Układ Otwarty Układ Otwarty
5117
BLOG

Kupujemy broń od Amerykanów na potęgę. A co z polskim przemysłem zbrojeniowym?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka Obserwuj notkę 45
-Obecnie Polska podejmuje decyzje zakupowe dotyczące systemów uzbrojenia, które pozostaną z nami 30-40 lat. Potencjał generowany przez ten sprzęt musi nam zapewnić zdolność do obrony i odstraszania. Technologia szybko się zmienia. Czołg, który ma nam zapewnić obronę w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat to nie jest ten czołg, którym walczą Ukraińcy z Rosjanami- mówi Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight, który jest gościem Igora Janke w Układzie Otwartym.

- Trzeba mieć świadomość obecny zakupy to skala wielu dziesięcioleci, jeśli chodzi o horyzont czasowy. W wymiarze finansowym to skala wieluset miliardów złotych. Tylko ¼ kosztu cyklu życia sprzętu to koszt jego zakupu. Cała reszta to utrzymanie, remonty, modernizacja– mówi Marek Świerczyński. Mniej więcej w połowie cyklu życia robi się duży remont połączony z gruntowaną modernizacją. Dlatego na przykład teraz myślimy o modernizacji F-16 czy Rosomaków– dodaje.



- Nie zgadzam się do końca  z opinią, że decyzje zakupowe są wzmożone z powodu wojny.  Decyzja o zakupie Abramsów została ogłoszona w lipcu 2021 r. , a poprzedzona była dwuletnim procesem analitycznym. Odbywał się on pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a siłami zbrojnymi – mówi Świerczyński. Z kolei Umowa na system HIMARS została podpisana w lutym 2019 r. – dodaje.
- Nie mamy odpowiedzi ze strony ministra obrony narodowej na pytania dotyczące strony przemysłowej zakupów uzbrojenia. Budzi to wiele znaków zapytania. Władze dobrze opisały, co potrzebujemy kupić. Nie znamy żadnych towarzyszących zakupom umów dla naszego przemysłu. Dotyczy to przede wszystkim Abramsów i systemu HIMARS – uważa Świerczyński. – Przeciwieństwem tej sytuacji jest zakup systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew. Zyskują konkretnie zakłady Mesko w Skarżysko-Kamiennej – dodaje.
Czy zakup sprzętu wojskowego może być kołem zamachowym dla polskiej gospodarki? A może dla amerykańskiej? Co tak naprawdę musimy kupić? Czy polskie decyzje zakupowe były dobrze przemyślane? Czy powinniśmy produkować? O tym wszystkim w rozmowie z Markiem Świerczyńskim w Układzie Otwartym.


Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl




Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka