą w ramach jakiejś misji cywilizującej Polską wieś. Jednak jak się okazuje, to właśnie strzecha dawała lepszą termoizolację niż szkodliwy i słabo izolujący eternit. Jednak oszpecono nim wiele budynków a wiele dóbr kultury zostało bezsensownie i bezpowrotnie zniszczonych. 


Naturalne warunki

Oczywiście do pokrycia dachu trzciną jest potrzebny surowiec, w naszym regionie jest jego pod dostatkiem. Mamy sporo rzek i rozlewisk porośniętych trzciną. Mamy ludzi umiejących kosić trzcinę i ją odpowiednio przygotowywać do kładzenia na dach. Są ludzie, którzy umieją to robić


 
Klienci

Co do samych klientów to z tego co wiem to poza obiektami w Polsce otwarcie nawiązującymi do tradycji nie ma wielkiego rynku. Nasza klasa średnia i wyższa jeszcze nie dojrzała do powrotu pod strzechy, i raczej osiedli z trzcinianymi dachami nie zobaczymy w naszych wielkich miastach. Jednak spora liczba zamówień od europejskiej klasy średniej wskazuje że  większym stopniu ludzie myślą o takich rozwiązaniach. Stąd znów Polska wieś jest w światowej awangardzie a miasta są prowincjonalne w swoim podejściu do pewnych spraw.

Znalazłem kilka fotografii z zdjęciami gdzie pokazane są w miare nowoczesne budynki na świecie pokryte w ten tradycyjny sposób.

strzecha

strzecha

strzecha

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Pochodzę z woj. podlaskiego. Jeśli ktoś zobaczy opublikowane swoje zdjęcia i mu przeszkadza taka promocja regionu to proszę o kontakt - zdjęcia zdejmę podlasie1@o2.pl

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Wojciech Sokołowski Jak na debiut w pucharach było ok, uważam że chyba nikt nie żałuje...
  • @petrus33 Na marginesie pana wypowiedzi mówiąc do wszystkich czytelników to sporo zależy od...
  • @amelka222 Nie ma za co :) pozdrawiam

Tematy w dziale Rozmaitości