7 obserwujących
159 notek
165k odsłon
651 odsłon

Przyczyną rasizmu systemowego są nieuświadomione uprzedzenia

Wykop Skomentuj51

Czy podejmując wybory personalne kierujecie się płcią, rasą, wiekiem, czy innymi zewnętrznymi cechami osób, spośród których dokonujecie wyboru? Większość z Was pewnie powie, że nie. Dumnie deklarujemy, że nie jesteśmy rasistami (nawet jeśli po tym stwierdzeniu pada "ale", które świadczy, że jednak jesteśmy). A jednak okazuje się, że kiedy przychodzi co do czego, to wcale nie jest tak różowo.

Na przełomie lat '70 i '80 ubiegłego stulecia w najlepszych orkiestrach symfonicznych w USA jedynie 5% muzyków było kobietami. Proces rekrutacji dla wszystkich był taki sam, a prowadzący przesłuchania deklarowali, że kierują się wyłącznie względami merytorycznymi. Czy to zatem oznacza, że kobiety gorzej radzą sobie z muzyką klasyczną niż mężczyźni?

Około 40 lat temu wprowadzono do przesłuchań pewną innowację. Mianowicie wprowadzono kotarę, która zasłaniała rekrutujących od przesłuchiwanych muzyków, tak by mogli oni dokonać wyboru wyłącznie na podstawie na podstawie przesłuchiwanej muzyki. I co się stało? Nic.

Uświadomiono sobie jednak jeden mały szczegół. Kobiety zazwyczaj na przesłuchiwania przychodziły w szpilkach, więc rekrutujący mogli je bez trudu odróżnić, po odgłosie ich kroków. Wtedy scenę pokryto tłumiącą wykładziną i odsetek kobiet w orkiestrach symfonicznych zaczął gwałtownie rosnąć.

Czy ta historia dowodzi złej woli osób prowadzących przesłuchania do orkiestr symfonicznych w USA? Niekoniecznie. Jest to raczej dowód czegoś nazywanego uprzedzeniem nieuświadomionym (unconcious bias). Jesteśmy tylko ludźmi i nasz mózg dokonuje pewnych uproszczeń, żeby łatwiej sobie poradzić z rzeczywistością. Podświadomie dzielimy ludzi na "swoich" i "obcych", czy wypatrujemy pewnych cech, które nam się kojarzą dobrze, czy źle. Na przykład prędzej, pomożemy komuś, jeśli poprosi nas o to osoba atrakcyjna fizycznie, albo powierzymy nasze oszczędności gościowi w garniturze wskazującym profesjonalizm.

W ten sposób nasz mózg często idzie na skróty, zupełnie podświadomie, co prowadzi do tego, że podejmowane przez nas decyzje nie zawsze są w pełni racjonalne i optymalne. Robert Cialdini napisał o tym świetną książkę "Wywieranie wpływu na ludzi". Czasem konieczne jest zasłonienie wyglądu muzyka, który przecież nie jest tak istotny, by móc skupić się na jego muzyce i wybrać artystę rzeczywiście lepszego.

Świat, w którym żyjmy sprawia pozory równości, ale są to tylko pozory. Nieuświadomione uprzedzenia powodują takie zjawiska, jak głośny ostatnio rasizm systemowy, czy szklane sufity, które bardzo utrudniają kobietom ścieżki awansu. Możemy być przekonani, że podejmujemy decyzje wyłącznie na podstawie przesłanek merytorycznych, ale na koniec dnia okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi.


Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo