2 obserwujących
49 notek
23k odsłony
  1897   3

Przekop Mierzei i granice administracyjne WMG

Jako mieszkańca Gdyni, tematy około morskie takie jak przekop Mierzei Wiślanej żywo mnie interesują. Poznałem chyba wszystkie opinie i narracje, które przekopowi towarzyszą. Od ekonomicznych, środowiskowych, walk grup ekologicznych i tym samym wpływ agentur, ludzi, którzy tam mieszkają i się boją i tych co się nie boją ale obawiają. Kopać - nie kopać. Ruskie - nie Ruskie. Szpadel prezesa na chorobowym. Reasumując wszelakie aktywności jakie mogą się pojawić w tym temacie.

Ale jeden wątek mnie szczególnie zainteresował. Niby historyczny a jednak chyba nie - lokalizacja przekopu. Było sporo komentarzy co do lokalizacji ale jakiś komentator zauważył, że jest parcie aby był zlokalizowany w granicach administracyjnych przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska. Nie wiem czy obecnie ma to znaczenie, ale postanowiłem sprawdzić na mapach czy faktycznie tak jest.

Były na koniec w sumie 4 lokalizacje tej inwestycji. Wydawca: Urząd Morski w Gdyni. Miejsce wydania: Gdynia. Data: 2015 Język: polski Opis: Cztery warianty. Posiłkować się mapami będę stąd: http://starenowemapy.pl


Skowronki – 1150 m, Nowy Świat – 1260 m, Przebrno – 1650 m, Piaski 750 m

Jak wiadomo prace trwają, emocje już częściowo wygasły. Przekop to Nowy Świat - 1260 m

 Tutaj dokładniej można to obejrzeć planowane miejsca lokalizacji. Poniżej kolejno Skowronki, Nowy Świat, Przebrno, Piaski poruszając się od Kątów Rybackich.


image
Skowronki 1150 m

image
Nowy Świat 1260 m

image
Przebrno 1650 m

image
Piaski 750 m


I teraz pytanie. Gdzie była granica Wolnego Miasta Gdańska na Mierzei ?

image
źródło cytat: 
https://www.gdansk.pl/historia/granica-wmg-od-morza-w-kolibkach-do-morza-na-mierzei-wislanej,a,128020


Obecna lokalizacja leży "na granicy", jednak po stronie WMG.

Źródła:

Stack, Gdynia / Olsztyn 3 tydzień lutego 2021; marek at phage.pl

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka