Radość Włochów po popisie w starciu ze Szwajcarią. Fot. PAP/EPA

Włosi zagrali koncert. Turcja jako pierwsza pierwsza odpada z Euro 2020

Redakcja Redakcja Euro 2020 Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Włosi w meczu grupowym mistrzostw Europy zmiażdżyli Szwajcarię 3:0. Do 1/8 finału Euro 2020 nie ma szans przejść Turcja, która przegrała z Walią 0:2.

Włochy awansowały do fazy pucharowej Euro 2020

Reprezentacja Roberto Manciniego od początku mocno weszła w mecz i nie pozwalała na zbyt wiele Szwajcarom. W pierwszej połowie do siatki trafił Georgio Chellini, ale gol obrońcy faworytów nie został uznany z powodu zagrania ręką. Włoska drużyna zareagowała natychmiast - fantastyczną kontrę, rozpoczętą na własnej połowie, wykorzystał Manuel Locatelli w 26. minucie.

Do przerwy więcej bramek nie padło, choć napór pod bramką Yanna Sommera narastał. Szwajcarię ugodził jeszcze raz pomocnik Sassuolo, który zdecydował się na świetny strzał zza pola karnego. Bramkarz rywali był kompletnie zaskoczony precyzją uderzenia. Szwajcarzy próbowali się odgryźć, ale na posterunku stał albo Gianluigi Donnarumma, albo włoski mur, blokujący strzały m.in. Xherdana Shakiriego.

Znakomicie dysponowani piłkarze z Włoch ugodzili przeciwnika jeszcze raz - bramkę zdobył Ciro Immobile i dobił kadrę szwajcarską. "Azzurri" wyrastają na jednego z głównych pretendentów do złotego medalu Euro 2020. Mancini wygrał 10. mecz z rzędu, 29 zaliczył bez porażki.

Spektakl Bale'a

Wcześniej o szanse na awans walczyła Walia, grając z Turcją. Spotkanie było wreszcie popisem Garetha Bale'a, który zaliczył dwie asysty przy golach Aarona Ramseya i Connora Robertsa w drugiej odsłonie. Szczególnie ta druga była wielkiej klasy, jak za dawnych lat u atakującego - minął kilku rywali i wystawił koledze piłkę do dopełnienia formalności. W międzyczasie gwiazdor Realu Madryt zmarnował rzut karny, posyłając piłkę wysoko w trybuny. Walia jest blisko wyjścia z grupy, a Turcy po drugiej porażce w grupie A zagrają - ze wszelkim prawdopodobieństwem - ze Szwajcarią mecz o honor.

Rosja zmyła plamę po porażce z Belgią

Finlandia po sensacyjnej wygranej z Danią zaprezentowała się dobrze w starciu z Rosjanami, ale to piłkarze Stanisława Czerczesowa sięgnęli po trzy punkty. Wygraną zapewnił po pięknym golu Aleksey Miranchuk.