




W sto lat po Rewolucji Francuskiej czyli w 1889 roku zorganizowana została Wielka Światowa wystawa podczas której zwyciężył projekt żelaznej wieży zaprojektowanej przez Augusta Eiffela. Nawet dziś można podziwiać technikę, sposób w jaki zostały użyte tam materiały i coś, co Hans Sedlmayer opisał jako „sekularyzacja gotyku”.
Zwykła żelazna wieża zwrócona w niebo (lub przeciwko), symbol nieograniczonej potęgi Rozumu, w nocy odpowiednio podświetlona jakby „promieniująca” na patrzącego wspaniałym nowym światłem.
Sto lat później, w tym samym mniej więcej okresie w Louvre powstaje piramida. Sama z siebie już symboliczna. Oficjalnie zbudowana została z 666 paneli. Taki niewinny „talizman” egipski. Wzniesiono ją w miejscu dość „symbolicznym”. Na placu de la Concorde stała sobie przecież spokojnie kiedyś gilotyna.
W tym samym roku 1989 także na pamiątkę Rewolucji została skonstruowana Arche de la Fraternite' alla Defense. Taki duży, groteskowy klocek który ma symbolizować rzymski tyle, że nowoczesny łuk tryumfalny. W domyśle wszyscy mają obowiązek wiedzieć o tym, jak to podczas Rewolucji zwyciężyła cała - zniewolona ludzkość. W przewodniku cud ten architektoniczny został opisany w kategoriach „wzbudzającego wrażenia i odczucia wręcz sakralne” a ta dziwna konstrukcja jest „porównywalna z egipskimi piramidami”.
Ówczesny prezydent Mitterrand miał jeszcze wizję innej 400 metrowej wieży nazwanej „la Tour Sans Fin”. To cudo z kolei miało symbolizować Wieżę Babel i być wyższe oraz bardziej subtelne od tej zaprojektowanej przed 100 laty przez Eiffla. Niestety. Wizji tej nie udało się jeszcze zrealizować. Niemniej jednak warto fakt ów odnotować.
Obsesja spadkobierców Rewolucji Francuskiej na punkcie Egiptu i multi kulti (byle tylko był to mix ateistyczny) jako szczyt rozwoju całej ludzkości z domieszką ezoteryki ociera się już o jakiś absurd w formie, treści i przekazie. A o indywidualnych odczuciach każdego "widza", "zwiedzającego" czy turysty chyba nie wypada dyskutować.
"Witamy wśród baaardzo dużych tranzystorów"
Inne tematy w dziale Społeczeństwo