12 obserwujących
288 notek
314k odsłon
3872 odsłony

Jest badanie! 1,5 miliona Polaków mogło przechorować covid-19 bezobjawowo.

Wykop Skomentuj165

W swoich poprzednich tekstach wielokrotnie stawiałem pytanie, dlaczego rząd nie zdecydował się przeprowadzić nawet niewielkiego badania przesiewowego, aby ocenić, ilu Polaków przechorowało  wirusa covid-19 bezobjawowo. Poznanie tej szacunkowej wartości ma kluczowe znaczenie praktycznie w podejmowaniu wszelkich strategicznych decyzji dotyczących zarządzania tzw. „epidemią” (wydatkowanie środków finansowych, skala podejmowanych działań itd.). Liczba ta ma również kluczowe znaczenie w przypadku tworzenia wszelkich symulacji i modeli matematycznych przebiegu zjawiska (najczęściej typu SIR), gdyż tzw. „bezobjawowi” zaliczani są w tych modelach do ostatniej grupy, czyli „wyzdrowiałych”, drastycznie zmniejszając liczbę osób w pozostałych grupach, czyli możliwą wielkość tzw. „epidemii”.
Poznanie tej liczby „bezobjawowych” ma również kluczowe znaczenie dla obniżenia poziomu strachu u ludzi o swoje życie, swoich dzieci i bliskich. Bo wiadomo, że „strach ma wielkie oczy”.
 Niestety, rząd takiego badania nie przeprowadził. Ale na szczęście jest USA.

Dwie grupy badaczy z Kalifornii, wsparte „armią” wolontariuszy przeprowadziły w hrabstwie Santa Clara, liczącym ok. 2 milionów mieszkańców badanie przesiewowe na próbie 3300 osób na obecność przeciwciał wirusa covid-19.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/new-study-shows-us-coronavirus-infections-50-80-fold-higher-believed

W wyniku tego badań oszacowano, że liczba osób tzw. „bezobjawowych”
w populacji hrabstwa może wynosić od 2,5 do 4,2%, czyli kilkudziesięciokrotnie więcej niż liczba oficjalnie podanych przypadków.

Gdyby te dane procentowe przenieść na grunt Polski, to liczba „bezobjawowych”
znalazłaby się w przedziale  925 000 – 1 554 000. Oznaczałoby to, że faktyczny współczynnik śmiertelności wynosi nie ok. 3%, ale jest100-150 krotnie niższy, czyli ok. 0,02-0,03%,  a niebezpieczeństwo przejścia choroby w ciężki sposób, liczone jak liczba hospitalizacji do wszystkich przypadków na poziomie 0,2-0,3%, czyli, że 997 osób na 1000 przejdzie ewentualną chorobę bez konieczności hospitalizacji.
Jest to dopiero pierwsze i jak dotąd jedyne takie badanie i do wyników trzeba podchodzić z ostrożnością.

Ale badacze, którzy przeprowadzili to badanie są pewni swoich liczb i szacunków i gdyby założyć, że szacunki są dobre, to oznaczało by, że kosztem setek miliardów złotych, być może wysłania nawet milionów na bezrobocie oraz drastycznego ograniczenia praw obywatelskich, swobód i wolności rząd walczy z chorobą, która nie jest wydaje się ani groźniejsza ani bardziej śmiertelna od zwykłej grypy sezonowej.

Wykop Skomentuj165
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości