Bartosz Kramek i Fundacja Otwarty Dialog. Powiązania z ROSJĄ , i przemysłem zbrojeniowym Rosji, finansowanie. Sieć powiązań.
Specjalne dochodzenie IEI w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (ODF), organizacji pozarządowej działającej w Warszawie, Brukseli, a obecnie w USA, zajmującej się prawami człowieka, ma na celu przedstawienie następujących ustaleń:
STRESZCZENIE
Fundacja Otwartego Dialogu (ODF) twierdzi, że jest „najbardziej proukraińską i zdecydowanie antyrosyjską fundacją” i twierdzi, że „członkowie rodziny Ludmiły Kozłowskiej nie prowadzą już działalności na Krymie”. Jednak IEI odkryło, że wielu członków bliskiej rodziny prezes ODF Ludmiły Kozłowskiej stworzyło prawdopodobnie nieprzejrzystą sieć firm zlokalizowanych na nielegalnie anektowanym Krymie, a ta sieć otrzymała kontrakty z rosyjskim rządem na poziomie firmy i osoby. Zaprzeczając pochodzeniu finansów rodziny, kierownictwo ODF przyznało, że fundacja była wspierana funduszami od rodziny pani Kozłowskiej co najmniej do 2017 r.
Sieć Kozlovsky'ego wykracza poza najbliższą rodzinę, gdyż jest dodatkowo wspierana przez bliskich współpracowników, przekształcając się w syndykat: sieć, której zachowanie bardziej przypomina zachowania osób próbujących uniknąć konsekwencji społecznych, politycznych lub ekonomicznych poprzez skomplikowane ukrywanie kwestii własności.
Przedsiębiorstwo Kozlovsky znajduje się w centrum biznesowym Sewastopola o nazwie Technopark Mayak i jego okolicach. Technopark i powiązane z nim firmy są nadzorowane przez organ zarządzający, Association Technopark Mayak (ATM). Struktura ATM została założona w 2015 r. przez piętnaście firm, z których siedem należy bezpośrednio lub pośrednio do rodziny Kozlovsky poprzez zagnieżdżoną strukturę. Siostra Lyudmyly Kozlovskiej, Elena Miroshnikova, była reprezentowana jako „właścicielka [tego] Technoparku” na konferencji przeznaczonej wyłącznie dla właścicieli firm na Krymie. Ponadto ATM jest członkiem Association of Clusters, Technoparks and SEZs of Russia (AKIT), konglomeratu technoparków w całej Rosji, który generuje ~1,25% PKB Rosji. Obecnie deklarowanym celem AKIT jest substytucja importu, która ma na celu zrównoważenie rosnących skutków gospodarczych sankcji nałożonych na Rosję przez tak zwane „nieprzyjazne kraje”.
Członkiem założycielskim ATM jest objęta sankcjami Ukrainy firma ZSS Mayak, zakład oświetlenia okrętowego, na terenie którego znajduje się park technologiczny. Do grudnia 2022 r. ZSS Mayak była własnością, częściowo lub w całości, rotacyjnej grupy członków rodziny Kozlovsky, w ramach której składała oferty, otrzymywała kontrakty i realizowała kontrakty w imieniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony i znanych spółek zależnych objętej sankcjami USA United Shipbuilding Corporation. Będąc pod rzeczywistym właścicielem rodziny Kozlovsky, rosyjski minister przemysłu i handlu zaprosił ZSS Mayak do udziału w targach przemysłu obronnego w Petersburgu w 2017 r.; następnie w 2020 r. ZSS Mayak otrzymała 5-gwiazdkową recenzję od 13. Stoczni Floty Czarnomorskiej Ministerstwa Obrony Rosji, a w kolejnym roku otrzymała certyfikat uznania za swoją pracę od gubernatora Sewastopola objętego sankcjami USA, UE i Ukrainy.
Jednym z fundamentalnych darczyńców ODF był Petro Kozlovsky, brat i partner biznesowy prezes ODF Lyudmyly Kozlovskiej. Od czasu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. pani Kozlovska wielokrotnie utrzymywała, że jej brat stracił wszystkie swoje interesy i aktywa na Krymie, co doprowadziło do tego, że teraz „żyje na wygnaniu” w Stanach Zjednoczonych. Jednak pan Kozlovsky nadal zachowuje własności niektórych firm na nielegalnie zaanektowanym terytorium i przez lata przekazywał własność innych, takich jak ZSS Mayak, bliskim członkom rodziny. W czasie, gdy ZSS Mayak był w 100% własnością rezydenta USA Petro Kozlovsky'ego, miały miejsce co najmniej dwie znaczące transakcje między ZSS Mayak a objętą sankcjami USA spółką JSC Zvezdochka, które najwyraźniej naruszały przepisy określone przez amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).
W maju 2022 r. ODF współzamieszkało w Stanach Zjednoczonych z podmiotem należącym do Eleny Miroshnikowej, siostry prezesa ODF, pani Kozlovskiej, a w tamtym czasie współbeneficjentki wspomnianego ZSS Mayak, objętego sankcjami Ukrainy. W zależności od umowy najmu i ustaleń finansowych dotyczących przestrzeni roboczej, to współzamieszkanie może stanowić materialne wsparcie dla ODF ze strony pani Miroshnikowej, która również w przeszłości przekazywała ODF darowizny finansowe. W apartamencie obok amerykańskiego podmiotu ODF w Boca Raton na Florydzie znajduje się inna firma należąca do Petro Kozlovskiego.
Innym podmiotem, z którym ODF ma wspólną siedzibę w Europie, jest Silk Road Biuro Analiz i Informacji, którego właścicielem jest Bartosz Kramek, szef zarządu Fundacji i mąż prezes ODF Lyudmyly Kozlovskiej. W 2021 r. pan Kramek został zatrzymany przez polskie organy ścigania pod zarzutem fałszowania dokumentów i prania pieniędzy, rzekomo pomieszania wypranych funduszy z ODF za pośrednictwem głównego darczyńcy Silk Road. Źródła potwierdzają IEI, że od lutego 2023 r. pan Kramek pozostaje objęty śledztwem.
Narracja ODF przedstawia zwrot ku kryptowalutom jako konieczność dla ich dalszej pracy. Przez drugą połowę 2022 r. i obecnie w 2023 r. ODF stara się rozwiać skojarzenia kryptowalut z przestępczością finansową i wpływać na instytucje i opinię publiczną w odniesieniu do nadchodzących przepisów UE mających na celu regulację kryptowalut.
**********
31 października 2022 r. Institute for European Integrity (IEI) umieścił Open Dialogue Foundation (ODF) na swojej liście obserwacyjnej organizacji pozarządowych. ODF opublikowało następnie to, co określa jako „demaskujący” artykuł skierowany do zewnętrznego autora. IEI przeprowadziło specjalne dochodzenie, niezależne od pierwotnego zewnętrznego autora, którego wyniki uzasadniają dalsze umieszczenie ODF na liście obserwacyjnej organizacji pozarządowych.
Open Dialogue Foundation (ODF) to organizacja non-profit z siedzibą w Warszawie, Brukseli, a teraz w USA, która twierdzi, że skupia się na „prawach człowieka” w przestrzeni postsowieckiej i przedstawia się jako „najbardziej proukraińska i zdecydowanie antyrosyjska fundacja”. Jednak organizacja od wielu lat mierzy się z kontrowersjami dotyczącymi jej taktyki, tematów orędownictwa, a w szczególności źródeł finansowania i wsparcia.
IEI odrzuciło niepotwierdzone plotki i spekulacje, a zamiast tego oparło się na dokumentach, oświadczeniach i zachowaniu fundacji, jednocześnie wykorzystując informacje z otwartych źródeł, zastrzeżone informacje wywiadowcze i inne metody analityczne, aby dojść do sensownego wniosku. Opierając się na zastrzeżonych informacjach wywiadowczych i niezależnie zweryfikowanych, IEI rozwikłało zagnieżdżoną strukturę firm powiązanych z parkiem technologicznym i rodziną Lyudmyly Kozlovskiej: mianowicie jej brata Petro Kozlovskiego, matkę Sidonii Kozlovskiej i siostrę Eleny Miroshnikowej. Polegaliśmy głównie na bazie danych List-Org dotyczącej udziałów własnościowych. List-Org czerpie z rosyjskich źródeł rządowych, a baza danych sankcji rządu ukraińskiego wykorzystała ją szeroko, podobnie jak wiodące ośrodki analityczne i naukowcy. Informacje publicznie dostępne zostały zachowane przy użyciu Wayback Machine, gdzie było to możliwe. Zauważamy, że zmiany poprzez usunięcie, dodanie lub ponowne przydzielenie dyrektorów i/lub właścicieli prawdopodobnie zostaną odzwierciedlone we wpisach rejestru po publikacji.
Główne ustalenia specjalnego dochodzenia IEI pokazują, że wbrew twierdzeniom ODF, że rodzina prezydent Lyudmyly Kozlovskiej nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej na nielegalnie anektowanym Krymie, jej bliscy krewni aktywnie angażują się w działalność gospodarczą i prowadzą interesy z państwem rosyjskim. Przez lata członkowie rodziny pani Kozlovskiej udzielali fundacji wsparcia finansowego i możliwego materialnego. Ustalenia, które wykraczają poza to, choć interesujące, są drugorzędne i leżą w gestii dziennikarzy śledczych i władz, aby je dalej rozwijać.
I: POCZĄTEK
Kim jest Petro Kozlovsky i jaki jest jego związek z ODF?
Początki rodzinnej działalności gospodarczej Kozlovsky w Sewastopolu pozostają niejasne, czego można się spodziewać, biorąc pod uwagę warunki, które prawdopodobnie pozwoliły jej się rozwinąć: upadek Związku Radzieckiego, wynikająca z tego prywatyzacja i przejęcie własności w latach 90. po rozpadzie Związku Radzieckiego, a następnie nielegalna aneksja ukraińskiego Krymu w 2014 r. W pewnym momencie Petro Kozlovsky najwyraźniej nabył znaczące udziały w zakładzie oświetlenia okrętowego Mayak, dostawcy marynarki wojennej ZSRR, a później Rosji, a także w powiązanych z nim nieruchomościach w Sewastopolu. Do 2013 r. tereny te służyły jako centrum biznesowe (znane również jako „technopark”) zwane „Technopark Mayak”. Technopark, zlokalizowany na terenie zatwierdzonej przez Ukrainę fabryki ZSS Mayak, oferuje przestrzeń komercyjną licznym najemcom i obejmuje samą firmę oświetlenia okrętowego.
Po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. pan Kozlovsky przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, a jego siostra twierdziła, że znaczna część jego aktywów w Sewastopolu została zajęta, a pan Kramek stwierdził, że „Petro Kozlovsky nie prowadzi żadnej działalności na Krymie”. Pomimo nielegalnej aneksji i roszczeń o zajęcie aktywów nadal istnieje mnóstwo firm powiązanych z Petro Kozlovskym lub będących własnością Petra Kozlovsky'ego, jego najbliższej rodziny i bliskich współpracowników, którzy aktywnie prowadzą działalność na nielegalnie zaanektowanym Krymie; w szczególności firma ZSS Mayak, objęta sankcjami dekretem prezydenta Ukrainy nr 497/2021 od października 2021 r., która realizowała zamówienia na dostawy po 2014 r. w imieniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony i znanych spółek zależnych powiązanych z mocno sankcjonowanym rosyjskim konglomeratem United Shipbuilding Corporation (USC).
Petro Kozlovsky jest bratem prezes ODF Lyudmyly Kozlovskiej, wieloletnim partnerem biznesowym jej i jej męża (oraz szefa zarządu ODF) Bartosza Kramka, a także jednym z założycielskich darczyńców ODF, który przekazał około 1,6 miliona złotych (około 340 000 euro) w latach 2012-2015. Biznesowe interesy i relacje pana Kozlovsky'ego na anektowanym Krymie i poza nim były dla ODF przez lata źródłem kontrowersji, przy czym pani Kozlovska, pan Kramek i sama Fundacja jednoznacznie stwierdzili, że ani Petro, ani rodzina Kozlovskych nie kontynuowali działalności gospodarczej na półwyspie po aneksji.
II: POWIĄZANIA RODZINY KOZŁOWSKICH Z ROSYJSKIMI KONTRAKTAMI I PODMIOTAMI SANKCJONOWANYMI POPRZEZ SIEĆ MAYAK
Jakie są źródła funduszy Kozłowskiego?
Technopark Mayak, położony na terenie zatwierdzonej przez Ukrainę fabryki ZSS Mayak w krymskim Sewastopolu, to centrum biznesowe o powierzchni 215 600 metrów kwadratowych, które wynajmuje powierzchnię komercyjną i przemysłową ponad 30 podmiotom gospodarczym. Technopark i powiązane z nim firmy są nadzorowane przez organ zarządzający, Association Technopark Mayak (ATM). Struktura ATM została założona w 2015 roku przez piętnaście firm, z których siedem należy bezpośrednio lub pośrednio do rodziny Kozlovsky za pośrednictwem zagnieżdżonej struktury. Spośród 15 firm tworzących ATM, siedem wykazuje historyczny wzorzec rzeczywistego posiadania przez rodzinę Kozlovsky przez znaczące okresy czasu między 2017 rokiem a co najmniej jedenastoma dniami poprzedzającymi imperialistyczną inwazję Rosji na Ukrainę5. Jedenaście dni przed inwazją w lutym 2022 roku pięć było faktycznie posiadanymi, w szczególności zatwierdzony przez Ukrainę ZSS Mayak. Od 2017 r. do początku 2022 r. trzy spółki były nieprzerwanie w posiadaniu beneficjenta: OOO ZSS, OOO Plosk i OOO Ios. Rodzina lub jej spółki stowarzyszone stale posiadały przynajmniej mniejszościowy udział w pozostałych czterech.
IEI wykryło schemat, w którym akcje korzystne w niektórych spółkach były anonimizowane, a wcześniej były w posiadaniu członka rodziny Kozlovsky lub spółki stowarzyszonej; akcje te były często przekazywane z powrotem do poprzedniego właściciela lub innego członka lub podmiotu Kozlovsky – lub kombinacji obu – po okresie anonimowości. Te okresy anonimowości uniemożliwiły IEI definitywne stwierdzenie, że własność korzystna była stale w posiadaniu we wszystkich siedmiu przypadkach. Podczas gdy akcje rodziny Kozlovsky w ATM nieustannie się wahają i cyklicznie przechodzą przez okresy anonimowości, siostra Lyudmyly Kozlovskiej, Jelena Miroshnikova, wydaje się rozwiązywać ten problem, gdy w 2021 r. została publicznie reprezentowana jako „właścicielka [tego] Technoparku” na krymskiej konferencji biznesowej, w której Technopark był partnerem.
Całkowita struktura firmy Kozlovsky w Sewastopolu – zlokalizowanej w technoparku lub przyległej ulicy Vakulenchuka 31B – składa się z co najmniej 20 firm, które obecnie lub w pewnym momencie historycznie (po aneksji) były własnością pana Kozlovsky'ego, jego matki Sidonii Kozlovskiej, siostry Eleny Miroshnikowej lub jego żony Viktorii Khukhry, bezpośrednio lub za pośrednictwem zagnieżdżonej struktury firm. 21. firma, JSC Sevastopolsky Mayak, była własnością Petro Kozlovsky'ego przy znaczącym 39,5% udziale mniejszościowym od 2016 r. do anonimizacji akcji w maju 2022 r.; wszystkie pozostałe części akcji są obecnie i historycznie były anonimowe.
IEI odkryło zagnieżdżoną strukturę Kozlovsky, dokonując inspekcji udziałów powiązanych z Eleną Miroshnikovą, Petro Kozlovskym i spółkami należącymi do nich. Spółki te miałyby wówczas udziały w innych podmiotach Kozlovsky w szerszej sieci. Przykład tej zagnieżdżonej struktury można zwizualizować poprzez ekspansję spółki Kozlovsky OOO Atoll.
Struktura własnościowa OOO ATOLL
Po częściowym rozszerzeniu sieć firmy prezentuje zawiłą i prawdopodobnie nieprzejrzystą strukturę. Chociaż nie możemy spekulować na temat motywu stojącego za inżynierią tej złożonej zagnieżdżonej struktury, jasne jest, że nieprzejrzystość pozwoliła sieci biznesowej rodziny kontynuować działalność na nielegalnie anektowanym Krymie, jednocześnie dystansując się od własnych kontrowersyjnych podmiotów i do tej pory unikając społecznych, politycznych i/lub ekonomicznych konsekwencji swoich powiązań biznesowych i/lub transakcji. Poniższy diagram przedstawia próbkę 10 firm i własności związanych z rodziną Kozlovsky na dzień 13 lutego 2022 r., jedenaście dni przed rosyjską inwazją na Ukrainę; od tej daty miały miejsce anonimizacje, zmiany i rotacje na stanowiskach właścicielskich i dyrektorskich.
Zagnieżdżona struktura firm rodzinnych Kozlovsky
Od lutego 2023 r. Petro Kozlovsky i Elena Miroshnikova nadal są właścicielami firm na Krymie. Krótko mówiąc, Petro Kozlovsky może obecnie nie prowadzić żadnych firm na Krymie, ale on i jego rodzina z pewnością nadal są ich właścicielami.
Mapa firm Kozlovsky w Technopark Mayak i sąsiednich adresach
Mapa według adresu rejestrowego 21 firm obecnie lub historycznie (z powodu schematu recyklingu i anonimizacji własności) będących własnością członków rodziny Kozlovsky w i sąsiadujących z Technopark Mayak, które znajdują się przy Fiolentovskoe Highway 1/2, 1/17 i Vakulenchuka St 31B w Sewastopolu. Zawiera również początkowy adres rejestrowy oddziału rosyjskiej partii politycznej opisanej poniżej.
ATM jest członkiem większego, wspieranego przez państwo rosyjskie „Stowarzyszenia Klastrów, Technoparków i SEZ Rosji” (AKIT), nad którym czuwa jego przewodniczący Aleksander Kozlovsky (pokrewieństwo rodzinne nie jest domniemane), deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej, który jest sankcjonowany przez wiele rządów zachodnich. ATM złożył wniosek w 2015 r. i został przyjęty do tej grupy w 2016 r., co zgodnie z dokumentem przyjęcia wymagało uiszczenia wysokiej opłaty wstępnej, rocznej składki członkowskiej i pisemnej zgody ponad połowy członków AKIT. AKIT współpracuje z wieloma rosyjskimi ministerstwami państwowymi i w momencie pisania tego tekstu twierdzi, że generuje prawie 1,25% PKB Rosji (co stanowi ~1,5 biliona rubli lub równowartość 19,5 miliarda euro)6. Obecnym deklarowanym celem AKIT jest promowanie wzrostu krajowej produkcji w celu zastąpienia importu utraconego w wyniku sankcji nałożonych przez „nieprzyjazne kraje” w wyniku nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Podczas gdy ODF publicznie potępia tę inwazję, interesy biznesowe rodziny Kozłowskich w najlepszym razie skupiają się na łagodzeniu jej skutków dla rosyjskiej gospodarki, a w najgorszym – bezpośrednio wspierają rosyjskie wojsko, co szczegółowo opisano poniżej.
ODF twierdzi, że rodzina Kozlovsky nie jest już zaangażowana w interesy na Krymie. IEI uznało to za nieprawdę. Petro Kozlovsky i większa rodzina Kozlovsky nadal prowadzą interesy na nielegalnie anektowanych terytoriach, ich przedsięwzięcia obejmowały również współpracę z okupującymi władzami rosyjskimi. Pani Kozlovska przyznała w 2017 r. w wywiadzie dla polskiego Newsweek, że ODF była wspierana częściowo „zasobami [jej] rodziny”, a także poprzez interesy z Petro Kozlovskym. W 2022 r. prawdopodobnie nadal otrzymywała materialne wsparcie od co najmniej jednego członka rodziny Kozlovsky, będącego właścicielem objętej sankcjami ukraińskiej firmy ZSS Mayak, która prowadziła interesy z rosyjskim kompleksem wojskowym.
Fundusze powiązane z rosyjskim wojskiem i innymi podmiotami objętymi sankcjami
Będąc właścicielami firmy, która otrzymała kontrakty z rosyjskim rządem, rodzina Kozłowskich jest beneficjentem tego samego rosyjskiego aparatu państwowego i wojskowego, który popełnia to, co Ludmiła Kozłowska z ODF niedawno nazwała „rosyjską zbrodnią wojenną”. ZSS Mayak została objęta sankcjami na mocy dekretu prezydenta Ukrainy nr 497/2021 z października 2021 r. Firma jest wymieniona jako odbiorca dwóch kontraktów z 13. Stoczni Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, podmiotu należącego bezpośrednio do rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które przyznało ZSS Mayak 5-gwiazdkową ocenę w
2020 stwierdzając, „Wszystko jest wspaniale. Będziemy kontynuować pracę” , sugerując, że sieć rodzinna mogłaby być akredytowanym podwykonawcą rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
5-gwiazdkowa recenzja ZSS Mayak od rosyjskiego Ministerstwa Obrony Przetłumaczone automatycznie z rosyjskiego na angielski
Dalszym dowodem na wzajemnie korzystną relację z państwem rosyjskim są następujące wydarzenia: w 2017 r. ZSS Mayak otrzymało zaproszenie na targi przemysłu obronnego w Petersburgu od rosyjskiego ministra przemysłu i handlu; następnie firma wzięła udział w kolejnych targach w Petersburgu w 2019 r., reprezentowana przez byłego darczyńcę ODF Arkadija Agarkowa, po czym ujawniła, że „głównym konsumentem produktów ZSS „Mayak” jest rosyjska marynarka wojenna”. Na koniec, w 2021 r. ZSS Mayak otrzymało certyfikat uznania od objętego sankcjami USA, UE i Ukrainy gubernatora Sewastopola Michaiła Razwożajewa.
Oprócz bezpośrednich kontraktów z rosyjskim Ministerstwem Obrony, zaproszeń na targi obronne i wyróżnień od rosyjskiego urzędnika rządowego, firma ZSS Mayak, której beneficjentami po aneksji stali się Petro Kozlovsky, Jelena Miroshnikova i Sidonia Kozlovskaya, złożyła również oferty i otrzymała kontrakty od objętej wówczas sankcjami USA firmy JSC Zvezdochka w 2017 r., a także od co najmniej trzech innych rosyjskich firm, które obecnie objęte są sankcjami USA: PJSC ASZ, JSC PSZ Yantar i JSC SP ERA.
Te trzy firmy, z którymi ZSS Mayak otrzymywał kontrakty w różnych momentach od co najmniej 2017 r., są dobrze znanymi spółkami zależnymi United Shipbuilding Corporation, rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa stoczniowego założonego przez Władimira Putina w 2007 r. USC była jedną z pierwszych rosyjskich firm, na które USA nałożyły sankcje w 2014 r. Zvezdochka jest własnością USC od 2008 r. ASZ została przejęta w 2009 r. za 59%, Jantar w 2008 r., a ERA była pierwszą przejętą firmą w 2007 r., co oznacza, że w czasie, gdy Mayak prowadził interesy z tymi firmami, wiadomo było publicznie, że są one powiązane z firmą objętą surowymi sankcjami.
W rzeczywistości w 2016 r. szef USC powiedział agencji TASS, że sankcje USA z 2016 r. skierowane konkretnie do Zvezdochki nie wpłyną na nią negatywnie, ponieważ podmiot ten jest własnością USC, a zatem podlegał już sankcjom od 2014 r. W 2015 r. pracownicy zakładu Mayak powiedzieli lokalnej prasie w Sewastopolu, że chociaż zakład grozi bankructwem, aktywnie realizuje kontrakty ze Zvezdochki. ZSS Mayak kontynuował składanie ofert i otrzymywanie kontraktów od objętej sankcjami USA Zvezdochki przez cały 2017 r., w którym to czasie ZSS Mayak znajdował się pod wyłącznym beneficjentem własności rezydenta USA Petro Kozlovsky'ego. Zgodnie z Biurem Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA „wszystkie osoby i podmioty w Stanach Zjednoczonych” są zobowiązane do przestrzegania przepisów określonych przez OFAC, które te transakcje najwyraźniej naruszyły.
Lyudmyla Kozlovska i jej mąż Bartosz Kramek, jak przyznaje ODF, prowadzili prywatną działalność komercyjną z Petro Kozlovskym co najmniej do 2017 r., wykorzystując środki z tej działalności na wsparcie fundacji. Niemniej jednak, podczas gdy jednocześnie prowadził interesy z Petro, ODF wydało oświadczenia zaprzeczające zaangażowaniu Petro Kozlovskyego w zakład Mayak i twierdząc, że nie wiedziało o jego współpracy z rosyjską marynarką wojenną. Profil na Facebooku, który rzekomo należy do Petro Kozlovskyego, który sama Lyudmyla Kozlovska oznaczyła na platformie, używając swojego zweryfikowanego konta,
wielokrotnie wchodził w interakcje ze stroną na Facebooku powiązaną z ZSS Mayak; w szczególności pan Kozlovsky „polubił” post z 2019 r. na stronie internetowej firmy zajmującej się oświetleniem okrętowym, w którym otwarcie stwierdził, że „głównym konsumentem produktów ZSS Mayak jest rosyjska marynarka wojenna”.
ZSS Mayak Październik 2019 Post na Facebooku
Post na stronie ZSS Mayak na Facebooku z 10 października 2019 r. z konferencji branżowej w Petersburgu, stwierdzający: „Dowiedzieliśmy się również, że głównym konsumentem produktów ZSS Mayak jest rosyjska marynarka wojenna, chociaż cywilny przemysł stoczniowy również ma duże zapotrzebowanie na nasze produkty”. Post „polubili” użytkownicy, którzy twierdzą, że są Petro Kozlovskym, a także Kozlovskym i współpracownikiem ODF Konstantinem Kozyrevem. Początek posta jest zachowany częściowo tutaj (i w całości, bez tłumaczenia tutaj), w tym potwierdzenie przez ówczesnego właściciela i rezydenta USA Petro Kozlovsky'ego spotkania ZSS Mayak z siecią wówczas sankcjonowanej przez USA United Shipbuilding Corporation. (Automatyczne tłumaczenie z oryginału rosyjskiego.)
Sieć rodzinnych przedsięwzięć na anektowanym przez Rosję Krymie
Własność ZSS Mayak obejmowała 50% udziałów należących do Eleny Miroshnikowej, siostry Petra Kozlovskiego i Lyudmyly Kozlovskiej; jednak w grudniu 2022 r. Elena została usunięta jako właścicielka, a akcje wcześniej jej przypisane zostały zanonimizowane. Oprócz ZSS Mayak, Elena Miroshnikova była właścicielką kilku przedsiębiorstw na nielegalnie anektowanym Krymie, które nadal działają w 2023 r. Działa jako jednoosobowa działalność gospodarcza w kilku przedsięwzięciach i jest wymieniona jako taka na stronie internetowej Technopark Mayak oprócz posiadania tam spółek.
Pani Miroshnikova była na tyle aktywna na scenie biznesowej, że jako jednoosobowa przedsiębiorczyni była powódką i zwyciężczynią pozwu w 2018 r. w sądach Federacji Rosyjskiej. Pozew został wniesiony przeciwko rosyjskiej firmie za zaległy czynsz naliczony od czerwca do września 2017 r., czyli w tym samym miesiącu, w którym ODF twierdziło, że żaden z członków rodziny pani Kozlovskiej nie był zaangażowany w działalność gospodarczą na Krymie, stwierdzając, że „jest to związane z rosyjską okupacją półwyspu”. W rzeczywistości Elena współpracowała i uczestniczyła w wielu konferencjach w 2020 i 2021 r. z Alliance Strategist Crimea, siecią biznesową obsługującą „wyłącznie właścicieli firm” na Krymie. Na jednej z tych konferencji w 2021 r., w której Technopark Mayak był partnerem, Elena była reprezentowana jako „właściciel [tego] Technoparku”.
Elena Miroshnikova wyróżniona jako „właścicielka Technoparku” na stronie VKontakte Alliance Strategist Crimea
Elena Miroshnikova (po lewej), na zdjęciu powyżej w 2021 r. w Alliance Strategist Crimea, które przedstawia ją jako „właścicielkę Technoparku”. Logo Technopark Mayak można zobaczyć w prawym dolnym rogu. Tekst jest automatycznie tłumaczony z oryginału rosyjskiego. 11 września 2017 r. Fundacja Otwarty Dialog, odpowiadając na zarzuty, że rodzina nadal prowadzi interesy na Krymie, stwierdziła: „To nieprawda. Członkowie rodziny Ludmiły Kozłowskiej nie prowadzą już interesów na Krymie. Jest to związane z rosyjską okupacją półwyspu”.
W październiku 2022 r. Sidonia Filippovna Kozlovskaya, matka Eleny, Petro i Lyudmyly, została usunięta z roli drugiego faktycznego właściciela ZSS Mayak. Jednak w dokumentach publicznych wymieniono następczynię w osobie Olgi Timchenko (znanej również jako „Olga Kukhta”), dobrze udokumentowanej współpracowniczki rodziny Kozlovsky, która,
według jej mediów społecznościowych, często podróżuje do Moskwy. Pani Kukhta bierze również udział w konferencjach Alliance Strategist Crimea wraz z panią Miroshnikova i wieloletnią współpracowniczką Mayak/Kozlovsky, Natalią Sebyakiną-Mailis.
Olga Kukhta w Moskwie 6 stycznia 2023 r.
Częściowa właścicielka ZSS Mayak i współpracowniczka Kozlovsky'ego Olga Kukhta (znana również jako Olga Timchenko) na zdjęciu na swoim prywatnym Instagramie w Moskwie 6 stycznia 2023 r. Post został „polubiony” przez konto podające się za żonę Petro Kozlovsky'ego, Viktorię Khukhrę, a następnie zweryfikowane konto Lyudmyly Kozlovskiej na Instagramie. Poprzednie wycieczki do Moskwy zostały udokumentowane przez Kukhtę w listopadzie i grudniu 2022 r.
Jeśli chodzi o Sidonii Filippovny Kozlovksaya, w oświadczeniu ODF z 2017 r. stwierdzono, że „Petro Kozlovsky i członkowie jego rodziny nie prowadzą działalności gospodarczej na Krymie. Matka Ludmiły jest emerytką, osobą starszą w wieku 74 lat”. Sidonia nie tylko prowadzi działalność gospodarczą na okupowanym półwyspie, ale także czerpie bezpośrednie korzyści z okupujących ją władz rosyjskich. We wrześniu 2022 r., pod swoim wpisem jako „IP Kozlovskaya Sidonia Filippovna10”, ta „starsza emerytka” wygrała przetarg na otrzymanie dotacji rządu rosyjskiego o wartości 14,89 mln rubli (wówczas ~260 000 euro) na budowę modułowych hoteli lub obiektów kempingowych na okupowanym Krymie. Ponadto pani Kozlovskaya stała się również właścicielką nieruchomości należącej niegdyś do aparatu Mayak w pobliskim ośrodku rekreacyjnym i kempingu Karavella. W 2019 r. wszczęła szereg spraw sądowych z Departamentem Ziemi Sewastopola w sprawie zmiany przeznaczenia nieruchomości. Na koniec Sidonia jest rezydentką Technoparku Mayak jako indywidualny przedsiębiorca, a dokumenty z 2019 i 2021 r. zawierają jej imię i nazwisko oraz podpis. Dokumenty są publicznie dostępne do pobrania na stronie internetowej Technoparku, a wybrane dokumenty są archiwizowane przez IEI w przypadku usunięcia.
Do niedawna żona Petro Kozlovsky'ego, Viktoria Khukhra, również prowadziła interesy na okupowanym Krymie. Pani Khukhra, która poślubiła Petro w 2014 r., była darczyńcą ODF w latach 2013, 2014 i 2015 i obecnie mieszka w Boca Raton na Florydzie. Pani Khukhra jest wymieniona w rejestrach publicznych jako właścicielka OOO Monolit, firmy założonej w 2020 r. na Krymie pod adresem Vakulenchuka St. 31B. W 2021 r. wymieniono ją jako posiadaczkę 99% udziałów w Monolit; jednak później w tym samym roku własność została zanonimizowana. Pani Khukhra i Petro Kozlovsky współpracowali i reklamowali stronę Technopark Mayak na Facebooku przed i w trakcie aneksji rosyjskiej, w tym w latach 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 i w połowie 2020 roku, po czym częstotliwość postów Technopark Mayak na Facebooku drastycznie spadła. Konto na Facebooku podające się za panią Khukhra jest zaprzyjaźnione ze zweryfikowanym kontem Lyudmyly Kozlovskiej; konto pana Kozlovsky'ego zostało publicznie oznaczone tym samym zweryfikowanym kontem.
Viktoria Khukhra prosi o poradę dotyczącą zagospodarowania terenu dla Technoparku, sierpień 2014 r.
Konto na Facebooku, które rzekomo reprezentuje Viktorię Khukhrę, prosząc o poradę dotyczącą zagospodarowania terenu dla Technoparku Mayak w sierpniu 2014 r., ponownie publikując wiadomość samego Technoparku. Ten post pojawia się sześć miesięcy po inwazji i aneksji Krymu, wydarzeniu, o którym pani Kozlovska powiedziała polskiemu Newsweekowi
spowodowały, że Petro Kozlovsky „stracił wszystko, co zostawił na Krymie” i żył „na wygnaniu” po tym, jak jego przedsiębiorstwa zostały „bezprawnie przejęte przez władze okupacyjne”.
Sieć Kozlovsky'ego wykracza poza najbliższą rodzinę, gdyż jest dodatkowo wspierana przez bliskich współpracowników, przekształcając się w syndykat; sieć, której zachowanie bardziej przypomina zachowania osób próbujących uniknąć konsekwencji społecznych, politycznych i/lub ekonomicznych poprzez skomplikowane ukrywanie kwestii własności.
Wśród lokatorów Technoparku Mayak w Sewastopolu znajduje się szereg znanych współpracowników Kozlovsky'ego, a także byłych darczyńców ODF, takich jak Dmitry Kalinovsky i Maksim Teneshev. Obaj ci ludzie pełnią funkcję dyrektorów firm należących do Kozlovsky'ego, jednocześnie będąc właścicielami własnych firm13. Prywatna firma ochroniarska Tenesheva, SIGMA-KRYM, z siedzibą przy ul. Vakulenchuka 31B, posiada licencje od Rossgvardiya, Gwardii Narodowej Rosji; Kalinovsky i jego działania zostaną omówione w kolejnej sekcji.
Kiedy krytycy fundacji w 2017 r. zarzucili Teneshevowi „dołączenie do władz okupacyjnych”, ODF odpowiedziała, mówiąc: „Frazy użyte w biografii Maksyma Tenesheva pozostają dla nas w dużej mierze nieznane”. Publiczne zapisy pokazują, że Teneshev rzeczywiście szybko „dołączył do władz okupacyjnych” po nielegalnej aneksji w 2014 r., kandydując na urząd polityczny z ramienia rosyjskiej partii, której był założycielem.
Inne linki do okupacyjnych władz rosyjskich i gangów na Krymie
Oprócz wspomnianych wyżej Teneszewa i Kalinowskiego, współpracownicy Kozłowskiego, Aleksander Starowierow – obecnie pracujący dla Petra Kozłowskiego w Boca Raton na Florydzie – i Boris Cymbal – dyrektor dwóch firm należących do Kozłowskiego w Sewastopolu – również dołączyli do rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie, podobnie jak byli uczestnicy ODF Wiktor Łucenko i Konstantin Kozyriew. Zaledwie pięć miesięcy po aneksji, wszyscy ci ludzie utworzyli i ubiegali się o lokalne urzędy w sierpniu 2014 r. jako założyciele sewastopolskiego oddziału Rosyjskiej Partii Emerytów na rzecz Sprawiedliwości Społecznej. Pavel Chayun, obecny dyrektor Kozlovsky business OOO Ios, a w 2014 r. główny inżynier w ZSS Mayak, również kandydował na urząd z ramienia Partii Emerytów, podobnie jak Sergey Gavrilchenko, pracownik ZSS Mayak, który pełnił funkcję szefa działu sprzedaży, a także reprezentował ZSS Mayak na targach branżowych w 2019 r. Partia Emerytów jest rosyjską partią polityczną, której oddział w Sewastopolu został pierwotnie uruchomiony i zarejestrowany przy ul. Wakulenczuka 31B w sierpniu 2014 r., wkrótce po aneksji Rosji.
Dodatkowo, umacniając wyżej wymienione bezpośrednie powiązania, Partia Emerytów jest powiązana z adresem e-mail „ tpp@sferos.com ”. Według rejestrów WhoIs, Sferos.com, mała, prywatna domena, była zarejestrowana na Petro Kozlovsky'ego od co najmniej 2007 do co najmniej 2011 roku; jednak po 2011 roku dane osobowe pozostały zredagowane. Adres e-mail „@sferos” jest stałą cechą powiązaną ze znaczną liczbą innych przedsiębiorstw Technopark Mayak i powiązanych z Kozlovskym. Nawet w Stanach Zjednoczonych, adres e-mail @sferos.com jest nadal używany przez pana Kozlovsky'ego, o czym świadczy korzystanie z adresu e-mail Sferos przez obecnego pracownika w jego firmie w Boca Raton, co sugeruje, że Petro Kozlovsky utrzymywał pewne powiązania z tą domeną co najmniej do momentu zatrudnienia tego pracownika w 2019 roku.
Innym współpracownikiem Kozlovsky'ego i byłym darczyńcą ODF jest Dmitry Kalinovsky, który jest głęboko zaangażowany zarówno w domenę Sferos, jak i rodzinną sieć biznesową. Przed usunięciem danych osobowych, pan Kalinovsky był wymieniony jako kontakt rozliczeniowy dla Sferos.com w 2011 roku. Według DNSChecker, od 2023 roku pan Kalinovsky nadal wspiera domenę, pełniąc funkcję administratora sieci AS 50288, autonomicznego systemu/prywatnej sieci, która hostuje wiele witryn internetowych powiązanych z Technopark Mayak i prawdopodobnie świadczy szersze usługi komunikacyjne dla technoparku. Konto na Facebooku, które rzekomo reprezentuje Dmitry'ego Kalinovsky'ego, jest znajomym zweryfikowanego konta Lyudmyly Kozlovskiej i śledzi Technopark Mayak. To samo konto jest również powiązane z kontami reprezentującymi Bartosza Kramka, Petro Kozlovsky'ego i innych w sieci rodzinnej i biznesowej, zidentyfikowanych za pośrednictwem zweryfikowanego konta pani Kozlovskiej.
Od 2015 r. i obecnie do 2025 r. pan Kalinovsky otrzymał kolejne licencje na usługi komunikacyjne od Roskomnadzoru: rosyjskiego państwowego monitora internetu, który de facto działa jako aparat nadzoru. Na koniec pan Kalinovsky jest częściowym właścicielem firmy Kozlovsky OOO Ilion16, a także okresowo jest ponownie włączany i wyłączany z ról dyrektorskich w innych firmach należących do Kozlovsky'ego.
Poza Partią Emerytów, adres e-mail „ tpp@sferos.com ” został wymieniony jako adres e-mail kontaktowy dla szeregu firm powiązanych z Kozlovskym zarówno w Technoparku, jak i przy Vakulenchuka St 31B. Firmy te obejmują, ale nie ograniczają się do Association Technopark Mayak, a także ZSS Mayak i innych firm powiązanych z Petro Kozlovskym i Eleną Miroshnikovą, takich jak OOO Plosk17, OOO Tinos, OOO Ilion, JSC Sevastopolsky Mayak i OOO ZSS.
Ten sam adres e-mail – „ tpp@sferos.com ” – jest również wymieniony jako adres e-mail kontaktowy oddziału Nocnych Wilków w Sewastopolu, sankcjonowanego przez USA ultranacjonalistycznego rosyjskiego gangu motocyklowego. ODF i jego kierownictwo twierdziło, że prowadzili kampanię przeciwko gangowi w Polsce, a pan Kramek opisał ich jako „organizację, której natura przywodzi na myśl metody terrorystyczne” i „użyteczne narzędzie propagandowe”. A jednak Nocne Wilki otrzymały materialne wsparcie od Sferos: tej samej małej, prywatnej domeny powiązanej z Technoparkiem Majak, rzekomo obecnie należącym do siostry pani Kozlovskiej, Jeleny Mirosznikowej; z siecią komunikacyjną zarządzaną przez byłego darczyńcę ODF i obecnego przyjaciela kierownictwa ODF Dmitrija Kalinowskiego; z wyraźnymi ciągłymi powiązaniami w 2019 r. z Petro Kozlovskim, byłym darczyńcą fundacji ODF i partnerem biznesowym kierownictwa fundacji.
Post na Facebooku autorstwa Lyudmyly KozlovskiejPost na Facebooku autorstwa Fundacji Otwarty Dialog Lyudmyly Kozlovskiej z 2015 r. zacytowany przez Al-Dżazirę, w którym Fundacja Otwarty Dialog opisała Nocne Wilki jako „narzędzia w ręku Putina”, a także post ODF z 2016 r. określający gang mianem „przyjaciół Putina”.
Nowa siedziba ODF w Stanach Zjednoczonych związana z rodziną Kozlovsky
Współpraca ODF z rodziną Kozlovsky może obecnie wykraczać poza powiązania biznesowe i obejmować wsparcie materialne. Analitycy IEI zidentyfikowali potajemnie uruchomiony oddział ODF w Stanach Zjednoczonych. Open Dialogue Foundations, Inc. została założona w maju 2022 r. w Boca Raton na Florydzie, a jej głównymi podmiotami rejestrującymi są Lyudmyla Kozlovska i Bartosz Kramek. Siedziba firmy znajduje się w biurze dzielonym z firmą konsultingową należącą do Eleny Miroshnikowej, która w tamtym czasie była rzeczywistym właścicielem objętego sankcjami na Ukrainie ZSS Mayak. W zależności od warunków umowy leasingowej i sytuacji finansowej
ustalenia, może to stanowić istotne wsparcie udzielone ODF. Po 6 miesiącach współzamieszkania z ODF, EPK Consulting Miroshnikova wydaje się być prawnie zamknięte 2 listopada 2022 r., chociaż IEI potwierdziło, że od stycznia 2023 r. oznakowanie EPK pozostawało widoczne na drzwiach apartamentu. Ponadto ODF i EPK Consulting znajdują się/ znajdowały się w tym samym budynku, co i bezpośrednio obok apartamentu zajmowanego przez firmę informatyczną Big Data Services Petro Kozlovsky'ego, która zajmuje się między innymi wydobywaniem kryptowalut. W rzeczywistości EPK zostało pierwotnie zarejestrowane w 2019 r. bezpośrednio pod adresem firm Petro Kozlovsky'ego, zanim przeniosło się do sąsiedniego apartamentu w 2021 r.
EPK Consulting Oznakowanie zewnętrzne Suite 3004
Znak identyfikujący EPK Consulting przed biurem przy 950 Peninsula Corp Circle, Suite 3004, Boca Raton, Floryda, zamieszczony przez pracownika Petro Kozlovsky'ego i wieloletniego współpracownika Kozlovsky'ego, Alexandra Staroverova we wrześniu 2022 r. W tym czasie w apartamencie mieściła się Open Dialogue Foundations, Inc. obok EPK Consulting, zarejestrowana na ówczesną właścicielkę ZSS Mayak, Elenę Miroshnikovą. Sąsiedni apartament 3005 był zajmowany przez firmę Petro Kozlovsky'ego Big Data Services/Clever Miners. IEI potwierdziło, że oznakowanie EPK było nadal widoczne w tym miejscu w styczniu 2023 r.
We wrześniu 2022 r. pracownik Petro Kozlovsky'ego, Alexandr (znany również jako „Oleksandr”) Staroverov, pełniący funkcję agenta rejestrowego EPK, wykorzystał swoje konto na Facebooku do ogłoszenia podnajmu częściowo pustego apartamentu, który kiedyś zajmował EPK (powyżej). Pan Staroverov jest współpracownikiem Kozlovsky'ego z Sewastopola i założycielem Rosyjskiej Partii Emerytów, który przeniósł się do Boca Raton i obecnie pracuje dla Petro Kozlovsky'ego jako inżynier projektu w Big Data Services. Obecnie jest rejestratorem co najmniej trzech witryn internetowych obsługujących Technopark, które są utrzymywane przez Dmitrija Kalinovsky'ego; technoparkmayak.info i mayak.tech są zarejestrowane na niego pod adresem w Sewastopolu. Ipmayak.info, które posiada subdomenę, która wydaje się obsługiwać Technopark, jest zarejestrowane na pana Staroverova z adresem e-mail Sferos.com i adresem w Boca Raton na Florydzie.
Strona docelowa witryny ipmayak.info, zarejestrowanej na nazwisko Oleksandr Staroverov pod adresem na Florydzie, oraz subdomena inv.ipmayak.info, która prezentuje logo Technopark Mayak i można ją przetłumaczyć jako „Storage.Mayak Management”.
Dalszym dowodem na zbieżność między stronami w Boca Raton i Technopark Mayak w Sewastopolu jest amerykańska firma należąca do pana Staroverova, Smart Load Systems LLC, która zdalnie przetwarzała swoich autoryzowanych przedstawicieli z Sewastopola. Podczas założenia w 2020 r. najemca Technopark Mayak i członek ATM Konstantin Korolkov był wymieniony jako autoryzowany przedstawiciel z możliwością składania dokumentów biznesowych w stanie Floryda. W latach 2021–2023 rezydentka Technoparku i obecna właścicielka ZSS Mayak Olga Kukhta zastąpiła Korolkova jako autoryzowanego członka. Następnie 30 stycznia 2023 r. panią Kukhtę zastąpiła żona Petro Kozlovsky'ego z Florydy, Viktoria Khukhra, która jest właścicielką nieruchomości mieszkalnej, w której obecnie znajduje się firma, która jest również zarejestrowanym adresem Petro Kozlovsky'ego. Firma Smart Load Systems, podobnie jak firma pana Kozlovsky'ego, zajmuje się wydobywaniem kryptowalut i reklamuje serwery oznaczone logo Big Data Services należącym do Kozlovsky'ego.
Pomimo oświadczenia pana Kramka z 2019 r., że niektórzy członkowie rodziny Kozłowskich to „watnicy” (pejoratywne określenie sympatyków lub kolaborantów prorosyjskich), zawodowe powiązania między ODF,
Ludmiła Kozłowska oraz jej rodzeństwo Petro i Jelena, oboje będący beneficjentami rzeczywistymi zakładu obsługującego rosyjską marynarkę wojenną, najprawdopodobniej prowadzili działalność nawet kilka miesięcy przed publikacją niniejszego dochodzenia, o czym świadczy jednoczesne korzystanie przez nich z tej samej lokalizacji biznesowej w 2022 r.
Podczas gdy ODF reklamuje się jako obrońca praw człowieka i niezłomny sojusznik narodu ukraińskiego w obliczu imperialnego podboju Ukrainy przez Rosję, ODF bez publicznej wzmianki osiedliła swoją obecność w USA ręka w rękę z właścicielem podmiotu objętego sankcjami Ukrainy, który zaopatrywał rosyjski aparat wojskowy i który publicznie został przedstawiony jako właściciel Technoparku służącego interesom rządu rosyjskiego. Jest to szczególnie interesujący wybór miejsca zamieszkania dla pani Kozlovskiej, biorąc pod uwagę twierdzenia ODF, że była „liderem kampanii na rzecz usunięcia Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej z Sewastopola w latach 2005-06”. A jednak założyła amerykański oddział swojej organizacji we współpracy i u boku właściciela, którego firma otrzymała 5-gwiazdkową ocenę od przywódców tej samej Floty Czarnomorskiej.
III: KONTROWERSYJNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA Kto lub co finansuje ODF?
Źródła finansowania Open Dialogue Foundation były historycznie uwikłane w wiele kontrowersji, a organizacja zmienia źródło, gdy staje się ono niewygodne politycznie, społecznie lub prawnie. Podczas gdy zmiana źródeł finansowania w czasie nie jest niczym niezwykłym dla organizacji pozarządowej w wieku ODF, to budzi wiele pytań ze strony innych osób w przestrzeni, że dominujące źródła jej finansowania są stale powiązane z zarzutami o niewłaściwe postępowanie finansowe. Organizacja przechodziła przez kontrowersyjne wsparcie rodzinne, wsparcie ze strony firm, którym postawiono zarzuty o przestępstwa finansowe, a w końcu do stopni anonimowości w formie finansowania społecznościowego i kryptowaluty.
Na początku istnienia ODF fundacja była finansowana niemal w całości przez rodzinę Lyudmyly Kozlovskiej i ich sieć biznesową. Petro Kozlovsky był zdecydowanie głównym indywidualnym fundatorem, wpłacając ~1,6 miliona złotych (~340 000 euro) w latach 2012-2015, po czym ODF twierdzi, że stracił stabilność finansową po zajęciu Krymu, wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zaprzestał wpłat na rzecz ODF. Jednakże, jak wykazano w powyższych sekcjach, pan Kozlovsky konsekwentnie utrzymywał i nadal utrzymuje interesy biznesowe na nielegalnie anektowanym Krymie, zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem bliskich członków rodziny i współpracowników. Ponadto kierownictwo ODF oświadczyło, że co najmniej do 2017 r. osobiście finansowało fundację, korzystając ze środków członków rodziny pani Kozlovskiej i prywatnych interesów z panem Kozlovskim.
W większości inni pierwsi indywidualni darczyńcy ODF są również związani z rodziną Kozłowskich i ich siecią w Sewastopolu. Są to m.in. poniższe nazwiska, z których większość została wymieniona w powyższych sekcjach:
Arkady Agarkov, pracownik ZSS Mayak, który przekazał 441 894 złotych (~94 000 euro) w latach 2013-2014. W 2019 roku Agarkov reprezentował ZSS Mayak na targach branżowych w Petersburgu.
Wiktor Mirosznikow, bratanek Ludmyły Kozłowskiej i syn Eleny Mirosznikowej. Wieloletni partner biznesowy Bartosza Kramka, Miroshnikov, przekazał w latach 2013–2016 338 341 zł (~72 000 euro).
Andrei Vladimirovich Brovchenko, prawdopodobnie syn byłego współwłaściciela zakładu Mayak Sevastopol, Vladimira Brovchenko. Andrei użył adresu e-mail, którego sufiks, lumino.ru, obecnie przekierowuje z powrotem do strony ZSS Mayak Sevastopol na Facebooku. Andrei wpłacił 176 353 zł (~37 000 euro) w 2013 r.
Maxim Teneshev wniósł 64 457 zł (~14 000 EUR) w 2012 r. Teneshev jest obecnie częścią struktury Technopark Mayak i szerszej sieci biznesowej Kozlovsky jako dyrektor OOO Tinos, firmy w sieci Kozlovsky, której ostatecznym właścicielem jest Petro Kozlovsky. Teneshev jest również założycielem oddziału w Sewastopolu Rosyjskiej Partii Emerytów na rzecz Sprawiedliwości Społecznej i kandydował w wyborach jako członek tej grupy w sierpniu 2014 r.
Viktoria Khukhra, żona Petra Kozlovskiego (ślub w 2014 r.), przekazała 44 895 złotych (~10 000 euro) w latach 2013–2015. Pani Khukhra była również właścicielką sewastopolskiej firmy OOO Monolit, założonej w 2020 r., sześć lat po nielegalnej aneksji.
Elena Miroshnikova, siostra Petro i Lyudmyly Kozlovsky, jest właścicielką kilku firm w zagnieżdżonej strukturze i do grudnia 2022 r. 50% właścicielem sankcjonowanego zakładu ZSS Mayak. Elena przekazała 29 958 zł (~6000 EUR) w 2014 r. Firma Eleny i oddział ODF Lyudmyly w USA miały jednocześnie siedzibę w tym samym biurze na Florydzie od maja 2022 r. do listopada 2022 r.
Dmitry Kalinovsky jest mniejszościowym właścicielem OOO Ilion w strukturze Kozlovsky/Mayak obok Eleny. Kalinovsky przekazał 23 970 zł (~5000 EUR) w latach 2013–2014. Kalinovsky jest przede wszystkim administratorem domeny Sferos.com, na której zarejestrowano wiele witryn i adresów e-mail powiązanych z Kozlovskym. Jest również dyrektorem należącego do Kozlovsky'ego OOO ZSS i właścicielem własnej firmy OOO Degenerator, zlokalizowanej w Technoparku.
Wymienione wyżej nazwiska to także nazwiska Lyudmyly Kozlovskiej i jej męża Bartosza Kramka, którzy oboje na przestrzeni lat osobiście przekazali ODF znaczne darowizny, a także za pośrednictwem swojej firmy Silk Road.
Po nielegalnej aneksji Krymu ODF najwyraźniej przeniosło częściowo swoje fundusze na Silk Road oraz osobiście na panią Kozlovską i pana Kramka; jednak w lipcu 2017 r. oświadczyli, że niektóre z tych osobistych darowizn były możliwe dzięki „środkom od członków rodziny [pani Kozlovskiej]”. Silk Road był głównym darczyńcą, a źródła potwierdzają IEI, że pan Kramek pozostaje objęty śledztwem od lutego 2023 r. w związku z rzekomym fałszowaniem dokumentów i praniem pieniędzy z udziałem firmy. Pani Kozlovska i pan Kramek prowadzili interesy z Petro Kozlovskim co najmniej do 2017 r., w którym to czasie pan Kozlovski był rzeczywistym właścicielem podmiotu otrzymującego kontrakty od co najmniej jednej rosyjskiej firmy objętej sankcjami USA. Ponadto, jak omówiono powyżej, ODF mogła odnieść istotne korzyści z bliskości przedsiębiorstw powiązanych z Rosją w 2022 r., na podstawie współdomicylacji swojego amerykańskiego oddziału z firmą EPK Consulting należącą do właścicielki ZSS Mayak Eleny Mirosznikowej z Boca Raton, mieszczącą się w odległości jednego apartamentu od biura Petra Kozłowskiego.
Jednym z największych darczyńców ODF była Igoria Trade, która przekazała łącznie 449 819,96 zł (~96 000 EUR) w latach 2014 i 2015. Po 2015 r. Igoria Trade rzekomo świadomie stała się częścią spisku mającego na celu oszukanie inwestorów kryptowalutowych, częściowo poprzez zdeponowanie ich środków na kontach Igoria. W 2021 r. Igoria Trade została wymieniona jako współpozwana w pozwie zbiorowym przeciwko wielu spółkom dotyczącym
do oszukańczego schematu kryptowalutowego, który oszukał inwestorów na co najmniej 15 milionów dolarów. OneCoin, podmiot odpowiedzialny za zorganizowanie jednego z największych w historii wielomiliardowych schematów Ponziego kryptowalutowych, według niepotwierdzonych zarzutów nakazywał swoim klientom wpłacanie środków na rachunek prowadzony przez Igoria Trade.
Firma Kramka i Kozlovskiej Silk Road, która ma wspólną siedzibę z ODF, była głównym darczyńcą fundacji, przekazując prawie 2,6 miliona złotych (~555 000 EUR) w latach 2014-2019. W 2020 r. firma przekazała niewielką kwotę ~6000 złotych (~1300 EUR), ponieważ finansowanie zostało przeniesione na w dużej mierze nieprzypisane internetowe kampanie „crowdfundingowe”. Następnie w czerwcu 2021 r. pan Kramek został zatrzymany w Polsce pod zarzutem prania pieniędzy w latach 2012-2016 z udziałem głównego darczyńcy ODF, Silk Road, z zarzutami mieszania wypranych funduszy z ODF.
Po aresztowaniu pana Kramka pod zarzutem prania pieniędzy i w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. fundacja twierdziła, że zbiera darowizny za pośrednictwem kryptowaluty, mechanizmu finansowania znanego ze swojej anonimowości i trudności w namierzeniu. Pani Kozlovska zachwalała wykorzystanie kryptowaluty przez ODF pod koniec 2022 r., powołując się na nieokreśloną kwotę darowizn kryptowalutowych ze Stanów Zjednoczonych i UE za pośrednictwem Bitcoin i Tether. Chociaż ich strona internetowa nie udostępnia portfela kryptowalutowego ani innych środków, za pomocą których można przekazywać kryptowaluty, w tweecie z czerwca 2022 r. fundacja stwierdza, że bez „społeczności kryptowalutowej” „wiele otrzymywanych przez nas darowizn nie miałoby miejsca”.
Niedawno pani Kozlovska, żona mężczyzny podejrzanego o pranie pieniędzy i sama pełniąca funkcję wiceprezesa firmy powiązanej z domniemanym praniem pieniędzy; której brat, były partner biznesowy i sąsiad ODF z Boca Raton jest właścicielem firmy zajmującej się wydobyciem kryptowalut; wzięła udział w konferencji, zachwalając przydatność kryptowalut w sytuacjach związanych z prawami człowieka i przedstawiając zwrot ku kryptowalutom jako konieczność. Przez całą drugą połowę 2022 r., a obecnie w 2023 r., ODF stara się rozwiać skojarzenia kryptowalut z przestępczością finansową i wpływać na instytucje i opinię publiczną w odniesieniu do nadchodzących przepisów UE mających na celu regulację kryptowalut, a pani Kozlovska obawia się, że nowe przepisy mogą spowodować, że „utracą dostęp do usług dostawców kryptowalut [jeśli] dostawcy usług Bitcoin będą regulowani w taki sam sposób jak instytucje bankowe i finansowe”. Do pani Kozlovskiej dołączył zbiegły azylant i częsty współpracownik ODF Botagoz Jardemalie, który również został powiązany z oskarżeniami o pranie pieniędzy. Według dokumentów, które widzieli dziennikarze śledczy z BuzzFeed, pani Jardemalie została powiązana z kilkoma firmami zamrożonymi przez brytyjskiego sędziego, który stwierdził, że „... istnieją powody, by sądzić, że wszystkie one są ostatecznym beneficjentem pana Ablyazova”, odnosząc się do zbiegłego kleptokraty i oszusta Mukhtara Ablyazova.
Jak przyznała sama pani Kozlovska, co zostało potwierdzone w dokumentach widzianych przez IEI, Fundacja Otwartego Dialogu, w drugiej połowie 2022 r. i w związku z udziałem w panelach publicznych, zaczęła próbować angażować UE i inne brukselskie instytucje w celu wpłynięcia na politykę i opinię publiczną, de facto lobbując przeciwko, między innymi, nadchodzącemu wdrożeniu ustawodawstwa UE, które zwiększy regulacje dotyczące transakcji kryptowalutowych. Jest to kwestia, którą Fundacja i jej kierownictwo wolą łączyć z wnioskami dotyczącymi praw człowieka, ale w świetle puli darczyńców i niezliczonych opłat w niej zawartych, powinna wzbudzić wątpliwości w trzecim sektorze i daleko poza nim.
IV. PYTANIA DOTYCZĄCE FUNDACJI OTWARTY DIALOG Dlaczego ODF zaprzecza pochodzeniu funduszy Kozłowskiego?
Od lat pojawiają się uzasadnione pytania dotyczące Fundacji Otwartego Dialogu. ODF i jej kierownictwo – pani Kozlovska i pan Kramek – otrzymali mnóstwo okazji i platform, aby szczerze zająć się tymi pytaniami, ale przez ponad pół dekady uparcie rozpowszechniali narrację, że rodzina Kozlovsky nie prowadzi żadnych interesów biznesowych na nielegalnie anektowanym Krymie, a wszelkie dowody na to, że jest inaczej, są sfałszowane. Fundacja starała się odwrócić uwagę od uzasadnionego sceptycyzmu, przedstawiając się jako wieczna ofiara prześladowań politycznych, a robiąc to, wygodnie unikała zajęcia się wspomnianym sceptycyzmem.
Przez lata przestrzeń praw człowieka i prominentne instytucje zachodnie były proszone o uwierzenie, że Fundacja Otwartego Dialogu jest „najbardziej proukraińską i zdecydowanie antyrosyjską fundacją”. Jednak celowe stanowisko fundacji polegające na świadomym ślepocie podważa taką klasyfikację i rodzi pytanie: dlaczego samookreślona „najbardziej proukraińska i zdecydowanie antyrosyjska fundacja” uzyskała wsparcie i współzamieszkała z członkami rodziny, którzy angażowali się w relacje biznesowe z państwem rosyjskim na nielegalnie anektowanym terytorium Krymu, jednocześnie jednoznacznie zaprzeczając, że takie interesy mają miejsce?
Publicznie dostępne bazy danych potwierdzają stałe interesy biznesowe i relacje rodziny Kozlovsky w Sewastopolu, co potwierdza zachowanie rodziny i jej sieci na Krymie, na Florydzie i w mediach społecznościowych. Zaprzeczanie, ignorowanie lub udawanie braku wiedzy na temat tego biznesu przy jednoczesnym otrzymywaniu wsparcia od rodziny świadczy w najlepszym razie o celowej moralnej i finansowej ślepocie ODF.
Inne tematy w dziale Polityka