Tonick Tonick
590
BLOG

Profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego chcą utrzymać punkty za pochodzenie

Tonick Tonick Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

W TVP zwanej przez niektórych tv reżimową, przetoczyła się właśnie dyskusja na temat tego czy Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego mają prawo przyznawać punkty za pochodzenie. Tak zechciał powiedzieć o sytuacji podania do protokołu powodu  odrzuceniu kandydatury rzecznika ministerstwa sprawiedliwości - "Kandydatura Kanthaka została odrzucona, bo - jak stwierdził prof. Grzegorz Wierczyński - zatrudnienie go "marketingowo nie przysłuży się wydziałowi”, ponieważ miał związek z kontrowersyjnymi ustawami o reformie sądownictwa. Tego samego zdania był prof. Andrzej Szmyt. "

Jako żywo odpowiada to sytuacji w której pochodzenie społeczne kandydata decydowało o przyjęciu go lub nie na uczelnię.

Może wypadało by się nie dziwić panom profesorom, którzy pewnie jako ludzie doświadczeni z przyznawaniem punktów za pochodzenie spotykali się i w takiej kulturze prawnej mieli szansę być wychowywani. Abstrahując od tego czy panowie sami takie punkty otrzymywali, nie da się nie odnieść wrażenia że silnie popierają polityczne powody przyjmowania (lub nie) pracowników a zatem także studentów uczelni.

Zdając sobie sprawę że nie mogę być w pełni obiektywny w ocenie tej sytuacji, jako osoba która w czasach kiedy podanie (przymusowe) pochodzenia odbywało się w ankiecie związanej ze złożeniem dokumentów rekrutacyjnych na uczelni oczywiście podając własne dane, w latach 80 studiów nie ukończyłem, kończąc je 20 lat później i pobierając przy tym w zasadzie w całym ciągu studiów stypendium za dobre wyniki w nauce, co obok mnie zdarzyło się jeszcze bodaj jednemu studentowi z mojego kierunku i roku pozostawiam ocenę czytelnikom czy ta sytuacja jest równoważna relegacji z uczelni ludzi myślących odmiennie niż jej profesura.

Kształtowanie prawa wydaje się być jedną z najważniejszych ról w społeczeństwie. Świadczyć może o tym tak silnie ograniczana rola Polaków w funkcjach nie tylko związanych z kształtem, ale nawet wykonywaniem prawa w czasach zaborów czy wojen stosowana przez napadających na Polaków hunów. Warto przy tym zauważyć że Polacy zawsze z prawem narzucanym siłą przez ludzi stawiających się ponad naszym narodem walczyli, tworząc własne struktury także te wydające wyroki. Jednocześnie polskie sądy karały w sytuacjach skrajnych nawet śmiercią, ludzi pozwalających na niszczenie ze względów politycznych społecznych czy religijnych obywateli państwa polskiego. Warto więc panom profesorom przypomnieć, że oczywiście mogli nie przyjąć jako pracownika własnej uczelni osoby która nie odpowiadała im z powodu braków zawodowych, niemożliwości pracy w godzinach na którą zapotrzebowanie na uczelni było, czy innych merytorycznych. Jednak podanie do protokołu jako motywu względów politycznych, wprost wywodzi się z prawa zaborczego które miało służyć pauperyzacji społeczeństwa polskiego, aa także upośledzenie Narodu Polskiego przez zabronienie mu uczestnictwa w nauce. Mając nadzieję że podłoże całej sytuacji nie było narodowe, trudno się jednak zgodzić na to aby Polaków prawa uczyli dyletanci którzy nie zdają sobie sprawy co konstytucja mówi na temat dyskryminacji ze względów politycznych.

Chciałbym powiedzieć wyraźnie. Nie nawołuję do podważania roli profesora na Polskiej Uczelni. Ale do tego aby działać inaczej niż hunowie represjonujący naukę polską jako całość, po to tylko aby na koniec uwalniać własnych kolaborantów a niszczyć tych którzy z nimi nie chcą współpracować.

Problem Uczelni Wyższych w Polsce to problem nasycenia ich przez kolaborantów, którzy jak dawniej chcieli by niszczyć każdego kto ma odmienne poglądy niż oni.

Polecam pamięci naukowców i studentów tego wydziału rolę jaką w nauczaniu prawa na wydziale odegrali cytowani panowie profesorowie a także jaką sami odegrają przy najbliższych wyborach do rady wydziału, w marketingowej ocenie przez polskie instytucje absolwentów tego wydziału kształconych w duchu wypowiedzi panów profesorów z tej uczelni. Innej drogi nie ma.





Tonick
O mnie Tonick

Kliknij Quo vadis Ziemio? Jak studiować W hołdzie Powstaniu - Notka ukryta przez redakcję salon24 pływam jedynie pod prąd

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka