0 obserwujących
12 notek
1338 odsłon
  49   0

Papież wzywa dziennikarzy katolickich do przeciwstawiania się kłamstwom i dezinformacji

Papież zachęcił kongres katolickiej organizacji medialnej SIGNIS w Seulu do prowadzenia edukacji medialnej i budowania katolickiej sieci medialnej przeciwko kłamstwom i dezinformacji. Jest to stowarzyszenie katolickich świeckich, akredytowane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające ekspertów w dziedzinie mediów, w tym radia, telewizji, filmu, edukacji medialnej i Internetu. Jest to organizacja non-profit, obecna w ponad 140 krajach na całym świecie. Została założona w 2001 roku. Ma status doradczy przy UNESCO, ECOSOC i Radzie Europy.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Przesyłam pozdrowienia i najlepsze życzenia wszystkim uczestnikom Światowego Kongresu SIGNIS, który odbywa się w tym roku w Seulu, łącząc spotkania twarzą w twarz i konferencje wirtualne. Dobrze się składa, że jako międzynarodowe stowarzyszenie katolickich ekspertów w dziedzinie komunikacji spotykacie się w Korei Południowej, kraju, którego historia ewangelizacji ukazuje moc słowa drukowanego i zasadniczą rolę świeckich w szerzeniu Ewangelii. Niech historia świętego Andrzeja Kima i jego towarzyszy sprzed dwustu lat utwierdzi was w waszych własnych wysiłkach, by głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa językiem współczesnych środków przekazu.

Jest rzeczą właściwą, że w tych dniach naznaczonych nowymi wybuchami przemocy i agresji w naszym świecie, wybraliście jako temat waszego Światowego Kongresu „Pokój w świecie cyfrowym”. Rewolucja mediów cyfrowych w ostatnich dziesięcioleciach okazała się potężnym środkiem wspierania jedności i dialogu w naszej ludzkiej rodzinie. Rzeczywiście, podczas miesięcy blokady spowodowanej pandemią, widzieliśmy wyraźnie, jak media cyfrowe mogą nas zbliżyć, nie tylko poprzez rozpowszechnianie istotnych informacji, ale także poprzez przezwyciężenie samotności izolacji i, w wielu przypadkach, zjednoczenie całych rodzin i wspólnot kościelnych na modlitwie i oddawaniu czci Bogu.

Jednocześnie korzystanie z mediów cyfrowych, zwłaszcza mediów społecznościowych, wywołuje wiele poważnych problemów etycznych, które wymagają mądrego i głębokiego osądu ze strony osób przekazujących informacje i wszystkich zatroskanych o autentyczność i jakość relacji międzyludzkich. Niekiedy i w niektórych miejscach strony internetowe mediów stały się miejscami toksyczności, mowy nienawiści i fake newsów. W sprostaniu temu wyzwaniu SIGNIS może odegrać ważną rolę poprzez edukację medialną, tworzenie sieci mediów katolickich oraz przeciwdziałanie kłamstwom i dezinformacji. Zachęcam Was do wytrwałości w tych wysiłkach, zwracając szczególną uwagę na potrzebę wspomagania ludzi, zwłaszcza młodych, w rozwijaniu zdrowego zmysłu krytycznego, ucząc się odróżniać prawdę od fałszu, dobra od zła i doceniać znaczenie działań na rzecz sprawiedliwości, zgody społecznej i poszanowania dla naszego wspólnego domu. Zachęcam was również do wzięcia pod uwagę wielu wspólnot w naszym świecie, które pozostają wykluczone z przestrzeni cyfrowej, czyniąc integrację cyfrową priorytetem waszego planowania organizacyjnego. Czyniąc to, wnosicie znaczący wkład w szerzenie kultury pokoju opartej na prawdzie Ewangelii.

W moim Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu mówię o słuchaniu jako pierwszym i nieodzownym składniku dialogu i dobrej komunikacji, i prosiłem dziennikarzy, aby rozwijali swoją umiejętność „słuchania uchem serca”. Bardziej niż do kogokolwiek innego, „apostolstwo słuchania” należy do was, jako dziennikarzy katolickich. Komunikacja bowiem jest tylko nie zawodem, ale służbą na rzecz dialogu i porozumienia między jednostkami i większymi wspólnotami w dążeniu do pogodnego i pokojowego współżycia.

Słuchanie jest również niezbędne w podróży synodalnej, którą w tych latach podjął cały Kościół. Mam nadzieję, że w waszej komunikacji przyczynicie się do tego procesu, pomagając świętemu i wiernemu ludowi Bożemu w naszym zaangażowaniu w słuchanie siebie nawzajem, woli Pana i wzrastania w świadomości, że uczestniczymy w komunii, która jest uprzednia względem nas i która nas włącza. Również w ten sposób wasze wysiłki na rzecz pokoju w świecie cyfrowym przyczynią się do tworzenia coraz bardziej „symfonicznego” Kościoła, którego jedność wyraża się w harmonijnej i świętej polifonii.

Drodzy przyjaciele z SIGNIS, z tymi uczuciami przesyłam wam moje modlitewne najlepsze życzenia dobrej pracy i duchowej owocności tego Światowego Kongresu. Dla was, waszych rodzin, waszych współpracowników i wszystkich, którym służycie, wypraszam obfite Boże błogosławieństwo mądrości, radości i pokoju. Proszę was, abyście pamiętali o mnie w modlitwie.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale