2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  199   0

Aktywny tydzień polskich służb

Fot. CBA
Fot. CBA

Skuteczne działanie służb specjalnych przynosi wymierne korzyści Polsce i polskiemu budżetowi. Przestępstwa gospodarcze pozostaną priorytetem dla służb nadzorowanych przez Ministra Koordynatora.

Mijający tydzień przyniósł ważne informacje świadczące o determinacji służb nadzorowanych przez Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego w walce z przestępcami. W ręce ABW i CBA wpadli kolejni podejrzani, w tym również ci, którzy przez lata bez większych przeszkód mogli okradać własne państwo.


Zaczęło się od mocnego uderzenia w złodziejską ośmiornicę działającą w polskich sądach. W poniedziałek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 10 obecnych i byłych dyrektorów sądów z miejscowości podkrakowskich i podwrocławskich. To kolejna odsłona śledztwa w sprawie korupcji, prania pieniędzy i zorganizowanej grupy przestępczej działającej w i wokół Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Lista zatrzymanych w tej sprawie wydłużyła się do 26 osób, a straty przez nich spowodowane mogą sięgać nawet 35 mln złotych!

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3745,10-dyrektorow-sadow-zatrzymanych-przez-CBA.html 


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne 13 osób w śledztwie dotyczącym korupcji w szczecińskim Zarządzie Melioracji. Do zatrzymań doszło 21 i 28 listopada br. Zatrzymanym postawiono zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia dotacji i subwencji, przekraczania uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a także zakłócania przetargów publicznych. W tej sprawie zarzuty usłyszało już w sumie 46 osób.  Śledztwo dotyczy ponad 100 przetargów realizowanych przez szczeciński urząd, na sumę łączną ponad 600 mln zł. 

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1088743,abw-zatrzymalo-kolejne-13-osob-w-sledztwie-dot-korupcji-w-szczecinskim-urzedzie-melioracji.html


Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało także inspektor Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi, która w zamian za „przychylność” i odstępowanie od  nakładania kar przyjmowała od kontrolowanych firm nielegalne korzyści w postaci nieodpłatnych usług budowlanych. W ten sposób pani inspektor wykańczała budowany przez siebie dom. Wartość usług wahała się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3748,Urzednik-z-inspekcji-pracy-zatrzymana-Korupcja.html


W ręce funkcjonariuszy CBA wpadły również dwie kolejne osoby podejrzane o udział w procederze korupcyjnym w spółce zbrojeniowej PIT-RADWAR. Zatrzymani byli związani z jednym z głównych kooperantów spółki w zakresie usług cięcia wodą. Łącznie w toczącym się śledztwie zatrzymano już 8 osób.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3747,Korupcja-w-spolce-zbrojeniowej-juz-osmy-zatrzymany.html


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zadała kolejny cios przestępcom trudniącym się wyłudzaniem podatku VAT poprzez nielegalne wprowadzanie do obrotu na terenie RP paliw płynnych. 23 listopada br. na terenie województw: śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego zostały zatrzymane cztery osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której działania spowodowały ponad 130 milionów strat Skarbu Państwa. Dotychczas w tej sprawie zarzuty postawiono 27 osobom.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/abw-zatrzymalo-osoby-ws-nielegalnych-paliw-plynnych/


Mijający tydzień przyniósł również ciekawe podsumowanie ukazujące sukcesy cywilnych służb specjalnych w walce z przestępczością ekonomiczną. Od początku 2016 r. ABW i CBA prowadziły ponad 300 śledztw w sprawach dotyczących m.in. wyłudzeń podatku VAT, nieopłacania akcyzy czy ceł oraz przestępstw korupcyjnych. W sumie zatrzymano 276 osób, 528 osób usłyszało zarzuty, a potencjalne straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 11 miliardów złotych!

https://gosc.pl/doc/4345725.Ponad-300-sledztw-sluzb-w-duzych-sprawach-ekonomicznych-m-in


Jak widać skuteczne działanie służb specjalnych przynosi wymierne korzyści Polsce i polskiemu budżetowi. Służby są coraz skuteczniejsze w walce z przestępcami żerującymi na Skarbie Państwa. Przestępstwa gospodarcze pozostaną priorytetem dla służb nadzorowanych przez Ministra Koordynatora.


Stanisław Żaryn
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb


 


 


 Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale