157 obserwujących
4204 notki
4338k odsłon
1195 odsłon

Obtykacze

Wykop Skomentuj85

Wspieranie elektrycznej mobilności może Niemców pozbawić nawet 410 tysięcy (sic!) miejsc pracy, ostrzegają rząd RFN jego doradcy. Silnik spalinowy bowiem składa się z 1200 części, a elektryczny z zaledwie dwustu. Jeżeli się jeszcze uprzytomni sobie, że zamiast elektromagnesów zastosuje się w nim magnesy neodymowe, proporcje nakładu pracy, potrzebnej do wyprodukowania elektrycznego samochodu będą jeszcze gorsze dla benzynowców.

— Dobrze jest, jak jest — to maksyma konserwatystów. Oni spełniają definicję veblenowskiej klasy próżniaczej oddając się konsumpcji dóbr powstałych z trudu pracowników najemnych. W lewicowej odmianie takiej postawy jest jeszcze jakiś rodzaj 500+, co daje pospólstwu wrażenie udziału w uczcie lepszego sortu, od czasu do czasu wstrząsanej jakimiś skandalami, kiedy ten i ów nachapie się bardziej.

Tymczasem okazuje się, że wobec postępu w motoryzacji setki tysięcy Niemców para się niepotrzebną działalnością, marnując odpowiednią ilość surowców, energii i zatruwając środowisko. Więcej, kiedy porzucą zbędne czynności, zajmą się czymś bardziej pożytecznym, do czego znajdą też dostateczną ilość energii i materiałów. Dzięki temu ich państwo nie wpadnie w pułapkę średniego rozwoju.

Konserwatyści zaś znowu prezentują postawę, która wojnom tylko pozostawia moc sprawczą w dziele postępu. W wyniku zresztą skłonności do przemocy ludzkość nie tylko opuściła korony drzew, jaskinie, ale dotarła do kosmosu.

Trzeba sobie też uświadomić, że pierwszy troglodyta, który do jaskini przywlókł płonącą gałąź musiał być uznany za szkodnika. Przecież nie tylko dymem dusił insekty, dające mieszkańcom zajęcie podczas długich dni niepogody, ale pozbawił rzemiosła “optyków”, tworzących luksus życia bez przeciągów w jaskini ze szczelinami należycie obetkanymi mchem.

Twierdzenie więc, że świat się rozwija cyklicznie znowu znalazło potwierdzenie. No i to za sprawą niemieckich konserwatystów. Trudno więc się dziwić, że nasi ich nie kochają. Nikt nie lubi konkurentów.


Wykop Skomentuj85
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie