2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  759   0

ABW na tropie

Fot.
Fot.

Działania ABW z ostatnich dni dotyczyły przestępstw na sumę łączną ponad 550 mln złotych”

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ostatnich dniach realizowała czynności w kilku śledztwach. Przy okazji każdego z nich wyszło na jaw, jak wielkie szkody przynoszą Polsce działania zorganizowanych grup przestępczych, które żerują na polskim majątku narodowym. Śledztwa prowadzone przez ABW często dotyczą działań skomplikowanych struktur budowanych jedynie po to, by wyłudzać podatki z budżetu państwa bądź unikać ich płacenia.

Jedną z takich grup przestępczych, zajmujących się obrotem m.in. katodą niklową, ABW rozbiła kilka tygodni temu. W ostatnich dniach funkcjonariusze zatrzymali kolejną osobę w tym śledztwie. Zatrzymany przez ABW Jacek M. brał udział w tzw. „karuzeli podatkowej” – łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. „słupów”, które sam organizował. Z ustaleń ABW wynika, że towar faktycznie opuszczał granicę Polski, a za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez firmy „słupy” (znikających podatników). Firmy te nie odprowadzały podatku VAT a towar ponownie, za pośrednictwem jednej z nich trafiał do Czech. Wystawiane faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu i dokonywaniu na szkodę Skarbu Państwa wyłudzeń podatkowych. Grupa przestępcza w ramach której Jacek M. działał wyłudziła ze Skarbu Państwa ponad 50 milionów złotych. Choć do tej pory zarzuty w sprawie przedstawiono 19 osobom, śledztwo pozostaje rozwojowe.

Grupy przestępcze wyłudzające VAT często prowadzą działalność międzynarodową, wykorzystując m.in. różnice w opodatkowaniu w handlu. Taką działalność prowadziła także grupa, zajmująca się sprzedażą paliw płynnych. Śledztwo w tej sprawie pozwoliło ABW zatrzymać organizatorów grupy, a 18 października zatrzymać kolejne dwie osoby. Zatrzymani Jacek P. i Marek M. są podejrzewani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego utworzyła podmioty gospodarcze zajmujące się obrotem paliwami płynnymi. Działalność powiązanych ze sobą biznesowo spółek skutkowała znacznym uszczupleniem dochodów Skarbu Państwa z powodu niepłaconego podatku VAT od towarów sprzedanych na terenie Polski. Podczas przeszukania miejsc zamieszkania i pojazdów należących do Jacka P. i Marka M., a także miejsca prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, zabezpieczono łącznie ponad 1,5 miliona złotych w gotówce. Grupa przestępcza zajmująca się sprowadzaniem paliwa z rafinerii w Estonii i na Litwie wyłudziła ze Skarbu Państwa ponad 23 mln złotych. Dzięki działaniom ABW udało się zabezpieczyć majątek w sumie w kwocie niemal 20 mln złotych na poczet ewentualnych przyszłych kar. W tej sprawie zarzuty usłyszało już 10 osób.

Każda rozbita przez ABW grupa przestępcza to konkretne pieniądze wyłudzone z budżetu państwa. Niemal za każdym razem mówimy o wielomilionowych przestępstwach. 18 października ABW zatrzymała dwie osoby, którym udało się zorganizować jedną z takich grup. Grupa ta prowadziła wyłudzenia VAT na niemal przemysłową skalę. Z ustaleń ABW wynika, że małżeństwo Anna S.-N i Adam N. zbudowało strukturę przestępczą prowadzącą działalność gospodarczą jedynie w jednym celu: wyłudzania VATu. Grupa prowadziła handel wieloma różnorodnymi towarami, a dzięki łańcuchowi firm przekazujących sobie produkty i następnie sprzedających je za granicę, wyłudzała VAT. Grupa zlikwidowana przez Agencję naraziła Skarb Państwa na bagatela 450 mln złotych strat. ABW wraz z Policją zatrzymała podejrzanych, którzy byli ścigani listami gończymi. W sumie w tej sprawie zatrzymano 10 osób. Skala działalności tej grupy wskazuje, jak potężne mogą być biznesy obliczone na wyłudzanie podatków. Na szczęście ABW takie grupy jest w stanie identyfikować i rozbijać.

Działania ABW swoją skutecznością odstraszają innych potencjalnych oszustów, mają swoje duże znaczenie prewencyjne. Takie oddziaływanie zapewne będzie miało kolejne śledztwo, które w ostatnich dniach doprowadziło do zatrzymania ludzi żerujących na unijnych dotacjach, jakie były w dystrybuowane przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu.3 października funkcjonariusze ABW zatrzymali trzy osoby w tej sprawie. W trakcie śledztwa ustalono, że podmioty ulokowane na terenie województwa łódzkiego oraz Czech, poprzez szereg wzajemnych transakcji mających wykazywać zdolność finansową do realizacji dotowanego projektu oraz przedkładając poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci m.in. faktur zakupu urządzeń, doprowadziły do przyznania im dotacji ze środków UE w wysokości ponad 23 mln złotych oraz wypłacenia co najmniej 10 mln złotych z tej kwoty na wybudowanie nowoczesnej fabryki. Dzięki działaniom ABW zatrzymani zostali prezes czeskiej spółki, która dostarczyła nierzetelne faktury przedłożone PARP, reprezentant firmy, która uzyskała dotację oraz osoba, która kierowała całym przedsięwzięciem.

Działania ABW z ostatnich dni dotyczyły przestępstw na sumę łączną ponad 550 mln złotych. Tak wielkie straty są generowane przez zorganizowane grupy przestępcze żerujące na naszym państwie. Agencja w jednym ze śledztw zajmowała się również zagrożonymi interesami tzw. zwykłych obywateli. ABW udało się bowiem rozbić grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem mieszkań i nieruchomości. Ofiarami grupy przestępczej stało się wielu mieszkańców Warszawy i okolic. Z ustaleń ABW wynika, że grupa przestępcza w latach 2013-2016 prowadziła proceder związany z przestępczą sprzedażą nieruchomości należących do wytypowanych przez organizatorów grupy osób. Grupa działała w sposób wybitnie perfidny, jej ofiarami stawały się osoby starsze oraz mniej zamożne, które namawiano do podpisywania umów pożyczek z przewłaszczeniem na zabezpieczenie oraz umów na tzw. rentę hipoteczną. W rezultacie dochodziło do sprzedaży nieruchomości. Kluczową postacią w całej grupie był Mateusz B., notariusz, przez którego właściciele tracili majątek. Nieruchomości trafiały do członków grupy przestępczej. Na szczęście na trop tej grupy wpadła ABW, zaś jej członkowie zostali zatrzymani. Prokuratura dokłada starań, by mieszkania powróciły do prawowitych właścicieli.

Ostatnie śledztwa ABW, o których dowiedziała się opinia publiczna, pokazują, z jak dużym rozmachem działają grupy przestępcze zajmujące się wyłudzaniem podatków. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego z całą mocą będzie ścigała takie przestępcze grupy. Działania ABW w tym zakresie są godne pochwały. Jest bowiem jasne, że na wyłudzaniu podatku VAT cierpi nasze państwo, a w rezultacie wszyscy obywatele. I dlatego z wyłudzającymi należne podatki trzeba walczyć z pełną stanowczością.

Stanisław Żaryn

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo