Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew
1089
BLOG

Służba Wojskowa coraz bardziej Zasadnicza

Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 86

imagePopularny w Polsce jest pogląd, że konstytucyjny obowiązek obrony ojczyzny (Zasadnicza Służba Wojskowa) jest dla obywateli zbyt uciążliwy. Wystarczy jak obywatele będą płacić podatki i z nich państwo może opłacić armię zawodową, w której będą „zatrudniani” wybierający „zawód” żołnierza. Siły zbrojne RP byłyby więc taką wynajętą i opłacaną przez obywateli agencją ochrony/obrony państwa.

Politycy polscy jak ognia boją się zarzutu, że mogliby przywrócić „zawieszony” - jeszcze przez rząd PO-PSL - pobór do wojska. Można by więc zaproponować: uciążliwym jest też inny obowiązek obywatelski – płacenie podatków. Może podatki też będą płacić tylko ochotnicy?

Tymczasem gdzie indziej...

Minister obrony Łotwy Artis Pabriks 8 lipca 2022 r. ogłosił przywrócenie obowiązku służby wojskowej. Stwierdził, że system obronny państwa z armią zawodową, przyjęty po przystąpieniu do NATO w 2007 r., gdy zlikwidowano obowiązkową służbę wojskową "wyczerpał swoje możliwości obronne".

Obowiązkowy pobór do wojska wcześniej wprowadzony też został w państwach sąsiadujących z Łotwą: na Litwie i w Estonii. Od 2015 r. Litwini z grupy wiekowej 18-23 lata są zobowiązani do odbycia służby wojskowej trwającej 9 miesięcy. „Określam: łączna liczba poborowych, którzy mają zostać powołani do obowiązkowej służby wojskowej w 2023 r wynosi 4 038” – głosi podpisane zarządzenie ministra obrony narodowej Arvydasa Anušauskasa.

Podobnie wygląda obowiązkowa służba wojskowa w Estonii. Do poboru stawiają się Estończycy między 18 a 27 rokiem życia. W związku ze zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa powinna zostać w Estonii wydłużona, w niektórych przypadkach nawet do 18 miesięcy - zapowiedział dowódca estońskich sił zbrojnych gen. broni Martin Herem.

W Danii służba wojskowa jest obowiązkowa dla mężczyzn w wieku 18 lat i wynosi w zależności od specjalizacji od 4 do 12 miesięcy. Przyjęte przez rzad Porozumienie obronne zwiększa roczną liczbę poborowych i wydłuża szkolenie części z nich z 4 do 8 miesięcy. Rozszerzenie poboru ma służyć odbudowie potencjału mobilizacyjnego i stanowić bazę rekrutacyjną dla wojsk operacyjnych.

Norwegia - każdy mężczyzna w wieku 19-44 lata jest zobowiązany do służby w siłach zbrojnych. Trwa ona 19 miesięcy i składa się z 12 miesięcy szkolenia, a pozostały czas jest rozłożony na coroczne ćwiczenia.

W Szwecji obowiązek służby wojskowej przywrócono w 2017 r. Do wojska trafia się na okres od 7 do 15 miesięcy, w zależności od rodzaju służby. Przedtem w Szwecji był ochotniczy zaciąg do wojska jednak niedostatek ochotników stał się przyczyną przywrócenia obowiązkowej służby.

Uwaga: w Norwegii i Szwecji obowiązek służby wojskowej obejmuje też kobiety, taki obowiązek rozważa Dania.

W Finlandii sąsiadującej ze Szwecją, ale i z Rosją obowiązkowej służbie wojskowej podlegają też wszyscy Finowie, którzy kończą 18. lat. Służba trwa od 6 do 12 miesięcy w wojsku lub w straży granicznej. Kobiety do fińskiej armii mogą zgłosić się dobrowolnie, zainteresowanie służbą utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2022 r. do wojska zgłosiła się rekordowa liczba kobiet.

Na południu Europy odbycie zasadniczej służby wojskowej obowiązuje w Grecji. Obowiązek ten dotyczy wszystkich mężczyzn między 19 a 45 rokiem życia. Szkolenie wojskowe trwa od 9 do 12 miesięcy.

Obowiązkowy pobór obejmuje Cypryjczyków. Cypr przywrócił ten obowiązek w 1974 r. w związku z napaścią turecką na wyspę. Służba w Cypryjskiej Gwardii Narodowej trwa 14 miesięcy i jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn w wieku 18-50 lat.

W Turcji nastawionej niechętnie do Greków (mimo, że oba państwa są w NATO) służba wojskowa też jest obowiązkowa dla wszystkich zdrowych fizycznie i psychicznie mężczyzn, którzy skończyli 18 rok życia, a nie przekroczyli 35 roku życia. Długość służby wojskowej trwa 6 miesięcy.

W neutralnej Szwajcarii do odbycia służby wojskowej zobowiązani są wszyscy zdolni do tego mężczyźni w wieku 18-30 lat. Służba zasadnicza trwa ok. 18 tygodni. Następnie, w ciągu 10 lat od odbycia służby zasadniczej, należy także odbyć sześć 19-dniowych szkoleń.

W Austrii, także neutralnej, obowiązek odbycia służby wojskowej dotyczy wszystkich mężczyzn po ukończeniu 18 roku życia. Szkolenie wojskowe trwa pół roku. Około 60 procent Austriaków głosujących w referendum 20 stycznia 2013 r. opowiedziało się za utrzymaniem obowiązkowej służby wojskowej, odrzucając postulat socjaldemokratów, aby przejść na armię zawodową.

Powszechna służba wojskowa oczywiście obowiązuje w Rosji, szkolenie trwa 12 miesięcy i zgłosić się na nie muszą mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat. Putin zamierza podnieść dolną i górną granicę wieku poborowego o trzy lata, odpowiednio do 21 i 30 lat. Powiększy to liczbę podlegających poborowi o 2 miliony mężczyzn.

Pobór powszechny przeprowadzany jest również na Białorusi. Zasadnicza służba wojskowa trwa 18 miesięcy w przypadku poborowych bez wyższego wykształcenia i 12 miesięcy dla poborowych, którzy ukończyli uczelnię wyższą.

Obowiązkowa, roczna służba wojskowa została w 2014 r. wprowadzona na Ukrainie i obejmuje wszystkich mężczyzn między 20 a 27 rokiem życia. Obecnie w związku z wojną z Rosją kwestie służby wojskowej musiały ulec zmianom – mobilizacja.

Granicząca z Ukrainą Mołdawia zamierzała zlikwidować pobór do wojska, ale po agresji Rosji na Ukrainę z tego zrezygnowała.

W Polsce...

Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona 1 stycznia 2010 r. (rządziła koalicja PO-PSL). Min. ON Mariusz Błaszczak pytany w lutym 2022 r. o przywrócenie poboru zapewnił, że nie ma takich planów. W maju 2022 r. wprowadzono nabór do ochotniczej zasadniczej służby wojskowej - po jej odbyciu przeszkolony będzie mógł zostać zawodowym żołnierzem lub przejść do rezerwy.

Czy ten model szkolenia wojskowego wystarczy do zapewnienia żołnierzy dla planowanej 300-tysięcznej armii czasu „P” (pokój) i pozwoli na przeszkolenie wystarczających rezerw na potrzeby mobilizowanej, a więc dużo, dużo większej armii czasu „W” (wojna)?

image

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo