167 obserwujących
5042 notki
5048k odsłon
  198   2

Holmesada

Taka gmina

Moskwa straszy Europę zimnem. Ginierał Moroz czyhał dotychczas w czeluściach Sybiru. Teraz ma wyleźć ze swoich komyszy i złapać za gardło unijnych mieszkańców strefy złotego miliarda. Gazprom prezentuje filmik, ukazujący europejskie miasta w zimowej aranżacji syberyjskich metropolii.

Putin oskarża Polskę i Ukrainę o spowodowanie kryzysu energetycznego. Oba te państwa miały zablokować przesył gazu na Zachód. Grozi, że gdyby Unia jeszcze nasiliła sankcje, zarządzi zamknięcie wszystkich rurociągów z gazem dla Europy. Rzeczony filmik jest kolejnym dowodem, że to jednak Moskwa wykorzystuje politycznie handel gazem.

My zaś wracamy do krzywego sojuszu z Orbanem. Od dawna też mówimy o ograniczeniu Unii do wspólnego rynku. Budujemy Międzymorze, które kiedyś miało się stać jakimś EWG-bis, proponowanym jeszcze w 1992 roku. Miało wtedy być dla Rosji gwarancją naszej neutralności.

Konweniuje to jakoś ze współczesnymi wizjami Moskwy. Ona wprost postuluje powrót Unii do organizacji oraz nawet granic EWG. Dawne zaś demoludy mają tworzyć strefę buforową między Rosją i NATO, które ma być wypchnięte poza Odrę.

Prawdziwych intencji Putina łatwo się domyślić. On ich zresztą nie tai, mimo ubierania w neutralne słowa. Marzy mu się sukces i rola Piotra I, który uzależnił Polskę od Moskwy. Kilkakrokrotnie też był u granic klęski, ale w końcu stworzył imperium.

Sorry, taki mamy klimat, mówiła kiedyś Elżbieta Bieńkowska. Nie dotyczyło to jednak politycznej aury. Tę w odróżnieniu od naturalnej można wybrać.


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka