13 obserwujących
316 notek
326k odsłon
174 odsłony

Ilu więcej Polaków zabiło i zabije tzw "zamrożenie gospodarki" niż wirus Covid-19?

Wykop Skomentuj4

W maju tego roku do mediów przeciekł raport, przygotowany na potrzeby niemieckiego rządu, dotyczący wpływu zamrożenia gospodarki na wzrost liczby zgonów z powodów innych niż wirus Covid-19.
Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec 86-stronnicowy raport stwierdza, że, cytat „zamrożenie gospodarki Niemiec i inne działania podjęte przez rząd federalny oraz rządy lokalne spowodowały większą ilość dodatkowych zgonów niemieckich obywateli z powodu innych przyczyn (np. nieleczonego raka) niż wirus Covid-19.”
Niemcy nie są odosobnione. Również w innych krajach jak np. Wielka Brytania czy Włochy naukowcy alarmują, że zamrożenie gospodarek zabije więcej ludzi niż Covid-19. Przykładowo w Wielkiej Brytanii naukowcy uważają, że z powodu opóźnień diagnostyki tylko pacjentów onkologicznych może umrzeć nawet 50 000, czyli więcej niż do tej pory umarło na Covid-19. Gdyby te brytyjskie proporcje przenieść na grunt Polski to może się okazać że tylko pacjentów onkologicznych umrze w Polsce 15-20 tys. więcej niż gdyby zamrożenia gospodarki nie wprowadzono. Jeśli tę liczbę się porówna z oficjalnymi liczbą zgonów na Covid-19, to się może okazać że zamrożenie gospodarki może zabić nawet 10 razy więcej „onkologicznych Polaków” niż wirus Covid-19.
A to tylko przecież zaledwie jeden rodzaj jednostki chorobowej, na który masowo umierają Polacy. Są jeszcze np. zawały i wylewy. Są także samobójstwa. Ile zamrożenie gospodarki może ostatecznie zabić więcej Polaków niż Covid-19 nie wiadomo. Chyba nikt w Polsce takich szacunków nie robił. Ale w USA takie szacunki powstają i według nich liczba „straconych lat życia” Amerykanów spowodowanych zamrożeniem gospodarki USA może być od 7 do nawet 90 razy większa niż liczba „uratowanych lat” u chorych na Covid-19 przez zamrożenie gospodarki.
https://summit.news/2020/05/12/leaked-study-from-inside-german-government-warns-lockdown-will-kill-more-people-than-coronavirus/
https://www.theguardian.com/society/2020/may/08/more-people-dying-at-home-during-covid-19-pandemic-uk-analysis
https://www.justfacts.com/news_covid-19_anxiety_lockdowns_life_destroyed_saved

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka