Salon24 Sport, 11 lipca 2018 r.

Chorwaci śnią o złocie. Znowu dogrywka i pokonana Anglia!

1735 88 0 A A A
Reakcja Chorwatów po awansie do finału, fot. PAP/EPA/PETER POWELL

Chorwacja po wygranej z Anglią 2:1 po dogrywce drugim finalistą piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zwyciężyło doświadczenie chorwackiego zespołu nad młodzieńczym zapałem drużyny Anglików.

Środowy mecz, rozgrywany na stadionie Łużniki w obecności 78 tys. widzów, lepiej rozpoczęli Anglicy. W piątej minucie bramkę z rzutu wolnego zdobył Kieran Trippier. Chorwaci jednak rozkręcali się z każdą minutą. Udało im się przełamać angielską defensywę, zremisować i doprowadzić do dogrywki.Wyrównał w 68. minucie Ivan Perisic, a cztery minuty później ten sam zawodnik mógł zdobyć zwycięskiego gola, lecz piłka odbiła się od słupka.

Już wydawało się, że o awansie znów zdecydują karne, ale Mario Mandzukic w 109 minucie przesądził o wyniku spotkania i zapewnił drużynie z Bałkanów historyczny sukces. Chorwacja po raz pierwszy wystąpi w finale mundialu.

image

Załamana drużyna Anglii, fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Drużyna Chorwacji zagra z Francją w niedzielę w Moskwie w finale mistrzostw świata."Trójkolorowi" o główne trofeum zagrają po raz trzeci. We wtorek w Sankt Petersburgu wygrali z Belgią 1:0 po trafieniu Samuela Umtitiego.

Rosja odpada z mundialu, Chorwacja wchodzi do półfinału. Znowu dogrywka i karne

Francuzi mają w dorobku tytuł mistrzów świata, zdobyty w 1998 roku na swoich boiskach. Osiem lat później w Niemczech dotarli do finału, w którym po rzutach karnych przegrali z Włochami. W niedzielę na Łużnikach staną przed szansą na drugą koronę.

Chorwaci jako niezależny kraj uczestniczą w światowej rywalizacji dopiero od 20 lat. W debiucie właśnie na mundialu we Francji odnieśli największy do tej pory sukces, sięgając po brąz. W półfinale przegrali wtedy z "Trójkolorowymi" 1:2.

Francja w finale mundialu. Belgia pokonana po wyrównanej walce

W sobotę w Sankt Petersburgu w meczu o trzecie miejsce zagrają Anglia z Belgią. Obie drużyny spotkały się wcześniej w meczu grupowym, który wygrali Belgowie 1:0.