u-bolt u-bolt
266
BLOG

Sankt Petersburg – polski kościół p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

u-bolt u-bolt Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

imageimageimageimageimageimage



Wielu naszych rodaków znalazłszy się w niedzielę w Sankt Petersburgu uczestniczyłoby w nabożeństwie odprawianym w języku polskim. Takim jedynym miejscem jest katolicki kościół p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Aliści, nawet znając dokładny adres (ul. Krasnoarmiejska 11) nie jest łatwo tam trafić za pierwszym razem. Mnie też to się przytrafiło.

Pogubienie się na prostej szerokiej ulicy wśród kamienic wybudowanych w stylu XIX wiecznego rosyjskiego mieszczańskiego rygoryzmu to efekt ukrycia świątyni za fasadą zwykłej – z wyglądu – dwu piętrowej czynszówki. Załączam kilka fotek jakie udało mi się pstryknąć w kościele do czasu przegonienia przez korpulentną zakonnicę. Do dzisiaj nie wiem czym się naraziłem tej świętobliwej niewiaście.  

Dlaczego tak się dzieje? Znalazłem w sieci takie nie do końca sprawdzone wyjaśnienie.

W roku 1868 władze municypalne St. Petersburga wydając pozwolenie polonii petersburskiej na budowę katolickiego kościoła katedralnego zapisały w nim istotny warunek dla przyszłego umiejscowienia, kształtu i wystroju architektonicznego. Świątynia nie może eksponować na zewnątrz swego religijnego charakteru mającego jednoznacznie się kojarzyć z miejscem religijnego kultu obcego/konkurencyjnego wobec prawosławia. Polska diaspora w Petersburgu podjęła to wyzwanie i wypełniła narzucone zobowiązanie.

Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w St. Petersburgu wzniesiono w latach 1870-1873. Jest to jednonawowy kościół, wzniesiony w stylu neobarokowym. Miał służyć jako kościół katedralny archidiecezji mohylewskiej. Z czasem, w latach 90-ch XIX wieku boki świątyni zasłonięto przez dobudowanie budynku seminaryjnego oraz klauzulowego klasztoru. Seminarium duchowne zamknięto (właściwie zlikwidowano) w 1918 roku. Odprawianie mszy i nabożeństw władze zakazały w 1926r. Zwrot świątyni i budynku seminaryjnego katolickiej społeczności nastąpił w 1995 roku a odprawianie nabożeństw wznowiono w roku następnym.

Za kościołem i kompleksem budynków seminaryjno-klasztornych znajduje się ogród t.zw. “Polskij Sad” obecnie niedostępny dla publiczności.


u-bolt
O mnie u-bolt

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości