.
14 obserwujących
203 notki
249k odsłon
  1488   0

Stajemy się państwem imigracyjnym i wielonarodowym. Co z tego wynika?

- W Polsce mieszkają ludzie z ponad 100 państw. To dla nas sytuacja całkowicie nowa. 7-8 lat temu praktycznie nie było u nas cudzoziemców pracujących w Polsce. Nastąpiła gigantyczna zmiana. W tej chwili liczba osób płacących składki w ZUS przekroczyła 1 milion osób. Wielu pracuje w szarej strefie. Maciej Bukowski, szef thinku tanku WiseEuropa w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym opowiada o nowej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w wyniku masowej imigracji do Polski oraz raporcie Gościnna Polska 2022. Co zrobić, by integracja z Ukraińcami przebiegła dobrze?

- To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 3 miesięcy to zmiana charakteru imigracji. Przez ostatnie 7 lat Polska realizowała gastarbeiterski model imigracji. Bardzo przypominający Niemcy z lat 60-70. ubiegłego wieku. To wszystko jest możliwe dzięki ustawie o uproszczonym zatrudnianiu cudzoziemców. Są w Polsce obszary, które nie widziały imigracji, która koncentruje się w dużych miastach. Na wsi pojawia się sezonowa imigracja. I tylko tam, gdzie jest przemysłowe rolnictwo. Przykładem jest powiat tarczyński – opowiada Bukowski. - W 2014 roku wielu ukraińskich mężczyzn zaczęło szukać w Polsce pracy. Oprócz nich pojawili się obywatele Białorusi, Mołdawii, a także Indii, Indonezji. Pracodawcy bardzo domagali się liberalizacji rynku pracy – dodaje.


- Nie wiemy, jaki jest wskaźnik zatrudnienia kobiet z Ukrainy. Mamy dane rejestrowa ministerstwa pracy, które mówią o 40%. Są też mężczyźni, którzy mogli opuścić Ukrainę, ale jest ich zdecydowana mniejszość. Dla wielu barierą jest brak znajomości języka. Wschodnia Ukraina to jednak zdecydowanie mniejsza znajomość języka polskiego – mówi Bukowski.


- Minęły dopiero 4 miesiące, problemy na razie nie są widoczne, ale się pojawią. Pierwszym może być kwestia mieszkaniowa. Nie wiadomo jak długo Ukraińcy mogą jeszcze mieszkać u Polaków. Rozwiązaniem jest remont 70-80 tysięcy pustostanów będących we władaniu samorządów. W zasobach ogólnych tych pustostanów jest z kolei 1 milion. Należy przemyśleć liberalizację najmu, tak aby właścicielom opłacało wynajmować się bez strachu – mówi Bukowski. – Brak możliwości eksmisji tworzy barierę – dodaje.

Jakie szanse i zagrożenia wynikają z imigracji? Kto przyjeżdża do Polski? Jak rozwiązać kwestie mieszkaniowe? Czy polska edukacja jest przygotowana na imigrantów? Jaka jest skala problemów w służbie zdrowia? Czy w Polsce istnieje polityka imigracyjna?

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka