3 obserwujących
242 notki
335k odsłon
769 odsłon

Polonia Warszawa ma nowego sponsora. Francuski biznesmen nie przestraszył się kibiców

Drużyna Polonii Warszawa, fot. Facebook, fanpage klubu.
Drużyna Polonii Warszawa, fot. Facebook, fanpage klubu.
Wykop Skomentuj7

Gregoire Nitot przejął pakiet większościowy stołecznego klubu Polonia Warszawa S.A. i został jego nowym właścicielem. Francuski biznesmen podjął się ratowania "Czarnych Koszul", które mają duże problemy finansowe i zajmują miejsce w strefie spadkowej na czwartym poziomie rozgrywek.

"W dniu 5 marca 2020 roku wieczorem Pan Gregoire Nitot nabył od Pani Krystyny Bnińskiej-Jędrzejowicz kontrolny pakiet akcji Polonii Warszawa S.A. Dziś rano do Spółki wpłynęły pierwsze środki od nowego właściciela na bieżące wydatki i na zaległe wynagrodzenia piłkarzy, którzy pozostali i grają w Polonii" - napisano w oświadczeniu zarządu klubu. 


Nitot jest właścicielem firmy informatycznej Sii Polska. Jest w ten branży prawdziwym potentatem, zatrudnia 4,2 tys. pracowników w całym kraju i prowadzi projekty dla 200 klientów.

Biznesmen posiada obecnie 50 procent udziałów akcji. Kibice i działacze Polonii Warszawa liczą, ze inwestycja zapewni stołecznemu klubowi stabilność, a może nawet powrót do ekstraklasy. Według doniesień medialnych Francuz ma zainwestować w klub 4 miliony złotych.

Pierwsze przelewy dotarły na konto klubu już w piątek. Jak poinformowała w rozmowie z Radiem dla Ciebie Anna Wyganowska-Krzynówek, prezes zarządu klubu, środki będą przeznaczone na bieżące wydatki i zaległe wynagrodzenie dla piłkarzy, którzy pozostali, grają w Polonii i są wierni klubowi. 

Polonia to dwukrotny mistrz Polski (1946, 2000). Po raz ostatni występowała w ekstraklasie w sezonie 2012/13, po którym nie otrzymała licencji na grę na najwyższym szczeblu. W kolejnych latach zmagała się z coraz większymi kłopotami finansowymi. 

Obecnie występuje w 3. lidze, czyli na czwartym poziomie rozgrywek. W tabeli grupy 1. zajmuje po osiemnastu kolejkach przedostatnie (17.) miejsce z dorobkiem 16 punktów. Do bezpiecznej strefy traci jeden punkt. 

- Od półtora roku mamy duże problemy. Oficjalnie mówi się "organizacyjne", ale wiadomo, że wynikają z finansowych. Bazujemy na młodych zawodnikach. Jest kilku starszych, którzy są związani emocjonalnie z klubem i dzięki temu w ogóle tutaj zostali. Natomiast sytuacja jest bardzo trudna i jeżeli to się szybko nie zmieni, klub może mieć problem z utrzymaniem na tym poziomie - mówił w grudniu w rozmowie z PAP ówczesny trener Polonii Krzysztof Chrobak. 

Wkrótce potem doświadczony szkoleniowiec odszedł z klubu, a zastąpił go były piłkarz "Czarnych Koszul" Wojciech Szymanek.

O potencjalnym właścicielu Polonii zrobiło się głośno w środowisku piłkarskim przy okazji lutowego meczu ekstraklasy Legii Warszawa z ŁKS Łódź (3:1). Kibice gospodarzy wywiesili wówczas kontrowersyjny transparent na trybunach stadionu przy Łazienkowskiej:

"Panie Nitot. Nie jest za późno, żeby się wycofać. Masz jeszcze klientów, przedsiębiorstwo jeszcze funkcjonuje" - głosił napis na banerze, krytykowany powszechnie w środowisku piłkarskim w Polsce.

Ponadto na stadionie Legii pojawił się również drugi transparent. "Kisiel won z Legii" - to hasło skierowane pod adresem 17-letniego piłkarza Jakuba Kisiela, który niedawno trafił na Łazienkowską właśnie z Polonii.

Komisja Ligi nałożyła 12 lutego na Legię grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych oraz karę zakazu wejścia na najbliższy mecz ekstraklasy w Warszawie dla wszystkich osób znajdujących się w trakcie meczu z beniaminkiem z Łodzi na Trybunie Północnej. Klub odwołał się od tych decyzji i Naczelna Komisja Odwoławcza zawiesiła rygor natychmiastowej wykonalności tej kary.

Pierwsze ligowe spotkanie w tym roku Polonia rozegra 7 marca z Ursusem Warszawa, na stadionie rywala.

ja

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport