Blog
Dawniej też Stary
Stary
Stary Jestem, więc myślę
142 obserwujących 3774 notki 3877158 odsłon
Stary, 9 stycznia 2019 r.

Światowcy

541 52 0 A A A

Mapa kościelnej pedofilii prezentuje miejsca oficjalnie znane z seksualnego molestowania dzieci przez duchownych. Przeważają większe miasta. Widać tu chyba analogię do lokalizacji ujawnionych sitw. Prowincja jest ich matecznikiem, ale znane są głównie z metropolii.

Rzecz się zasadza na naszej mentalności. Nie donosi się na sąsiadów, czy w ogóle na znajomych, chyba że cichcem, anonimowo. Ponieważ o tajemnicę na prowincji jest bardzo trudno, panuje tam zmowa milczenia. Dzieją się przeto rzeczy straszne, ale nikt o nich nie mówi. Cnota prowincji staje się zatem prawdą, bo jest nią to, w co się wierzy.

Tymczasem wśród prowincjonalnych elit jest tolerowane pijaństwo, korupcja, nepotyzm, arywizm i inne plagi, przed którymi lud się nie może obronić. Przyjmuje je więc cierpliwie, jako oczywisty element niełatwej wcale rzeczywistości. Ba, rzecz jest racjonalizowana. Przecież znajomkowie muszą być uprzywilejowani, bo jakżeby inaczej ich protektorzy mogli utrzymać swoją pozycję? Wszak pokorne cielę dwie matki ssie.

Rzecz nieźle ilustrują ostatnie inspekcje w escape roomach. Co ósmy z dotychczas skontrolowanych trzeba było zamknąć, bo ich urządzenia grożą tragedią. Państwo zaś podjęło czynności dopiero, kiedy się w jednym z nich zdarzyło nieszczęście, które poruszyło wszystkich Polaków. Przedtem przyjmowało brak informacji za dobrą informację.

Celnie ten mechanizm wykorzystali dobrozmieńcy. “Głupi polski lud”, jak cynicznie powiadają, pokornie kupuje twory ich “mabeny”, mimo że są prymitywne i rozłażą się przy pierwszej konfrontacji z rzeczywistością. Parafialny fatalizm każe im się cieszyć, że nie jest jeszcze gorzej. A osoba z ich grona, wbrew wszystkiemu wykrzykująca miastowym mędrkom, że jej się “po prostu należało” to, co sami kwestionują, przynosi nadzieję na lepszą przyszłość. Przecież ze swojakami trzeba się dzielić.

Tisze jedjesz, dalsze budiesz” – mawiają Rosjanie, światowi eksperci w pokornym znoszeniu niesprawiedliwości. Może stąd u naszych wybawicieli od Zachodu wywodzi się tęsknica za Wschodem?

Opublikowano: 09.01.2019 08:52. Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 09:44.
Autor: Stary
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nie chce mi się zmyślać, nic więc nie napiszę, bo w rzeczywistości jestem antypatycznym typem.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @zgrywus  Od czasu, kiedy istnieje podział na pierwszy i drugi sort, zrezygnowałem z walki o...
  • @Jarek Stolarz  Pozaprawnym ograniczeniem jest przyzwoitość. Poprawność polityczna jest jej...
  • @kalosz  Czyli jeszcze poniżej komedianta. I to bez względu na kontekst. Nie zazdroszczę.

Tematy w dziale Społeczeństwo