63 obserwujących
728 notek
808k odsłon
  1720   0

Domy z żelaza - Atlantyda

Jest w Wielkopolsce obszar różnie nazywany - Wielkopolskie Bieszczady, Puszcza Pyzdrska, Równina Rychwalska, Holandia Wielkopolska itd - między Prosną i Wartą. To była o tyle nietypowa część Wielkopolski, ze nie leżała, jak reszta krainy, w zaborze pruskim, lecz - w rosyjskim. I jeszcze tam mieszkali tzw Olendrzy, po 1945 prawie wszyscy - wysiedleni. Zostały po nich domy z rudy żelaza, które budowali - oprócz domów z drewna, z gliny, z cegły. Domy charakteryzuje zwykle to, że cześć mieszkalna jest niska, ma niski strop, a dach, i strych pod nim, wysokie. Zostały także cmentarze i kościoły, sporadycznie - nazwy. Gdy się tam wędruje, ma się wrażenie obcowania z czymś w rodzaju Atlantydy.

PS Zdjęcia robiłem w sierpniu 2015.

PS W Pyzdrach jest Towarzystwo Kulturalne "Echo Pyzdr", propagujące wiedzę o obszarze.

PS Domy z darniowej (łąkowej) rudy żelaza istnieją także w Dolinie Baryczy, o innych rejonach ich występowania - nie słyszałem.

Zobacz galerię zdjęć:

Ruda żelaza jako budulec muru cmentarnego Współczesna budowla z rudy Orlina Duża Orlina Duża Wierzchy Tarszewo Wrąbczynkowskie Holendry Grodziec Nowa Kazimierka Dolne Grądy Warta - ogranicza rejon od północy Prosna - ogranicza obszar od zachodu +30 zdjęć +31 zdjęć
Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości