SPRZECIW SPRZECIW
216
BLOG

GALERIA SUDECKA: DZIWNE PRZYPADKI DOKUMENTÓW

SPRZECIW SPRZECIW Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 INFORMACJE SERWIS21 serwis21.blogspot.com

 

GALERIA SUDECKA: DZIWNE PRZYPADKI DOKUMENTÓW

Coraz ciekawsze kwiatki wychodzą na jaw ws. Galerii Sudeckiej. 26 listopada Wojewoda Dolnośląski zwrócił się do Prezydenta Miasta Jelenia Góra - w związku z brakiem odpowiedzi na pismo z dn. 17.10.2013 dotyczącego przekazania niezwłocznie akt spraw dotyczących:

- postanowienia Prezydenta Miasta z dn. 12 sierpnia 2013 r. ws. odmowy dopuszczenia Stowarzyszenia Ochrony Wywłaszczonych i Ochrony Środowiska do  postępowania ws. zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę Galerii Sudeckiej oraz

- decyzji Prezydenta Miasta z dn. 14 sierpnia 2013 r. o pozwoleniu na budowę Galerii Sudeckiej z klauzulą natychmiastowej wykonalności.

Wojewoda przypomniał wojewodzie, że jego obowiązkiem jest przekazywać organowi odwoławczemu odwołanie wraz z aktami sprawy. Wojewoda wyznaczył Prezydentowi termin 7 dni, a w przypadku nieotrzymania żądanych akt wyda rozstrzygnięcie na podstawie posiadanego materiału.

Przypominamy, że już wcześniej Prezydent Miasta Jelenia Góra nie przekazywał odwołania Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" i dopiero bezpośrednie pismo Stowarzyszenia z dn. 10.10.2013 do Wojewody uprzytomniło organowi odwoławczemu, że nie otrzymuje dokumentów. Okazuje się, że Prezydent Miasta Jelenia Góra także lekceważy organ wojewódzki.

 

Okazuje się jednak, że kwestia przekazanych lub nie dokumentów przez Prezydenta Miasta Jelenia Góra ma szerszy zasięg. I tak 27 listopada br. Regionalny Dyrektor Ochrony Srodowiska uzasadniając  w piśmie do Generalnej Dyrekcji dlaczego jeszcze nie rozstrzygnął wniosku Stowarzyszenia Interesu Społecznego "Wieczyste" stwierdza cyt.. Stowarzyszenie w przesłanym wniosku z dn. 25 września 2013 r. wymieniło decyzję nr 7/10 znak OSR7624-36/15/19 z dn. 9 kwietnia 2010 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięci, jednakże nie załączyło kopii przedmiotowej decyzji... W związku z powyższym Dyrekcja pismem znak WPN.6334.1.2013.AK z dnia 10 października 2010 wystąpiła do Prezydenta Miasta Jeleniej Góry o przesłanie kopii ww. decyzji... Tymczasem w decyzji nr 7/10 z dn. 9.04.2010 r.  na stronie 12 widnieje informacja, iż decyzję przesłano do wiadomości Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zatem po co było występować o kopię decyzji, ktorą się posiada, chyba że tej kopii RDOŚ nie posiadał.

 

GALERIA SUDECKA: BRAK PIERWSZEJ OPINII RDOŚ, A DRUGA TYLKO ZATWIERDZA

Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" złożył zażalenie do Głównego Dyrektora Ochrony Środowiska na przewlekłość postępowania Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w związku z wnioskiem Stowarzyszenia ws. wydania zgodnie z art.37 ustawy o Ochronie Przyrody decyzji natychmiastowego wstrzynabua inwestycji Galeria Sudecka.

Zgodnie z art.63 i 64 ustawy z dnia 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku w postępowaniach dot. oceny oddziaływania na środowisko, przed wydaniem postanowienia ws. przeprowadzenia oceny oddziaływania na zasięga się opinii regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Prezydent Miasta Jeleniej Góry uzasadnia brak takiej opinii faktem, iż do dnia 15 listopada 2009 r. wykonywał zadania regionalnego dyrektora ochrony środowiska w związku z art.156 i art.6 wymienionej ustawy. Po pierwsze należy wskazać, iż decyzję środowiskową wydano 9 kwietnia 2010 r. czyli blisko 5 miesięcy po upływie wymienionego terminu 15 listopada, zatem wymóg zasięgnięcia opinii RDOŚ nastąpił po 15 listopadzie 2009 r. W sprawie nie znajdowało bowiem zastosowanie art.154 ustawy dot. postępowań w sprawie wydania decyzji, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy. Skoro postępowanie wszczęto 15 maja 2009 r. czyli blisko pół roku po wejściu w życie ww. ustawy, a decyzji nie wydano przed 15 listopada 2009 to zatem występował wymóg zasięgnięcia opinii RDOŚ po tym terminie. Ponadto art.156 nie stosował się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na obszary 2000Prezydent Miasta przyjął a priori iż przedsięwzięcie nie będzie znacząco oddziaływać na obszary Natury 2000, mimo że odległość do najbliższego obszaru Natury 2000 wynosi zaledwie 3 km, a do najbliższego obszaru ochronionego krajobrazowego 2200 m. Pomiędzy 15 maja a 15 listopada 2009 r. nie wydano postanowienia, które by jednoznacznie stwierdzało brak oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natury 2000. Zatem wydano decyzję bez zasięgnięcia właściwej opinii RDOŚ, a przynajmniej bez wydania postanowienia, które stwierdzałoby brak potrzeby takiej opinii lub że przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na obszar Natury 2000.

Co prawda przed wydaniem samej decyzji Prezydent Miasta wystąpił o opinię w trybie art.77 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r, ale w praktyce postanowienie RDOŚ ws. uzgodnienia realizacji przedsięwzięcia było jedynie formalnym zatwierdzeniem inwestycji, w żaden sposób nie mogło wpłynąć na zakres raportu oddziaływania na środowisko i ani nie stanowił spełnienia wymogu zawartych w art.63-64 ustawy. Ponadto wystepuje rozbieżność dat w dokumentach dotyczącego ww, postanowienia RDOŚ-02-WOOŚ-6613-2/41/10/bm (12 marca 2010 r. w decyzji środowiskowej, a 16 marca według pisma RDOŚ z dn. 27.11.2013).

Ostatnio RDOŚ przyznał, że sprawa ma złożony i skomplikowany charakter, a organ jest w trakcie przygotowania rozstrzygania sprawy. Gdyby wszystko było w porządku, to sprawa byłaby nadzwyczaj prosta i nie trwałaby tak długo.

 

 

 

 

SPRZECIW
O mnie SPRZECIW

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka