Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa Ochota
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa Ochota
jan.jancio1 jan.jancio1
422
BLOG

WSM „Ochota” - nieuzasadniona drożyzna. Błędne rozliczanie

jan.jancio1 jan.jancio1 Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
#WSM Ochota, #Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ochota", #Małgorzata Maroszek, #małgorzata maroszek wsm, #WSM Ochota prezes, #prezes wsm ochota, #Marek Ankiersztejn, #Kazimierz Mackiewicz

Każdy członek WSM „Ochota” ma prawo żądać od Spółdzielni naliczania opłat czynszów w sposób zgodny z obowiązującym regulaminem rozliczeń kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali. Postępowanie przez Spółdzielnię w tym zakresie powinno być transparentne i zgodne z obowiązującym regulaminem. Podejmowane uchwały przez Zarząd w sprawie opłat nie powinny być sprzeczne z regulaminem.

Od 10 grudnia 2013 roku do 1 lipca 2022 roku w Spółdzielni obowiązuje regulamin rozliczeń kosztów GZM, zgodnie z § 5 Regulaminu lokale obciąża się kosztami ponoszonymi z tytułu:

1. Kosztów eksploatacji podstawowej obejmujących:

a) koszty utrzymania czystości nieruchomości – budynków i terenów związanych z tymi budynkami (koszty rozliczane wg nieruchomości),

b) koszty utrzymania czystości nieruchomości - terenów miejskich, które ze względu na odrębne przepisy muszą być sprzątane przez spółdzielnię (koszty wspólne rozliczane wg p.u. lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych),

c) koszty ogólne spółdzielni i administracji (rozliczane wg struktury przychodów),

d) koszty konserwacji, drobnych napraw i przeglądów technicznych wynikających z przepisów prawa budowlanego (rozliczane wg nieruchomości),

e) koszty energii elektrycznej części wspólnych z odczytów liczników administracyjnych (rozliczane wg nieruchomości),

f) ubezpieczenie nieruchomości (rozliczane wg nieruchomości),

g) koszty eksploatacji i utrzymania części wspólnych nieruchomości, w których nastąpiło wyodrębnienie lokalu, przypadające udziałem we współwłasności na lokale stanowiące mienie spółdzielni(rozliczane wg nieruchomości),

h) koszty utrzymania mienia spółdzielni (rozliczane wg p.u. lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych),

i) koszty dewastacji(rozliczane wg budynków w danej nieruchomości),

j) pozostałe koszty wynikające z innych tytułów (np. usuwanie śniegu i sopli z dachów).

W zawiadomieniu o opłacie czynszu za lokal mieszkalny w części dotyczącej kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej znajdują się m.in. następujące pozycje:

1. Eksploatacja podstawowa

2. Konserwacja i przeglądy

3. Energia elektryczna części wspólnej

4. Utrzymanie czystości i zieleni

5. Konserwacja domofonów

6. Konserwacja wideofonów

7. Konserwacja stacji uzdatniania wody

W zawiadomieniu o opłacie czynszu za miejsce postojowe w garażu podziemnym:

1. Eksploatacja

2. Konserwacja i przeglądy

3. Energia elektryczna części wspólnych

4. Konserwacja bram i szlabanów

5. Utrzymanie czystości i zieleni

Nie trzeba być inżynierem ds. techniczno-eksploatacyjnych, żeby w treści zawiadomień o opłatach czynszów zaproponowanych przez władze Spółdzielni dostrzec sposób naliczania stawek sprzeczny z obowiązującym regulaminem rozliczeń w WSM „Ochota”.

Zgodnie z treścią zawiadomień o opłatach czynszów stawka eksploatacji podstawowej powinna zgodnie z § 5 ust. 1 Regulaminu obejmować konserwację i przeglądy, energię elektryczną części wspólnych, utrzymanie czystości i zieleni, konserwacje wideofonów i domofonów, konserwacje stacji uzdatniania wody, w przypadku garaży również konserwacje bram i garaży, a nie tworzyć osobne pozycje kosztów w czynszach dublując koszty eksploatacji, które powinny być zawarte w eksploatacji podstawowej. Jeżeli przyjąć obowiązującą stawkę eksploatacji podstawowej narzuconą przez WSM, to wskazana stawka powinna zgodnie z Regulaminem obejmować konserwację i przeglądy, energię elektryczną części wspólnych, utrzymanie czystości i zieleni, konserwację wideofonów i domofonów, konserwację stacji uzdatniania wody, konserwacje bram i garaży, a nie tworzyć osobne pozycje kosztów.

Na szczególną uwagę zasługuje kwota ponad 200 zł miesięcznej opłaty od 1 lipca 2022 roku za spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego w garażu podziemnym, w porównaniu z innymi Spółdzielniami i Wspólnotami na terenie m.st. Warszawy wskazana stawka jest bardzo wysoka i wynika ze sposobu naliczania opłaty niezgodnej z regulaminem, jak również może wynikać z niegospodarności pracowników WSM „Ochota”.

Z dniem 1 lipca 2022 roku w Spółdzielni wchodzi w życie nowy regulaminem rozliczeń kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali. Zgodnie z § 5 Regulaminu lokale obciąża się z tytułu:

1. Kosztów eksploatacji podstawowej obejmujących:

a) koszty ogólne Spółdzielni i administracji (rozliczane wg struktury przychodów),

b) ubezpieczenie nieruchomości (rozliczane wg nieruchomości),

c) koszty eksploatacji i utrzymania części wspólnych nieruchomości, w których nastąpiło wyodrębnienie lokalu, przypadające zgodnie z udziałem we współwłasności na lokale stanowiące mienie Spółdzielni (rozliczane wg nieruchomości),

d) koszty utrzymania mienia spółdzielni (rozliczane wg p.u. lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych),

e) koszty dewastacji (rozliczane wg budynków w danej nieruchomości),

f) pozostałe koszty wynikające z innych tytułów.

Według nowego regulaminu koszty eksploatacji podstawowej będą obejmować m.in. koszty utrzymania mienia spółdzielni oraz pozostałe koszty wynikające z innych tytułów.

Czy da się to naprawić?

Tak, po pierwsze w związku z zniekształconym przez pracowników Spółdzielni sposobem naliczania opłat niezgodnym z obowiązującym regulaminem należałoby wykonać korektę za okres od dnia 10 grudnia 2013 roku do 1 lipca 2022 roku i dokonać zwrotu nadpłat mieszkańcom, po drugie zacząć naliczać stawki opłat zgodnie ze sposobem przewidzianym w § 5 Regulaminu, a w szczególności z kosztami eksploatacji podstawowej obejmujących koszty eksploatacji, koszty utrzymania mienia spółdzielni oraz pozostałe koszty wynikające z innych tytułów, bez tworzenia osobnych pozycji sztucznie zwiększając opłaty.

Gdy porównać administrowanie i koszty zarządzania budynku przez WSM „Ochota” i budynku zarządzanego przez WSM „Rakowiec”, widać różnice począwszy od zagospodarowania terenu, utrzymania zieleni, otwartego podejścia Zarządu WSM „Rakowiec” do załatwiania spraw lokatorów, kończąc na funkcjonowaniu spółdzielni. Koszty gospodarowania budynkami znajdujących się w zasobach WSM „Ochota” są  wyższe od kosztów ponoszonych przez WSM „Rakowiec”. Jak widać, władzom Spółdzielni nie przeszkadza fakt położenia nieruchomości w tej samej dzielnicy, mające tych samych dostawców mediów.

Dlaczego Rada Nadzorcza nic nie robi, mając uprawnienia nadzorcze?

Jedna z aktywistek kilka lat temu (obecnie Członek Rady Nadzorczej WSM „Ochota”) aktywnie głosiła: „Spółdzielcy, rozejrzyjcie się wokół, weźcie rozliczenie swojego budynku. Podzwońcie, popytajcie, pogrzebcie w Internecie. Utwórzcie choćby jednoosobowy nieformalny Komitet Blokowy (zarząd obiecuje współpracę), wybierzcie do władz osoby, zainteresowane lepszym zarządzaniem niż dotychczasowe. Wybierajcie technologie trwałe, jak tynki odporne na grzyby. Studiujmy inżynierię!” Po uzyskaniu mandatu członka Rady Nadzorczej zaprzestała działania na rzecz spółdzielców. Tak wysokie stawki opłat w szczególności odpisu na fundusz remontowy wynikają nie tylko z niepoprawnego sposobu naliczania, a również z zaniedbań byłych pracowników Spółdzielni i braku działań nadzorczych. Rada Nadzorcza nie robi nic, żeby zmobilizować jednoosobowy Zarząd do wytoczenia powództwa przeciwko poprzednikom, dając w ten sposób możliwość byłym pracownikom Spółdzielni na pokrycie niedbalstw z własnej kieszeni.

Kto zapłaci za niedbalstwa i zaniechania byłych lub obecnych pracowników Spółdzielni?

Ciężko wyobrazić sobie byłą wieloletnią główną księgową Spółdzielni za czasów prezesury Kazimierza Mackiewicza i Marka Ankiersztejna, przez ręce, której przechodziły wszystkie płatności z tytułu zawieranych różnych umów przez Zarząd, obecną Prezes WSM "Ochota" Małgorzatę Maroszek wytaczającą powództwo w imieniu Spółdzielni przeciwko byłym Członkom Zarządu. 

Czy to się zmieni na lepsze? Czy władza Spółdzielni w końcu zaprzestanie obciążania spółdzielców skutkami niedbalstw?

jan.jancio1
O mnie jan.jancio1

Spółdzielca

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo