Blog
SZKLARNIA
r.szklarz
r.szklarz O świecie i o gospodarce
2 obserwujących 112 notek 94923 odsłony
r.szklarz, 9 maja 2017 r.

Świetne dane gospodarcze to nie zasługa PiS

2460 249 0 A A A

Od jakiegoś czasu rząd Beaty Szydło chwali się doskonałymi danymi gospodarczymi, co można śledzić w mediach społecznościowych pod hashtagiem #GospodrkaPlus. Dziś rząd ogłasza wszem i wobec, że bezrobocie wyniosło w kwietniu 7,7 proc. i jest najniższe od 26 lat. Faktycznie jest to ogromny sukces naszej gospodarki, jednak wynika ona raczej z dobrej koniunktury, ale nie rządów PiS w Polsce.

Rzut oka na wykres obrazujący stopę bezrobocia w Polsce wyraźnie wskazuje, że wskaźnik ten spada już od 2013 r. i ostatni spadek także wpisuje się w ten trend. Na wykresie nie widać, żeby dojście do władzy PiS jakkolwiek wpłynęło na tempo spadku bezrobocia w Polsce. 

image

Co więcej, dobra koniunktura dotarła nie tylko do Polski, ale także do całego regionu europy środkowo-wschodniej. Także na Węgrzech od 2013 r. bezrobocie wyraźnie spada, co oznacza, że również w tym kraju coś w tym czasie zaczęło się w gospodarce poprawiać. I tym czymś nie było dojście PiS do władzy. 

image

Trochę później, bo dopiero w 2014 r. ożywienie dotarło do Czech, ale także u naszego południowego sąsiada widać dokładnie ten sam trend. image

Tak samo na Słowacji, choć tam ożywienie koniunktury nastąpiło nieco wcześniej 

image

Każdy z krajów naszego regionu notuje doskonałe dane gospodarcze i wyraźną poprawę na rynku pracy, ale tylko w jednym PiS realizuje swój program. Oznacza to, że za ożywieniem ekonomicznym stoją nie działania jakiejś konkretnej partii politycznej, ale ogólnie dobra koniunktura, która jest notowana we wszystkich krajach regionu. Oczywiście nie dziwi, że rząd próbuje przypisać sobie nieswoje zasługi i wyolbrzymiać skutki swoich działań, ale jako świadomi wyborcy nie powinniśmy się dać na to nabrać. 

Opublikowano: 09.05.2017 15:33.
Autor: r.szklarz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Absolwent SGH i Uniwersytetu Marmara w Stambule. Zainteresowany ekonomią i sprawami międzynarodowymi, szczególnie Bliskim Wschodem. Treść notek nie odzwierciedla poglądów i opinii redakcji -- żadnej redakcji.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Generalnie według ekspertów lwia cześć luki VAT to szara strefa, czyli właśnie zwykła...
  • Co za bzdura. Wystarczy spojrzeć na mapę zniszczeń przygotowaną przez Lasy Państwowe, by...
  • Wystarczyłoby, aby nasza własna straż graniczna zaczęła przestrzegać naszego własnego...

Tematy w dziale Gospodarka