u-bolt u-bolt
615
BLOG

Zaczyna się Chiński Nowy Rok 2019

u-bolt u-bolt Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

image

W chińskim kalendarzu po kończącym się właśnie roku Psa, nadchodzi rok Świni. Chiński Nowy Rok dla Chińczyków to jest najważniejsze święto w całym roku i trwa nie jeden dzień tylko 15 dni. Czas świętowania kończy się po dwóch tygodniach Świętem Latarni.


Dla Chińczyków Nowy Rok to również Święto Wiosny. Witany jest bardzo radośnie petardami, rakietami, radosnymi kolorowymi pochodami, ulicznymi tańcami i paradami z udziałem  smoka i lwa.


Jedna z chińskich noworocznych tradycji nakazuje dokładne wysprzątanie całego domostwa wraz z przyległościami żeby pozbyć się pozostałości po starym roku. Z natury Chińczycy są bardzo przesądnym narodem i bardzo czuli na przestrzeganie i pielęgnowanie ciągnących się od tysięcy lat rodzinnych zwyczajów i tradycyjnych postępowań.

Świnia jest ostatnią pozycją wśród 12 chińskich znakach zodiaku, Świnia ( również Dzik) generalnie uważana jest za dobry znak - reprezentuje beztroską zabawę, szczęście i bogactwo. Najważniejszym przesłaniem chińskich astrologów to świetny moment na urodzenie dziecka. Człowiek urodzony pod tym znakiem jest bardzo tolerancyjny, miły, uprzejmy a ponadto pracowity i odznaczający się wewnętrzną siłą. Zrobi wszystko, co w jego mocy, by utrzymać spokój wśród rodziny i znajomych. Zdarza się, że Chińczyk urodzony pod znakiem Świni bywa w życiu łatwowierny i naiwny ale to najczęściej pozory wynikające z jego altruistycznej postawy. Bowiem jest przekonany, że lepiej jest dawać niż brać, i właśnie tą zasadą kieruje się w życiu.


Chiński Nowy Rok jest świętem bardzo uroczystym, radosnym ale głośnym i barwnym a swoim nastrojem – uwzględniając zasadę toutes proportions gardées – może być porównywalny z obchodami świąt Bożego Narodzenia w Polsce.


Dominującym kolorem obchodów jest czerwień, gdyż w chińskiej kulturze uważa się ją za kolor szczęścia. W miastach, miasteczkach i mniejszych komunach rozwieszane są czerwone papierowe latarnie, a na drzwiach domów na czerwonym tle wypisywane są złotymi literami życzenia noworoczne. Zwyczajowo, po bardzo obfitym rodzinnym posiłku i bogatym w rozmaite potrawy znakomitej chińskiej kuchni posiłku starsi domownicy zasiadają do Madżonga – starej chińskiej gry składającej się ze 144 kamieni, której zasady przypominają popularne swego czasu w Polsce domino. Z kolei dzieciarnia wylega na place i ulice, aby robić hałas petardami czy gongami i sztucznymi ogniami  co według wierzeń ma odgonić złe duchy.


Życzymy Chińczykom Szczęśliwego Nowego Roku! Szczęśliwej … Świni.



u-bolt
O mnie u-bolt

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka