.
14 obserwujących
206 notek
252k odsłony
  1029   0

Jak Ameryka dramatycznie się podzieliła

Stany Zjednoczone – państwo zamożne, potężne, o ogromnej gospodarce, to jednocześnie państwo bardzo trudne do życia z perspektywy Europejczyka, który przyjeżdża i nagle dowiaduje się, że nie ma czegoś takiego jak państwowa opieka zdrowotna czy, że za studia trzeba zapłacić duże pieniądze. O zmianach, które zaszły w USA w ostatnich latach opowiada Andrzej Kohut, autor książki „Ameryka. Dom podzielony” w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Momentem, gdzie dzisiejszy podział Ameryki ma swoje korzenie są lata 60 - te. Z jednej strony była to bardzo silna rewolucja obyczajowa, za którą poszła część amerykańskiej lewicy i liberałów. Z drugiej strony część społeczeństwa czuła, że sprawy zmierzają nie w tym kierunku, w którym by chcieli. Wtedy zaczął się rysować ten polityczny podział, który znamy dzisiaj.

- Amerykańska scena polityczna zradykalizowała się po obydwu stronach i postawy ultrasów partyjnych, czy tych grup, które są najbardziej radykalne, dzisiaj narzucają ton debacie. Warto pamiętać też, że to jest dość mylące, w tych obozach zróżnicowanie jest tak naprawdę spore.-O ile Ameryka podjęła wiele kroków, żeby wyjść z rasizmu, to jednak nie da się z tego wyjść w krótkim czasie i to niestety widać. Ogromna skala protestów i zamieszek pokazuje, że ten problem realnie istnieje. To kwestia, która wciąż do pewnego stopnia dzieli Amerykanów i wciąż jest realnym problemem.

Jaka jest współczesna Ameryka? Czy przypomina ona tę o której słyszeliśmy przez lata? Tę o której marzyliśmy przez lata, która była dla nas wzorem? Gdzie jest podział Ameryki i jak się tworzył?


Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl


Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka