3 obserwujących
335 notek
116k odsłon
277 odsłon

Obalony Berling i Stefan Kisielewski

Wykop Skomentuj3

Pomnik generała Ludowego Wojska Polskiego Zygmunta Berlinga został zepchnięty z cokołu na Saskiej Kępie. Dokonała tego grupa określająca się jako "Niezłomni". Osiągnięciem na Twitterze pochwalił się były poseł Adam Słomka.

Pod koniec maja tego roku wojewoda mazowiecki zdecydował, że pomnik gen. Berlinga ma zostać usunięty. Dzielnica Praga-Południe miała zdemontować obelisk dokona do końca roku - miał on zostać przewieziony do magazynu Muzeum Historii Polski. Decyzja o jego usunięciu zapadła na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, jednak wtedy nie było na to pieniędzy - informowała wtedy "Gazeta Wyborcza" w Warszawie. Demontaż miał kosztować 50 tys. zł. Pomnik w obecnym miejscu stanął w 1985 r.

Generał Zygmunt Berling był żołnierzem Legionów Polskich, generałem broni Wojska Polskiego, należał do PZPR, współpracował też z radzieckimi służbami specjalnymi NKWD. Warto też jednak zauważyć, że pomnik stoi w miejscu, z którego, jak pisze "Wyborcza", w sierpniu 1944 r. wysłał desant przez Wisłę na Czerniaków na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.

Pomnik generała był w ostatnich latach wielokrotnie dewastowany.

za gazeta.pl


A tu opinie o "bohaterze"

"Oburza mnie zawsze, gdy we wspomnieniach emigracyjnych oficerów czy polityków poniżany jest czy spotwarzany generał Berling. Wszak fakt, że ten, z legionowych wywodzący się formacji oficer, pozostał w Rosji i potrafił znaleźć wspólny język z komunistami, dla Polski ma większe znaczenie polityczne i praktyczne niż działalność najbardziej bohaterskich oficerów polskich na zachodzie.”

— Stefan Kisielewski w liście pisanym do Jerzego Giedroycia z 1963 r.

"Czułem, że jest on (Berling) częścią jakiegoś polskiego etosu rozdarcia.”

— Zdzisław Peszkowski


I co wy na to?

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka