22 obserwujących
419 notek
426k odsłon
  431   2

Co lepiej wykrywa tzw. „Covid-19” - test PCR, czy rzut monetą ?

Wydaje się powszechną wiedzą zaczyna się powoli stawać, że :

1. Test PCR nie jest w stanie wykryć w organizmie infekcji, czyli jakiejkolwiek choroby, ani wirusa Sars Cov-2 ani w ogóle żadnych wirusów

2. Tzw. „choroba Covid-19” nie ma specyficznych symptomów i po objawach nie można jej odróżnić od zwykłego przeziębienia, czy grypy i ich następstw.

3.Nikt do tej pory nie dowiódł istnienia wirusa Sars Cov-2 ani faktu, ze wywołuje on rzekomą chorobę „Covid-19”

Załóżmy teraz, że wszystko powyżej jest nieprawdą, że choroba „Covid-19” istnieje i testy PCR wykrywają ją z precyzją, podaną przez ich producentów i zadajmy pytanie, która z dwóch poniższych metod diagnostycznych :

1. test PCR

2. rzut monetą

jest dokładniejsza i precyzyjniej wykrywa „Covid-19” ?

Do odpowiedzi na powyższe pytanie wykorzystamy wzór określający precyzję testów (tzw. wskaźnik PPV), który nam mówi ile razy na 100 prób test się pomyli i z ludzi całkowicie zdrowych zrobi ludzi chorych. Wzór znajduje się tutaj : https://pl.wikipedia.org/wiki/Wartość_predykcyjna

Zgodnie ze wzorem, do obliczenia jego wyniku jest niezbędne poznanie wartości 3 parametrów : czułości i swoistości testów oraz chorobowości.

Czułość i swoistość testów podają producenci i wynosi ona zazwyczaj odpowiednio 95% i 99%.

Chorobowość jest z kolei dana wzorem :

Chorobowość = (liczba dziennych przypadków) x(razy) (czas trwania choroby) : (podzielić) (liczba mieszkańców danego kraju)

1. W przypadku Polski ze strony : https://www.google.com/search?client=opera&q=sweden+covid&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8..

dowiemy się, że średnia liczba przypadków za ostatnie 7 dni wynosi 20160

2. Czas trwania choroby równa się okresowi obowiązkowej kwarantanny, czyli 7 dni

3. Liczba mieszkańców to 38 mln Polaków

W związku z powyższym parametr „chorobowość” wynosi dla Polski :

20160 x 7/38 mln = 0,37 %, czyli, co rozumiemy, że każdego dnia w Polsce choruje na „Covid-19” 0,37% wszystkich Polaków.

……………………………………………………………..

Znając wartość wszystkich 3 parametrów możemy obliczyć wartość wskaźnika PPV dla testów PCR. Wynosi on w chwili obecnej w Polsce ok. 26%. Wynik ten interpretujemy, że na 100 wykonanych testów w 26 przypadkach test się nie pomyli, a w 74 przypadkach się pomyli i uzna osobę zdrową za chorą na „Covid-19”.

Innymi słowami testy PCR wykazują w danym okresie blisko 4 razy w więcej chorych niż ich jest (oczywiście przy założeniu, że wykrywają one Covid-19).

Druga metoda diagnostyczna w postaci rzutu monetą dałaby wynik 50%,

Wniosek :

rzut monetą blisko 2 razy lepiej wykrywa „Covid-19” niż testy PCR.


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale