Jan Krzysztof Duda spisał się na srebrny medal. Fot. PAP/Leszek Szymański

Kolejny wielki sukces Dudy! Do złota zabrakło tak niewiele

Redakcja Redakcja Szachy Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Jan Krzysztof Duda zdobył srebrny medal mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. Polski zawodnik przegrał dopiero w barażu z Maxime'em Vachier-Lagrave 1:2.

23-letni Duda powtórzył sukces z 2018 roku z Sankt Petersburga, gdzie również został wicemistrzem świata w grze błyskawicznej. Wówczas zwyciężył Magnus Carlsen, który w Warszawie zajął dopiero 12. miejsce z dorobkiem 13,5 pkt. Norwegowi nie udało się obronić w stolicy Polski tytułu ani w szachach szybkich ani w blitzu.

Zobacz:

Na trzecim miejscu znalazł się Alireza Firuzdża. Przypomnijmy, że to nie pierwszy sukces polskiego mistrza w grudniu. Niedawno Duda został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych podczas turnieju rozgrywanego w Katowicach. W Warszawie osiągnął ostatecznie wicemistrzostwo świata w tej kategorii i 50 tysięcy dolarów nagrody.

Grę młodego szachisty podziwiał na żywo m.in. premier Mateusz Morawiecki.

- Cieszę się, że szachy stają się coraz popularniejsze i że mamy naszego znakomitego arcymistrza Jana Krzysztofa Dudę, ale także innych, którzy idą w jego ślady. Chciałbym zadeklarować wszelkie wsparcie dla rozwoju tej wspaniałej dyscypliny - zapewnił po turnieju Morawiecki.