Blog
Szukam własnej drogi, nawet pod prąd.
stado baranów
stado baranów Szukam prawdy.
4 obserwujących 81 notek 68782 odsłony
stado baranów, 31 stycznia 2014 r.

Czy Ukraina przyjmie polskie świnie

 

 

W związku z wykryciem na Litwie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Rosja właśnie wstrzymała import wieprzowiny z krajów UE.

Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w pierwszym półroczu 2013 r. wyniosła 33,1 mln euro, wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r. Oznacza to, że eksport tego mięsa wzrósł o ponad 100 proc. i stanowi bardzo korzystne źródło przychodu polskich rolników.

Poza uzasadnioną obawą epidemiologiczną, istnieją zróżnicowane skale ryzyka rozprzestrzenienia się zarazy, które można kształtować indywidualnie pomiędzy partnerami, za pomocą dodatkowych badań i  większych zabezpieczeń sanitarnych, uzgadnianych dwustronnie pomiędzy eksporterem a importerem.

W sferze gospodarczej, w takich sytuacjach poszukuje się innego rynku, który byłby w stanie odebrać przynajmniej część zaplanowanego eksportu.

Taką rolę mógłby spełnić rynek ukraiński.

W świetle sytuacji panującej obecnie na Ukrainie i polskiego zaangażowania po stronie antyrządowej, bardzo interesująca będzie reakcja władz tego dotychczasowego partnera gospodarczego Polski.

P.S. Ostatecznie, znająć polską zaradność i legendarną "życzliwość" służb celnych naszych sasiadów,  można spróbować przerobić  świnie na krowy, za pomocą odpowiedniej charakteryzacji.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nie akceptuję nachalnego propagowania "jedynie słusznych" teorii, kłamstwa, zacietrzewienia i hipokryzji. Pragmatyzm i racjonalizm przedkładam ponad romantyzm.Równie ważnym jak treść, jest dla mnie autor i jego intencje. Bardzo chciałbym, żeby Polacy byli Narodem, który nie ulega histerii i potrafi spokojnie, z dystansem i bez nienawiści, dyskutować o faktach. Uważam, że mówienie prawdy, jaka by ona nie była, nie hańbi. Jest, co najwyżej przykre. Walczę ze stereotypami. Cenię humor i autoironię. Uwielbiam prowokować.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • :)
  • "widzicie każdy pyłek w oku PO" Setki milionów pyłków w Warszawie; setki miliardów pyłków...
  • Kubusiu, wyjaśniam. Ja widzę, (i Ty chyba też) że PIS nie został pogrzebany, lecz grzebie....

Tematy w dziale