Tomasz K Tomasz K
291
BLOG

Chiny przeciwne amerykańskim systemom antyrakietowym

Tomasz K Tomasz K Polityka Obserwuj notkę 1

Jakiś czas temu zamieściłem tu lekko prowokacyjny tekst poświęcony korzyściom, jakie Stany Zjednoczone mogę wyciągnąć z nuklearnych ambicji Korei Płn. Jak zapewne niektórzy z państwa pamiętają, zauważyłem w nim, że Amerykanie, mogą wykorzystać niestabilną sytuację na półwyspie Koreańskim do rozbudowy instalacji wojskowych wymierzonych w Pekin. Wygląda na to, że do podobnych wniosków doszli sami Chińczycy, którzy coraz głośniej protestują przeciw rozmieszczeniu w Korei Płd. systemu THAAD.

Ten temat pojawiał się już od dawna, ale konkretne informacje uzyskaliśmy dopiero na początku tego miesiąca. 8 Lipca przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Korei Płd. oficjalnie poinformowali o planach rozmieszczenia systemu na półwyspie Koreańskim. Spotkało się to z natychmiastową reakcją Chin. Według chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych rozmieszczenie systemu THAAD, ma naruszać interesy innych państw regionu i zaburza panującą równowagę strategiczną.

Zwracałem już uwagę, że z uwagi na niewielkie rozmiary posiadanego arsenału nuklearnego Chiny są szczególnie wrażliwe na potencjalne zagrożenia dla ich rakiet. Wiele jednak wskazuję, że to nie same przeciwrakiety są głównym zmartwieniem Pekinu. Rakiety THAAD mają dość niewielki zasięg i raczej nie będzie można ich wykorzystać w obronie terytorium Stanów Zjednoczonych. Prawdziwym problemem może być radar systemu THAAD. Rod Lyon w National Interest zwrócił uwagę, że może on śledzić start chińskich rakiet, a dane z niego mogą zostać przekazane do innych elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego. Odpowiednio wczesne wykrycie startu rakiety balistycznej jest decydujące dla skutecznej obrony, dlatego Chińczycy mogą czuć, że system THAAD zaburzy równowagę strategiczną na korzyść Ameryki.

Cała ta sytuacja przypomina spór o budowę elementów amerykańskiej tarczy rakietowej w Polsce. W tym wypadku również mamy do czynienia z działaniem oficjalnie mającym na celu obronę przed małym państwem i ostrą reakcją ze strony światowego mocarstwa. Oczywiście nie umknęło to uwadze zainteresowanych stron. Podczas czerwcowej wizyty Władimira Putina w Chinach wydane zostało wspólne oświadczenie, w którym oba państwa opowiedziały się przeciw rozmieszczeniu systemów antyrakietowych w Europie i Korei. Po raz kolejny pojawiło się tam stwierdzenie, że takie systemy zmniejszają bezpieczeństwo regionów, w których zostaną rozmieszczone. Rosja zdążyła już oprotestować rozmieszczanie systemu THAAD w Korei, jednak chiński głos w sprawie europejskich elementów tarczy antyrakietowej nie był aż tak słyszalny. Być może ten temat nie współgrał z próbami pozyskania państw Europy Środkowej dla projektu jedwabnego szlaku.

Tomasz K
O mnie Tomasz K

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka