16 obserwujących
149 notek
184k odsłony
  300   0

Korporacyjne czempiony – czy pycha podąża przed upadkiem?

Jakiś czas temu jeden z programistów usunął swój własny kod z repozytoriów NPM. Miał do tego pełne prawo, a kod służył wyłącznie do wykonywania prostej operacji na napisach. Zrobiło się o tym głośno, bo ileś korporacyjnych aplikacji przestało działać. Ktoś tę sprawę przeanalizował, i wyszło mu, że super kod miał błędy, a napisanie go w sposób prostszy jest o wiele lepsze. O tym i innych podobnych przykładach można usłyszeć np. tutaj:Rozważmy coś innego, czyli popełnianie literówek – z jednej strony cechą ludzką jest mylić się, z drugiej strony swego czasu w znanych repozytoriach wstawiano pakiety o bardzo podobnych nazwach do tych najpopularniejszych, i okazywało się, że w wielu wypadkach dawało się idiotycznie łatwo przemycać złośliwy kod do renomowanych korporacji.

Spójrzmy też na generowanie 1,5 miliona plików przed napisaniem własnego kodu (aplikacja React):Ten ostatni przykład to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej (i pomyśleć, że kiedyś śmialiśmy się z Nero Burning ROM). Czy wiemy już, dlaczego taki Windows 95 zajmował kilkanaście dyskietek, a Windows czy 11 czy 10 grube gigabajty? (celowo strasznie upraszam, z drugiej strony jednak koszt wydajnościowy przy przechodzeniu z systemów Microsoft opartych o generację XP na generację związaną z Vistą był po prostu koszmarny, a dla mnie największą bolączką jest obserwowanie okienka „Preparing to delete” z komunikatem „Discovered”, które to okienko jest pokazywane w obecnych Windows przed właściwym kopiowaniem plików, a jego uaktualnianie trwa w nieskończoność).

A Rust? (to taki modny język, który ma nie mieć bolączek związanych z używaniem C czy C++, a który chyba niekoniecznie jest tak dobry, jak wiele osób mówi, czy sądzi, a najlepiej o tym chyba świadczy „sukces” projektu Servo, którego pozbyła się Mozilla).

A usunięcie tzw. buildów Jumbo z Chrome? (rozwiązanie to pozwalało na wielokrotnie szybsze budowanie tej aplikacji, co dawało ogromne oszczędności w zużyciu energii czy zasobów u programistów na całym świecie).

A inne rzeczy, które niekoniecznie spełniają kryteria łatwości używania czy lekkości?

Czy więc w korporacjach siedzą sami głupcy? Jak to się dzieje, że dostajemy takie potworki?

Pewne rzeczy we współczesnym IT zostały wielokrotnie opisane, i przeanalizowane… szczerze mówiąc wystarczy przejrzeć internet, i bez problemu można znaleźć gotowy algorytm. Sam swego czasu bawiłem się trochę podobnymi rzeczami, i np. po kilku drobnych zmianach osiągałem te same wyniki w ułamku pierwotnego czasu. Drobne przykłady z mojego repozytorium https://github.com/marcinwiacek/coding:

  • plik Main52 (szukanie, który napis w tablicy napisów powstał przez połączenie innych) – pierwotna wersja ok. 618 milionów jednostek czasu, wersja ostateczna ok. 3 miliona (mówię około, gdyż chodzi o podanie skali)
  • plik Main 57 (szukanie któregoś w kolejności najwyższego elementu w tablicy) – wersja najszybsza ok. 5 milionów, najwolniejsza ok. 47 milionów
  • plik Main 58 (szukanie napisów zaczynających się od czegoś konkretnego) – moja wersja ok. 242 tysiące jednostek, wersja polecana na YouTube ok. 400 tysięcy
  • plik Main 60 (szukanie podciągów danego ciągu) – najdłuższy czas 3,2 miliarda jednostek, najkrótszy 300 milionów
  • plik Main 61 – czas pomiędzy 990 jednostek, a 61 jednostek

Wymieniać można długo. Czasami wystarczyło użyć innej struktury danych, a czasami trochę zmienić algorytm (zmienić jego złożoność), i… można było dojść do 17% pierwotnego czasu (żeby było ciekawiej, sposoby rozwiązania proponowane przez renomowanych programistów na YouTubie nie zawsze są najlepsze).

Jak to więc dzieje się, że niby wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a niezbyt cieszymy się z tego, co dostarczają wielkie firmy softwarowe? Załóżmy, że nie mamy do czynienia z tym, co na wideo:O konkretnych problemach związanych z jakością pisałem np. w tekstach „Testowanie to nieco zapomniana już sztuka?” i „Agile, czyli jak dziewięć kobiet może dostarczyć jednego bobasa w miesiąc”. Nie biorą się one znikąd, i oczywiście powstają z wielu przyczyn (np. nakładanie się sprzecznych celów różnych zespołów, realizacja interesów krajów, w których firmy pracują, czy zwykła głupota)… ale jest też jeszcze jedna, mniej oczywista, o której chciałem dzisiaj wspomnieć… w wielkich firmach z czołówki gazet wykonuje się rozmowy o pracę w formie wywiadu, podczas którego kandydat ma napisać na sucho na białej tablicy rozwiązanie jednego z problemów.

Dlaczego tak się dzieje? Rekruterzy mają dosłownie kilka lub kilkanaście minut na ocenę, czy ktoś jest dobry (mówiąc inaczej – ilość kandydatów jest tak duża, że odrzucenie większości nie jest problemem).

Teoretycznie wygląda to na doskonały sprawdzian umiejętności, w praktyce wiele osób wydaje się uczyć najbardziej typowych algorytmów, i „zdaje” nie mając żadnej innej wiedzy (powstało zresztą wiele płatnych kursów z tym związanych).

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie