158 obserwujących
4368 notek
4521k odsłon
773 odsłony

Wybielanie

Wykop Skomentuj48

Na Białorusi nie ustają uliczne protesty. Wedle wczorajszych, porannych doniesień milicja zatrzymała 120 demonstrantów. W południe okazało się, że jest to 3000 osób. Jest też co najmniej jedna ofiara śmiertelna.

Nasz prezydent wystąpił z apelem do Aleksandra Łukaszenki, aby ów dochował standardów demokracji. Premier wzywa do zwołania szczytu UE w sprawie Białorusi a MSZ wydaje prodemokratyczne wezwanie do jej władz.

Przy wsparciu Unii i USA Białoruś miałaby szansę na wyrwanie się z dyktatury. Najbardziej tym powinna być zainteresowana Polska. Ale teraz raczej nie będzie w stanie przekonać sojuszników do zapobiegania temu, co się też zarzuca nam.

To bowiem nie są czasy kijowskiego Majdanu, gdzie na wniosek Radosława Sikorskiego natychmiast zorganizowano delegację ministrów spraw zagranicznych Francji Niemiec i Polski. Nie ma nas przy stole, gromadzącym najważniejsze państwa Unii, za to przed polskimi placówkami demonstrują Czesi w obronie naszych zatrzymanych. Szans na szczyt w sprawie Białorusi nie ma.

Gdyby Polska była normalnym krajem to po zaproponowaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi zaproponowałaby np. D. Tuska lub A. Kwaśniewskiego lub B.Komorowskiego jako specjalnego delegata UE ds. Białorusi – pisze generał Koziej.

Ale mamy dobrą zmianę. Romana Giertycha zatem by dziwiło, że ... PMM może kwestionować wynik wyborów na Białorusi, skoro ogłosiła je ich komisja, a przyklepie za chwilę ich SN (powoływany tak samo jak w RP)? Protesty? Pewnie opozycja nie może pogodzić się z przegraną.

Czekam na oświadczenie polskich władz o tym, że wybory na Białorusi nie były uczciwe ani równe. Że cały aparat państwa był zaangażowany w kampanię obecnego prezydenta, że utrudniano głosowanie za granicą a państwowe media prowadziły agresywną propagandę na rzecz Łukaszenki – tak rzecz skwitował Krzysztof Luft.

Ale jest i bardziej przewrotna propozycja. – Jedynie marszałek @StKarczewski ! Tylko on może rozwiązać konflikt na Białorusi. Ma wypracowane kontakty, wyrobioną pozycję międzynarodową oraz dostateczne doświadczenie, które nabył godnie i pracowicie sprawując przez cztery lata trzecie najważniejsze stanowisko w RP – pisze Marek Migalski.

Niestety. Mamy małe kwalifikacje moralne do potępiania władz Białorusi. I nic się na to nie poradzi. Mimo że u nas tylko Margot i 48 osób zatrzymano, prowokując protesty.


Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka