Dawid Kubacki zajął 2. miejsce w Insbrucku. fot. PAP

Dawid Kubacki drugi w Innsbrucku. Polak liderem Turnieju Czterech Skoczni

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Dawid Kubacki zajął w Innsbrucku drugie miejsce w trzecim konkursie narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów.

Zwyciężył, po raz drugi w tej edycji imprezy, Norweg Marius Lindvik.  Trzecie miejsce zajął kolejny Norweg Daniel-Andre Tande.Piotr Żyła po dobrym drugim skoku awansował z 25. na 12. miejsce, a Kamil Stoch zakończył rywalizację na 15. pozycji. Maciej Kot i Stefan Hula nie zakwalifikowali się do finałowej serii.

Kubacki ma szansę zostać trzecim Polakiem na liście zwycięzców Turnieju Czterech Skoczni, po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu.

Kubacki drugi w Innsbrucku i liderem imprezy

Sobotnią rywalizację ustawiła pierwsza seria, w której Lindvik i Kubacki skoczyli zdecydowanie najdalej - po 133 m. Norweg miał odrobinę gorsze warunki wietrzne i dzięki rekompensacie wyprzedzał Polaka o 1,3 pkt.

W drugiej serii tylko Tande zdołał pokonać granicę 130 m, dzięki czemu przesunął się z dwunastej na trzecią pozycję. Lindvik i Kubacki w trudnych warunkach oddali identyczne skoki - po 120,5 m, przy dokładnie tej samej sile wiatru i otrzymując takie same noty za styl. Różnica punktowa między nimi ani drgnęła.

21-letni Lindvik odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Pierwsze zanotował w Nowy Rok w Garmisch-Partenkirchen. W sobotę stał się najgroźniejszym rywalem Kubackiego do triumfu w TCS w sytuacji, gdy gorszy dzień mieli Geiger i Kobayashi. Niemiec ukończył zawody na ósmym miejscu, a Japończyk był dopiero czternasty.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kobayashi wciąż prowadzi, wyprzedzając Geigera i Austriaka Stefana Krafta. Kubacki awansował z ósmego na piąte miejsce, a z kolei Stoch spadł z szóstej na ósmą pozycję.

Trzeci Polak na liście zwycięzców Turnieju Czterech Skoczni?

Przed ostatnim konkursem Turnieju Czterech Skoczni, który odbędzie się w poniedziałek w austriackim Bischofshofen, Kubacki wyprzedza Lindvika o 9,1 pkt oraz o ponad 13 pkt Niemca Karla Geigera i Japończyka Ryoyu Kobayashiego.

Nowotarżanin ma szansę zostać trzecim - po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu - reprezentantem Polski na liście zwycięzców tej prestiżowej imprezy, mimo że do tej pory nie wygrał żadnego konkursu. W dwóch pierwszych - w Oberstdorfie i w Garmisch-Partenkirchen - plasował się na trzecim miejscu.

Zobacz relację z pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie

Zobacz relację z  drugiego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen.