.
13 obserwujących
161 notek
215k odsłon
  317   0

Śnięte ryby, zabijane rzeki. Czy możemy jeszcze pomóc Odrze?

- Na temat obecnej sytuacji na Odrze nic nie wiemy. Wiemy to, że giną na naszych oczach organizmy. Mamy do czynienia z wielkim pomorem ryb i bezkręgowców. Nie mamy wyjaśnionej sprawy tego, co się w tej wodzie dzieje. Nie wiem, czy to było zanieczyszczenie, czy zlepek wielu czynników naturalnych i antropogenicznych. Czekamy na wynik. Pewne jest to, co widzimy własnymi oczami. Ważny jest stały monitoring rzek. Profesor Robert Czerniawski, hydrobiolog i ekolog w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o tym, jaka może być Odra za kilka czy kilkanaście lat. W jaki sposób zabijamy dziś polskie rzeki i jak może je ratować? Rzeki trzeba przywracać do naturalnego kształtu. To jest możliwe ale kolejne rządy w Polsce nie słuchają ekspertów - twierdzi gość Układu Otwartego.

- Odra to jest duża rzeka, która przez wielolecia była mocno eksploatowana, szczególnie w okresie komunizmu. Rzekę skrócono o 150 km, straciła zdolność dłuższego retencjonowania wody. 30-40 lat temu charakteryzowała się złym stanem wody. To można znaleźć w licznych raportach. W wyniku bankructwa wielu zakładów produkcyjnych funkcjonujących w pobliżu Odry jej stan się poprawił – mówi profesor.


- Jeżeli powód był wywołany w okolicach Oławy to efekt mamy poniżej. Dbałość o rzekę i przezorność naszych postępowań należy rozpatrywać w kontekście całego biegu rzeki, a nie odcinkowo jak to się robi. Ważny jest stały monitoring rzek – uważa profesor Czerniawski. – Jeżeli przeliczymy ilość ryb, która mieszka od Oławy do Szczecina to ilość zdechłych może wynosić kilkaset tysięcy ton. Nie widzimy, co jest na dnie – dodaje.


- Polacy się bardzo dobrze się zorganizowali. Mieszkańcy się mobilizują. Dostałem dzisiaj zdjęcia od mieszkańców Krajnika. Widzieliśmy, co się dzieje w Krośnie Odrzańskim i rozpaczliwe apele burmistrza tego miasta. To jest środowisko ich życia, ci ludzie muszą sobie z tym jakoś poradzić – opowiada profesor Czerniawski. – Na pewno mogą zbierać martwą masę – dodaje.


Co wiemy dziś o zatruciu Odry ? Czy jedna z największych polskich rzek może powrócić do poprzedniego stanu? Czy problem może dotyczyć innych polskich rzek? Co to jest charakter abiotyczny i biotyczny rzeki?  Czy władze mogły zareagować wcześniej  na katastrofę na Odrze? Czy jako obywatele mamy wpływ na powstrzymanie skutków katastrofy? W jakim stopniu stan polskich rzek się poprawił w ciągu ostatnich lat? Jak przeciwdziałać zagrożeniom? O tym wszystkim w rozmowie z profesorem Robertem Czerniawskim w Układzie Otwartym.


Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości